נפגעות תקיפה מינית יוכלו להיחשף

הצעת החוק של שרת המשפטים מונעת את המצב לפיו נפגעות שמתראיינות בתקשורת נחשבות עברייניות. שקד: "מי שצריך להתחבא הם העבריינים"

חזקי ברוך , ב' בטבת תשע"ט

הטרדות
הטרדות
צילום: אייסטוק

מליאת הכנסת אישרה הערב (שני) בקריאה שניה ושלישית את הצעת החוק של שרת המשפטים איילת שקד שתגן על נפגעות תקיפה מינית ותאפשר להן להתראיין בתקשורת.

עד כה חוק העונשין אסר פרסום על פרטיו או זהותו של מתלונן או נפגע בעבירת מין, אלא אם נתן הסכמתו לכך בפני בית המשפט, או שבית המשפט התיר זאת מטעמים מיוחדים. העונש לצד העבירה עומד על שנת מאסר.

האיסור הפלילי נועד לייצר 'קרקע בטוחה' לנפגעי עבירות מין להגיש תלונות ולשתף פעולה עם הליכים פליליים, ללא חשש שזהותן תיחשף בניגוד לרצונם. הנחת המחוקק הייתה כי במרבית המקרים נפגע עבירת מין, או מתלונן בעבירה זו, מעוניין לשמור על פרטיותו ולא לאפשר פרסום של פרטים אודותיו ככזה.

החוק הקיים יצר מצב אבסורדי, לפיו נפגעי תקיפה מינית נענשים פעמיים: פעם אחת בעת התקיפה ופעם שניה כאשר נאסר עליהן לגולל בפני הציבור את אירוע התקיפה. לחלופין, נפגעת שמתראיינת עוברת על החוק.

למרות שהגורמים המוסמכים הבהירו כי איסור הפרסום אינו חל על הנפגע ואינו פוגע ביכולתו לספר את סיפורו, נטען כי ההסדר הקיים מגביל את נפגעי העבירה והמתלוננים, שלא בטובתם.

עוד נטען, כי גם בהינתן פרשנות לפיה האיסור אינו חל על נפגע העבירה או על המתלונן, הוא עדיין מונע מגורמים אחרים באמצעותם מבקשים אלה להשמיע את קולם, כדוגמת ועדות הכנסת ועיתונאים – לעשות כן.

גופי תקשורת וארגונים אחרים שמקיימים דיונים ציבוריים בשיתוף נפגעי עבירות מין, חוששים מפני אחריות פלילית, ונמנעים מחשיפת זהותם של נפגעים, חרף רצונם של האחרונים להיחשף.

בשל כך הוחלט לתקן את החוק, כך שיתאפשר למתלונן בעבירת מין או לנפגע בעבירה זו, אם הוא בגיר, להביע הסכמתו בכתב, לעניין חשיפת פרטיו או זהותו, בלי שיידרש כי ההסכמה תינתן בפני בית המשפט.

על מנת להגן על קטינים ולמנוע אפשרות להפעיל עליהם לחץ פסול החוק החדש קובע כי קטין יוכל לחשוף את פרטיו האישיים רק לאחר שהצהיר על כך בבית המשפט.

שרת המשפטים איילת שקד אומרת כי "מדינת ישראל פועלת להגן על מותקפים ומותקפות מינית. החוק החדש שאושר הערב מתקן את העוול שנגרם לנפגעות תקיפה מינית".

"מי שצריך להתחבא אלה העבריינים הפוגעים, לא הנפגעות והנפגעים", הוסיפה שקד.