עליזה בלוך על הניצחון: עברנו דלת דלת

"פתאום חרדים שאלו את עצמם - איזה עולם אנחנו רוצים להשאיר לילדים שלנו? אילו ערכים באמת חשובים לנו?".

רעות הדר , ד' בטבת תשע"ט

עליזה בלוך
עליזה בלוך
צילום: דניאל שטרית

ראש העיר בית שמש עליזה בלוך סיפרה הבוקר (רביעי) על המהלכים שהובילו לניצחונה בבחירות.

במהלך כנס לציון 40 שנה להקמת מכון ירושלים למחקרי מדיניות, אמרה בלוך "יש לי הרבה מה להגיד על מה הביא את הניצחון, אני בכל זאת אגיד משהו על המגזר החרדי.

''קרו לנו שני תהליכים", פירטה, ''במגזר הכללי היה אחוזי הצבעה גבוהים ובמגזר החרדי, על אף הנחיית הרבנים, החרדים היו צריכים לעבור שני מחסומים – לא להצביע למה שאמרו הרבנים וכן להצביע לי. האתגר הגדול עם הציבור החרדי היה גם לעצור באמצע הדרך ופשוט לגרום לזה שאנשים לא יצביעו".

"מערכת הבחירות שלנו היתה מערכת ששמה את הסיפור הישראלי על השולחן באופן הכי עמוק. היא אילצה את כולנו לשאול שאלות ולהתמודד ולהתלבט, עברנו דלת דלת, ופשוט דיברנו עם אנשים. וכל הסוגיות של מה זה דת וחברה, היחס לעוני, התכנסו לכל אחד מהמפגשים שזה היה מסע מרגש וקרה בתוך החברה החרדית כמה דברים: לא יצאתי נגד העולם הרבני, כמו שאני רוצה שיכבדו אותי.

''בתוך הדבר הזה הציבור החרדי אמר: אני רוצה להישאר חרדי, רציתי להוציא אותם מהמצב של מעבר לזה שיש להם זכות הצבעה שיהיה להם זכות בחירה שהוא מורכב וקשה"

על סוגיית הניקיון בבית שמש אמרה בלוך: "אני חושבת שחלק מהתחושה של בן אדם והנינוחות שלו בתוך מקום, זה איך הוא ניראה. אני לפחות פעם בשבוע מסתובבת עם עובדי הניקיון, גם רואה גם שומעת, גם החויה שלהם חשובה בעיניי. אני טוענת שאנשים מתנהגים אחרת ברחוב שמכבד אותם או לא. אני רוצה לומר שיותר קל להקים עיר מאפס מאשר לקחת עיר שיש בה בעיות".

לסיכום דבריה, נתנה ד"ר בלוך ''טיפ'' לירושלים: "בחיים האמיתיים גם החילונים וגם הדתיים הם שבטים. צריך להגיד לעצמנו בקול זקוף, אף אחד לא הולך ללכת מפה, אני יודעת שיותר קל לנהל שיח בסכסוך הערבי ישראלי זה יותר קל ונאור. יש לנו הזדמנות ליצור חברה יותר עשירה ואיכותית. הטענה שלי וזה המשותף בין ירושלים לבית שמש: אף אחד לא הולך ללכת, אנחנו נבחר איך אנשים ירגישו, איך הילדים התחנכו אנחנו נבחר איך אחרים יתייחסו אלינו.

"יש יותר מדרך אחד להיות אדם טוב וערכי, אין לי מונופול על האמת ועל ערכיות, אהבת הארץ והמדינה, יש עוד דרכים", הדגישה בלוך.