קריאת השכמה למדינות אירופה

הליגה נגד השמצה קוראת לאיחוד האירופי לנקוט בצעדים משמעותיים בתגובה ממצאי הדוח שהראה כי האנטישמיות מעמיקה ומתבססת ברחבי היבשת.

ניצן קידר , ב' בטבת תשע"ט

אנטישמיות באירופה
אנטישמיות באירופה
צילום: רויטרס

הליגה נגד השמצה מביעה הערב (שני) דאגה רבה ממצאי דו"ח האיחוד האירופי שמעיד כי האנטישמיות מתפשטת ומתעצמת ברחבי אירופה וקראה לאיחוד לפעול על מנת להגן על הקהילות היהודיות החשות מאויימות.

הסקר גילה כי מחצית מן היהודים באירופה חוששים כי יעמדו תחת התקפות מילוליות ו-40 אחוזים חיים בפחד יומיומי מכך שיהוו יעד למתקפה פיזית.

עוד התברר מהנתונים כי כתוצאה מן החששות הללו, 28 אחוזים מן הנסקרים נמנעים תמיד או לעתים קרובות ממלכת למוסדות יהודיים או להשתתף באירועים קהילתיים יהודיים. 38 אחוזים מן היהודים באירופה שקלו להגר מאירופה מסיבות של ביטחון אישי, בהשוואה ל-29 אחוזים לפני שש שנים בלבד.

המנכ"ל העולמי של הליגה נגד השמצה, ג'ונתן גרינבלט, אמר כי "הדו"ח מאשרר את מה ששמענו בשנים האחרונות מסיפורים: יותר מתמיד, היהודים באירופה חוששים לביטחונם ותוהים האם קיים עתיד עבורם במדינותיהם. שלא במפתיע, האיום הגובר של האנטישמיות האלימה הוא הסיבה והשורש לחששותיהם".

"תחושה זו של חוסר ביטחון לא מתקבלת על הדעת וצריכה להסתיים. היהודים לא צריכים לחיות בפחד מתמיד. ליהודים יש כל זכות להיות מסוגלים לחיות באופן חופשי כיהודים ולהיות חלק מלא מן החברה. אם הם לא יכולים לעשות כן, גובר הסיכון כי הקהילות היהודיות של אירופה יקטנו באופן משמעותי או אפילו ייעלמו ויהגרו", הוסיף גרינבלט.

הוא דרש מהמדינות השונות באירופה לנקוט בצעדים כדי לתקן את המצב. "אנחנו קוראים לכל ממשלות אירופה למלא וליישם את ההתחייבויות שנתנו בשבוע שעבר במועצת האיחוד האירופי. ההבטחות הללו צריכות להיות מתורגמות לכדי ביטחון גדול יותר ליהודים ברחבי אירופה, ביטחון שיאפשר להם לחיות בצורה גלויה וחופשית כיהודים".