איך מדברים עם נוער על צניעות?

מאות אנשי ונשות חינוך השתתפו בכנס השנתי של היחידה לחינוך לחיי משפחה בחמ"ד ושמעו על כל מה שמעסיק את בני הנוער ועל דרכי התמודדות.

רפאל לוי , ד' בטבת תשע"ט

כנס החמ"ד בנושא צניעות ומיניות
כנס החמ"ד בנושא צניעות ומיניות
צילום: גידי אברהם

מאות מחנכים ומחנכות השתתפו בכנס "חינוך לחיים במשפחה" ולמדו על הדרך שבה יש לשוחח עם הנוער על אינטימיות, צניעות, הטרדות מיניות ושמירת הברית.

הכנס השנתי של היחידה לחינוך לחיי משפחה בחמ"ד התקיים ביום שני השבוע בבית חינוך עיוורים בירושלים.

משתתפי הכנס עסקו במספר נושאים: ניהול שיח מיטבי עם מתבגרים, טבעיות וקדושה, קרבה ואינטימיות בגיל הנעורים, התפתחות גופנית ומינית, שמירת הברית, בדיקת הרבייה לפני חתונה, נאמנות במשפחה וכן בהטרדות מיניות. בנוסף, הנושא המרכזי שהוביל את כל היום, היה פיתוח שיח גוף – נפש אצל המתבגרים והדרכים לשכלל אותו.

כיבד את הכנס בנוכחותו הרב שלמה עמאר, רבה של ירושלים, שהדגיש את בניין הבית היהודי במיוחד בתקופה זו, ואת הדוגמא האישית האותנטית שיכולים להעניק המחנכים. הרב דיבר על מידת הוויתור כמפתחות לבניין האישיות ושלום הבית מגיל צעיר.

הרב ד"ר אברהם ליפשיץ, ראש מנהל החמ"ד אמר: "הכנס השנתי של לימוד וחיזוק ערך חיי המשפחה הוא מסורת המצביעה על הנקודה הארכימדית של החמ"ד. לא בכדי בחרנו להגדיר את החמ"ד כולו כ'בית חינוך כמשפחה'. המשפחה היהודית היא אבן הראשה של העם היהודי לדורותיו, זו הגדרה שהיתה נכונה לאורך כל הדורות, ובאופן מיוחד בדור שלנו שהוא דור הגאולה. החמ"ד רואה חובה וזכות גם יחד, להתמודד עם שאלות שעולות ברוח התקופה".

ד"ר ליפשיץ שעוזב בסוף החודש את תפקידו, זכה להוקרה מיוחדת על תרומתו לפריצת הדרך ולתוכניות החדשות בחינוך לחיים במשפחה ולכלל מערכת החינוך בחמ"ד ומחוצה לו בעשור האחרון.

לאחר תפילת מנחה התקיים המופע "אחד ועוד אחת" בהובלת המוזיקאי והיוצר אלנתן שלום.