מזל טוב! שמורות טבע חדשות בישראל

רשות הטבע והגנים הודיעה על פתיחת שמורת הטבע נחל שילה ושמורת הטבע רכס בשנית ברמת הגולן. גם על יחידת מודיעין חדשה.

קובי פינקלר , ג' בטבת תשע"ט

שמורת טבע חדשה
שמורת טבע חדשה
צילום: קובי פינקלר

רשות הטבע והגנים חשפה היום (שלישי), כי שתי שמורות טבע חדשות, ערכיות ומשמעותיות במיוחד הוכרזו לאחרונה בישראל באופן רשמי. ההכרזה הרשמית היא השלב הסופי בתהליך הכרזה על שמורות טבע , שאורך מספר שנים ורצוף שלבים מורכבים.

מדובר בשמורות הטבע נחל שילה הסמוכה לעיר אלעד וראש העין ורכס בשנית ברמת הגולן.

לדברי שאול גולדשטיין, מנכ"ל רשות הטבע והגנים, "הכרזה על שמורות טבע היא הדרך הטובה ביותר לשמור על ערכי הטבע היפים והייחודיים של ארצנו למען הדור הנוכחי והדורות הבאים, אני מברך על קידום ההכרזה, את שר האוצר, משה כחלון, יו"ר המועצה הארצית וקבינט הדיור זאב ביילסקי ולדלית זילבר יו"ר מינהל התכנון שסמכות ההכרזה הרשמית בידם.

"כל אדם באשר הוא צריך טבע יפה בסביבתו שיעשיר את עולמו ויהווה לו מקור השראה, ישמור על בריאותו ויאפשר לו ליהנות ממנו. שמורות הטבע שומרות ומזינות את הטבע היפה של כל הארץ. שמורות הטבע והשטחים הפתוחים משמרים ערכים רבים גם לאדם וביניהם פתיחת מסלולי טיול, מניעת השתלטות על קרקעות, מניעת שוד וכרייה לא חוקית של ערכי טבע, סילוק מפגעים, התקנת אביזרי בטיחות ועוד. לצערנו תהליך ההכרזה על שמורות הטבע בישראל הוא ארוך מידי ובסופו של דבר הן הטבע והן האדם משלמים את המחיר. יש לפעול יחד עם כל הגורמים המעורבים בתהליך ההכרזה כדי שתהליך זה יתקצר משמעותית".

שמורת הטבע נחל שילה משתרעת על שטח של 6,848 דונם דרומית לראש העין, מערבית לקו הירוק, צפונית לכביש 465 ואלעד במערב. השמורה הינה חלק מהעוגנים החשובים של המסדרון האקולוגי הארצי - רצועה רציפה של שטחים פתוחים, המייצרת קישוריות בין שטחים טבעיים במטרה להבטיח תפקוד של מערכות אקולוגיות ולצמצם פגיעה במגוון הביולוגי. אובדן המגוון הביולוגי גורם לפגיעה מתמשכת באיכות חייו ורווחתו של האדם. השטחים הפתוחים מהווים את הבסיס למגוון הביולוגי. חשיבות רצף השטח הפתוח היא בשמירה על תפקוד בריא של מערכות אקולוגיות על ידי כך שמתאפשרת תחלופה וערוב של פרטים באוכלוסייה והחלפת מידע גנטי.

השמורה, שהיתה במעמד שמורה מאושרת למעלה מ-20 שנה, ורק עתה כאמור הוכרזה רשמית, מייצגת בית גידול של בתה עשבונית ים תיכונית, מהשטחים הנרחבים האחרונים באזור המרכז, וככזה נמצא בסכנת הכחדה ממשית.

בלב השמורה עובר אפיק נחל שילה, מהגדולים ביובלי הירקון, ולאורכו חלוקי נחלי ושיחי אברהם מצוי בגדותיו. הצומח בשמורה מאפשר מקום מחיה לבעלי חיים הנמנים על מינים אדומים ורגישים בהם עדר של עשרות צבאים, צבועים ויונקים אחרים, מגוון זוחלים ועופות דורסים כגון החיוויאי והעקב העיטי המקננים בה .

בתוך כך צפיפות קינון של מספר מיני ציפורי שיר שאותרו בסקר אקולוגי שנערך במקום, דוגמת חנקן אדום ראש ופפיון הרים היא מהגבוהות בארץ. עובדה זו חריגה במיוחד, אם מביאים בחשבון את גודלו של השטח הטבעי יחסית לשטחים המיושבים והמפותחים שסביבו. בתחום השמורה יש גם חורבות עתיקות בהן נמצאים שרידי יישובים מהתקופה הביזנטית אשר ברובן מתקיימות בריכות חורף המשמשות בית גידול לסרטנים ירודים ודו-חיים בסכנת הכחדה. יש לציין כי כל תחום השמורה נמצא בשטח אש פעיל של צה"ל, והביקור, גם בסופי שבוע, מחייב אישור מוקדם.

שמורת הטבע רכס בשנית, בשטח של 11,298 דונם, ממוקמת בין כביש מספר 98 במערב, לגבול סוריה במזרח, באזור מושב אלוני-הבשן.

השמורה הוכרזה לאחרונה לאחר שהיתה במעמד של שמורה מאושרת משנת 2006. לפני זה הוכרזה בצו אלוף בשנת 1972 ועם החלת החוק הישראלי בגולן, החל תהליך הכרזה מחדש בהליך רגיל.

השמורה כוללת מספר תילים געשיים, עליהם התפתח יער אלונים מרשים וייחודי של אלון מצוי, אלון התולע ואלון התבור. לפי הידוע השמורה היא אחד המקומות היחידים בהם צומחים יחד שלושת המינים בטבע.

מיני צומח נוספים המאפיינים את השמורה הם שני מינים של עוזרר אדום שנחשב לנדיר במיוחד, עוזרר קוצני, אגס סורי, אירוסי גולן ולבנון ועוד. השמורה משופעת גם בפריחה עונתית מרהיבה של חלמוניות וסתוונית התשבץ, שהינה ייחודית לאזורים הגבוהים של הגולן.

כמו כן השמורה היא בית גידול ושטח מחייה למגוון חיות בר ביניהן: צבאים, זאבים, דלקים, חזירי בר, גיריות ועופות דורסים. בשל מגוון בתי הגידול בשמורה – יער, חורש ובתות עשבוניות, יש בשמורה גם מגוון ציפורים.

בשמורה שני שבילים מסומנים לטיולים – האחד חלק משביל הגולן מצפון לדרום והשני שביל מתל חזקה לעין ג'ואיזה, מדרום ליישוב אלוני הבשן.

למעט מסלולים מסומנים אלו אסור לרדת משבילים מסומנים למען שמירת הטבע וחשש מסכנה בטיחותית.

צדים את הציידים

אחרי שנים רבות שבהם לא הצליחו רשויות החוק לשים ידם על הציידים בישראל, רשות הטבע והגנים בשיתוף משטרת ישראל ומג"ב, הקימה יחידת מודיעין כנגד ציידים בלתי חוקיים שפועלים בשטח.

היחידה החדשה, מצויידת ברחפנים משוכללים, מצלמות ואביזרי מודיעין וכבר בתקופה הקצרה בה היא פעלה הוגשו 20 כתבי אישום כנגד ציידים.

במהלך מסיבת עיתונאים לסיכום שנת העבודה, מספר מנכ"ל רשות הטבע והגנים הלאומיים שאול גולדשטיין שבשנה האחרונה נפתחו 3246 תיקי ציד, אך רובם המוחלט מסיבות משפטיות לא מגיעות לכדי הגשת כתבי אשום.

יחידת טיילות

ברשות מספרים שהשנה הוקמה ועדה חדשה להכשרת נושא הטיילות. במסגרת פעולת הועדה, יוסדר כל נושא התחבורה ציבורית, יונגש מוקד מידע ושילוט, יוכשרו מקומות ללינת לילה, ימצא פתרון להטמנת מים בשטח ויפותחו טיילות בשטחים הפתוחים.

תחום הים-יחידת פיקוח על הדיג

ברשות הטבע מספרים כי מאז עבר תחום הים ממשרד החקלאות לרשות הטבע, עלתה כמות מבקשי הרשיון במאה אחוז. כדי לענות על הצורך באכיפה נרכשו 7 קיאקים ואופני ים, נפתחו 250 תיקי אכיפה באמצעות 12 פקחים וכן נערכו מפגשי הסברה"כל שאנחנו רוצים הוא להגן על הדגים במקום שהם מתרבים בהם" אומר גולדשטיין.

תיירות

השנה חל גידול משמעותי בלינות לילה כש 510,000 לנו בחניוני לילה ב 23 חניוני לילה ועוד 113 חניונים בחינם (בהשקעה של 17 מליון ש"ח) ו 90 אלף משקי בית מנויים ל"מטמון".

ותמיד יש גם את הסיפור הקטן על "חסת המים".

מי מאיתנו לא רכש פעם לילדיו אקווריום קטן עם מספר דגי זהב וחסת המים לצידה כדי לשפר את יופיו?

הכל טוב ויפה עד אשר מגיע השלב בו רוצים להיפטר מהאקווריום.

שופכים את המים ואת החסה למאגר מים ובתוך זמן קצר היא סותמת את את צנרת המים של מקורות

"אנחנו מחזיקים סירה בכנרת כדי לפתוח חסימות כאלו. גם בסיפור הקטן הזה אנחנו עוסקים" מסכם מנכ"ל הרשות.

ולמי שמתעניין מה האתרים המבוקשים ביותר? קסריה במקום הראשון עם 477 אלף מבקרים ישראליים, אחריה מצדה עם 272544 מבקרים וחותם את הרשימה אתר גן השלושה.