למרות ההבטחות: צוות ההסדרה תקוע

סגן ראש המנהל האזרחי חשף כי למעלה משנה וחצי אחרי שכביכול הוקם, אין תקנים לצוות ההסדרה. סמוטריץ: אעלה את "חוק ההסדרה 2" להצבעה

ערוץ 7 , ב' בטבת תשע"ט

הצוות תקוע. ועדת חוץ וביטחון בדיון בנושא צוות ההסדרה
הצוות תקוע. ועדת חוץ וביטחון בדיון בנושא צוות ההסדרה
צילום: חזקי ברוך

ועדת החוץ והביטחון התכנסה הבוקר (שני) לדיון בנושא "יישום מסקנות דיון מהיר בנושא הסדרת חוות גלעד ויישובים צעירים נוספים".

מדובר בדיון מעקב נוכח אי מתן המענה מצד משרדי הממשלה לתקנים ותקצוב של צוות ההסדרה בראשות פנחס ולרשטיין שעל הקמתו הוחלט לפני למעלה משנה וחצי.

יו''ר ועדת החוץ והביטחון ח''כ אבי דיכטר אמר בפתח הדיון: ''25 אלף איש ממתינים להסדרה. 150 איש בחאן אל אחמאר משגעים את המדינה. ופה מדובר על ישראלים, שמשרתים בצבא ומשלמים מסים".

בדיון חשף אל"מ אורי מנדס, סגן ראש המנהל האזרחי, למרות הודעת נציג האוצר בדיון שנערך בוועדה בחודש יולי טרם ניתן אישור מנציבות שירות המדינה לתקנים עבור צוות ההסדרה.

"עד כה לא התקבל אף בן אדם למשרה. פניתי לנציבות המדינה בבקשה לקבל אישור לקלוט אבל לא אושר לי למעט התקן של פנחס וולרשטיין", אמר מנדס.

יו"ר שדולת ארץ ישראל ויו"ר ועדת הפנים, חה"כ יואב קיש, אמר בדיון, "פיגוע הטרור הכואב בצומת עפרה אמש הוא תזכורת מצערת אך הכרחית לכך שחייבים להסדיר את היישוב ומיד. כבר לפני כמה חודשים, במאי השנה, הוגשה חוות דעת של משרד הביטחון המאפשרת את הסדרת הישוב עפרה, כל עיכוב בכך הוא לשווא ואני קורא להשלמת המלאכה בהקדם. ליבי עם משפחות הפצועים ואני מאחל להם החלמה מהירה".

ח"כ בצלאל סמוטריץ יו"ר שדולת א"י הודיע בעקבות העיכובים בעבודת הצוות כי יעלה את חוק ההסדרה 2 ביום ראשון הקרוב לועדת השרים, "אם הבדיחה הזאת לא הייתה על חשבוננו היינו צוחקים. אני הנחתי על שולחן הכנסת חוק הסדרה 2 עליו חתמו 19 חברי כנסת. היא קובעת לוחות זמנים וסיום הסדרה תוך שנתיים. בנוסף החוק יאפשר לרשויות המקומיות לתת שירות בתקופת הביניים. אני מבקש שמסקנת הדיון תהיה קריאה לקידום חוק ההסדרה 2. לממשלה היה מספיק זמן לטפל. עכשיו תור הכנסת".

יו''ר מועצת יש''ע חננאל דורני אמר בדיון, "הסדרת ההתיישבות וחיזוק היישובים ביהודה, שומרון ובקעת הירדן הם התשובה הציונית ההולמת כמענה לטרור שמנסה להחליש את ההתיישבות. יש קשר הדוק בין ההתיישבות לביטחון - והיום אחרי הפיגוע הקשה בעפרה, הדיון בוועדה מקבל משנה תוקף. יש עשרות אתרים שניתן להסדיר כבר היום וניתן להסתייע בפתרונות המוצעים בדו''ח ועדת השופטת זנדברג. אני קורא לוועדה לפתור את כל הבעיות הטכניות ולאפשר הסדרת ההתיישבות. הסדרת ההתיישבות הינה צורך ציוני ולאומי אך גם צורך פרטי במתן מענה לעשרות אלפי תושבים".

ישראל גנץ ראש מועצת בנימין ציין, ״אנחנו לא צריכים פיגועים על מנת להסדיר. הקדנציה הזאת לקראת סיום אבל בשטח במבחן התוצאה אין שינוי. יש רצון טוב. יש חקיקה אבל בשטח אין שינוי. זה הזמן לשים ספרינט ולהגיע לתוצאות עוד בדקנציה הזאת״

שלמה נאמן ראש מועצת גוש עציון הוסיף, "אם אצלי במועצה דברים היו מתנהלים כך, היו אומרים שאני כנראה לא רוצה להיבחר לקדנציה נוספת. אני קורא לחכים לקחת אחריות ולחוקק את הסדרת המאחזים, כי הממשלה לא לוקחת אחריות. הוצאת איבי הנחל מסדר היום של מועצת התכנון העליונה - מעידה כאלף עדים על הכוונות של הממשלה".

רונן פרץ סגן מזכיר הממשלה הגיב לטענות ואמר, "הממשלה לא צריכה פיגועים כמו אתמול כדי לקדם את ההתיישבות. אנחנו עושים הרבה. צוות ההסדרה פועל ועובד תחתיי. אחרי שמונה ראש צוות ההסדרה, בלי לחכות לתקנים כבר עשינו מיפוי של המאחזים. התקנים יאושרו בסוף דצמבר. יש ועדה מדינית שמפקחת על צוות ההסדרה: ראש הממשלה, שר הביטחון ושרת המשפטים".

ח״כ מוטי יוגב אמר בתגובה, "ביישובים הללו חיים אלפי יהודים, רובם הגדול משלמים מסים ומשרתים בצה"ל, חפצים לשמור חוק אך החוק לא נותן להם אפשרות להסדרה. הוקם כבר צוות, אבל זה עובד בעצלתיים. יש רצון, יש מדיניות, אך אין התקדמות מספקת. צריך לוודא מול נציבות שירות המדינה שהאיוש יתקדם, גם לאשר את התקנים וגם את התנאים שיאפשרו אותו, שאנשים ירצו לעבוד בזה".

ח"כ נורית קורן ציינה, "התושבים מחכים להסדרה. הגיע הזמן שהממשלה תסדיר. תנו לאנשים לחיות כמו שצריך"

ח״כ שרן השכל הוסיפה, "צריך להסביר למחבלים שאנחנו מנצחים. לכן על כל פיגוע צריך לקדם את ההתיישבות. המחבלים צוחקים עלינו בגלל הביורוקרטיה. אסור שבגלל הביורוקרטיה ישראל תפסיד למחבלים"

ח"כ שולי מועלם רפאלי דרשה מרונן פרץ להבין מה מסקנות המיפוי. ואיפה 30 הישובים שיכולים לעלות באופן מיידי למועצת התכנון העליונה, "זה חייב לקרות עכשיו, במת"ע הקרובה, לפני הבחירות", אמרה מועלם רפאלי וקראה, "זה הזמן להסדיר את היישוב עפרה".

ח״כ יהודה גליק פנה גם הוא לרונן פרץ ואמר, "מיפיתם? יופי. עכשיו תציגו לוח זמנים להסדרה מהירה".