תערוכה: מבחר נדיר של כתבי הרמב"ם

תערוכה חדשה שתיפתח במוזיאון ישראל תציג את חתימתו המקורית של הרמב"ם ועוד שורה של כתבי-יד נדירים מן המאה ה-12 עד ה-15

קובי פינקלר , א' בטבת תשע"ט

תערוכת הרמב"ם
תערוכת הרמב"ם
צילום: יחצ מוזיאון ישראל

מפגש פסגה: מוזיאון ישראל והספרייה הלאומית יציגו לראשונה מבחר נדיר של כתבי הרמב"ם מרחבי העולם

תערוכה חדשה שתיפתח במוזיאון ישראל תציג את חתימתו המקורית של הרמב"ם ועוד שורה של כתבי-יד נדירים מן המאה ה-12 עד ה-15, שיגיעו לירושלים ברכבת אווירית ממוסדות יוקרתיים מרחבי העולם.

בתערוכה "לא קם כמשה: הרמב"ם, כתביו וחותמו" שמוצגת במוזיאון ישראל ייחשפו המבקרים לחתימתו המקורית והנדירה המאשרת את העותק המוגה של "משנה תורה", לכתב-יד של "פירוש המשנה" המיוחס לכתיבתו, ולעותקים מאוירים ממזרח וממערב של "משנה תורה" ושל חיבורו הפילוסופי "מורה הנבוכים".

כתבי-היד הושאלו למוזיאון הממוסדות יוקרתיים בעולם ובהם: הספרייה הבריטית, לונדון; מוזיאון מטרופוליטן לאמנות, ניו-יורק; הספרייה האפוסטולית של הווטיקן; הספרייה הלאומית של צרפת, פריז; ספריית הבודליאנה, אוניברסיטת אוקספורד ועוד.

בין יצירות-המופת שיגיעו מרחבי העולם שני כרכים של "פירוש המשנה", שנכתב במצרים במאה ה-12, המיוחסים לכתב ידו של הרמב"ם, בהשאלת הספרייה הלאומית וספריית הבודליאנה שבאוניברסיטת אוקספורד, ו"משנה תורה" מאויר ומפואר שהועתק בספרד או בפרובנס במאה ה-14, בהשאלת הספרייה הלאומית, ירושלים.

“התערוכה מהווה הזדמנות יוצאת דופן להיחשף לכתבי היד החשובים ביותר של הרמב"ם שמגיעים לראשונה למוזיאון ישראל. אוצרות התרבות האדירים האלה, המלווים בתצוגה מיוחדת של פרקי חייו, מאפשרים למבקר התבוננות מעמיקה בהשפעתו המקיפה של פילוסוף, איש אשכולות, מדען, רופא, חוקר ומנהיג, מאז ימי הביניים ועד ימינו”.אומר מנכ"ל מוזיאון ישראל פרופ' עידו ברונו.

הספרייה הלאומית, שמבקשת להנגיש את כתבי-היד החשובים של הרמב"ם שבאוספיה ולשם כך סורקת אותם, תציג את התערוכה "לא קם כמשה: מראשית הדפוס ועד עידן הדיגיטל" ובה ספרים נדירים כגון: דפוס ראשון של "פירוש המשנה", תרגומים ללטינית של כתבי הרמב"ם מראשית תקופת הדפוס, מסמכים המתארים את חגיגת 800 שנה להולדת הרמב"ם בספרד ובמצרים ועוד.