ארה"ב: סנקציות נגד האלוף במיל' זיו

בארה"ב הוחלט להטיל סנקציות על שלושה אישים, בהם האלוף במיל' ישראל זיו, בשל מעורבותם בערעור היציבות השלטונית בדרום סודאן.

ערוץ 7 , ח' בטבת תשע"ט

סנקציות. האלוף במיל' ישראל זיו
סנקציות. האלוף במיל' ישראל זיו
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

בארה"ב הוחלט להטיל סנקציות על החברה בראשה עומד האלוף במיל' ישראל זיו. זאת בשל מעורבותה במכירת אמצעי לחימה לגורמים בדרום סודאן ותרומתו, לטענת האמריקאים, לערעור היציבות באזור.

את ההחלטה קיבל משרד האוצר האמריקאי נגד שלושה אישים, האלוף זיו, אדם בשם אובאק עולאוו ואדם בשם גרגורי ואסילי, שלטענת ארה"ב אחראים שלושתם במעשיהם לערעור היציבות האזורית באזור דרום סודאן.

העיתון 'ידיעות אחרונות' מדווח כי על פי הודעת הממשל בוושינגדטון האלוף במיל' זיו עמד בראש חברה ביטחונית שמכרה לצדדים הלוחמים כלי נשק ותחמושת בשווי של 150 מיליון דולרים, תוך שהיא פועלת במסווה של חברה חקלאית. בין הציוד שסופק היו רובים, רימונים וטילי כתף.

הסנקציות הוטלו על השלושה במסגרת צו נשיאותי, שעליו חתם הנשיא הקודם, ברק אובמה, באפריל 2014, ונועד לפגוע באחראים למלחמת האזרחים בדרום סודאן.

מנגד מביא העיתון תגובה מטעמו של זיו ולפיה הוא קיבל את ההודעה האמריקאית בהפתעה מוחלטת: "זיו עוסק בשנים האחרונות בפרויקטים חקלאיים נרחבים בדרום־סודאן שמביאים פרנסה וביטחון תזונתי למיליוני תושבים במדינה האומללה והמסוכסכת הזו. החלטת הרשות מקורה בטעות חמורה וזיו כבר נמצא במגעים עימה על מנת לתקן את טעותה".