חיפה החד"שה

בעקבות הסערה הציבורית שפרצה השבוע לא יכהן רג'א זעאתרה כסגן ראש העיר חיפה בשכר, אך ספק אם מי שתכהן בתפקיד במקומו טובה ממנו.

יוסף ארנפלד , ה' בטבת תשע"ט

סירב לחזור בו מדבריו. רג'א זעאתרא
סירב לחזור בו מדבריו. רג'א זעאתרא
ללא קרדיט צילום

"הבן אדם הזה הוא בריון. המאבק הוא לא רק שזעאתרה לא יהיה סגן ראש העיר בשכר, אלא שהוא לא יהיה בשום תפקיד ושחד"ש לא יהיו בקואליציה", את הדברים הנחרצים הללו אומרת ל'בשבע' אורטל תמם, אחייניתו של החייל משה תמם הי"ד, שנחטף ונרצח בשנת 1984 על ידי חוליה של ארגון החזית העממית.

דבריה של תמם באים על רקע הסערה שמתחוללת בעיר חיפה בשבוע האחרון, סביב החלטת ראש העיר הנבחרת ד"ר עינת קליש-רותם לצרף לקואליציה העירונית את מפלגת חד"ש, ולהעניק לעומד בראשה, רג'א זעאתרה, את תפקיד סגן ראש העיר בשכר במחצית השנייה של הקדנציה. במחצית הראשונה יכהן בתפקיד, בכפוף לאישור משרד הפנים, הרב הקונסרבטיבי דובי חיון ממרצ.

מינויו של זעאתרה, לשעבר דובר הרשימה המשותפת, עורר ביקורת רבה של חברי כנסת ותושבים, בעקבות התבטאויות חמורות שלו בעבר נגד מדינת ישראל. בין השאר אמר זעאתרה שחמאס וחיזבאללה הן תנועות לגיטימיות, וסירב להתייחס אליהן כאל ארגוני טרור. בהזדמנויות אחרות טען שדאע"ש פעלה בהשראת התנועה הציונית, והביע הזדהות עם משטר אסד בסוריה.

במהלך פאנל בחירות שנערך באוניברסיטת בר אילן לפני הבחירות האחרונות, השווה זעאתרה בין דאע"ש לציונות: "מאיפה דאע"ש למדו את הפשעים האלה? חפשו מה התנועה הציונית עשתה ב-48' - מעשי ביזה, רצח וטבח". במענה לשאלה האם החמאס הוא ארגון טרור, השיב זעאתרה ללא היסוס: "לא. עם שהוא תחת כיבוש יש לו זכות להתנגד לכיבוש".

בעקבות מערכת הלחצים שהופעלה על קליש-רותם, היא נפגשה ביום שלישי השבוע עם סגנה המיועד, ודרשה שלכל הפחות יכחיש את הדברים המיוחסים לו ויגנה אותם בפומבי. בעקבות זאת הודיע זעאתרה כי הוא מוותר על המינוי וכי מספר 2 ברשימתו, שהירה שלבי, תכהן במקומו כסגנית ראש העיר. "לעם שנמצא תחת כיבוש יש זכות להתנגד לכיבוש בכל האמצעים הלגיטימיים", אמר במסיבת עיתונאים שכינס בחיפה.

את אורטל תמם זה ממש לא מספק. אומנם היא מתגוררת בנתניה ולא בחיפה, אך היא רואה במאבק מול זעאתרה נושא לאומי. "אחד הדברים שזעאתרה ביקש, זה את ראשות ועדת התרבות והאחריות על בית הגפן, כל זה מתוך מטרה ברורה להחזיר את התקצוב לתיאטרון אל-מידאן, שתומך בטרור באופן מובהק ומארגן אירועי גיוס כספים למחבלים. המסר שמועבר בחיפה מהדהד הלאה, והוא שתומכי הטרור מקבלים קריירה ומקום של כבוד. זה בהחלט צריך להטריד את כולנו".

הפעם הראשונה שתמם נתקלה בזעאתרה, הייתה כאשר הגיעה להפגין נגד ההצגה 'הזמן המקביל' שהעלה תיאטרון אל-מידאן בחיפה. ההצגה מתארת את חוויותיו של המחבל וליד דקה, שרצח את דודה, בכלא הישראלי. זאת למרות שמדובר בתיאטרון שנתמך על ידי מדינת ישראל. "פגשתי בו, וכשניסיתי לדבר איתו סיפרתי לו שהייתי חיילת, ואז הוא קרא לי 'רוצחת', וכך הוא גם קרא ליוסי צור, אבא של אסף צור הי"ד, שנרצח בפיגוע בקו 37 בחיפה. הוא הסתכל עלינו בבוז ואמר: 'הכלבים נובחים והשיירה עוברת'".

גם השמחה על החלטתו של זעאתרה כנראה לא צריכה להיות גדולה מדי. הצצה לחשבון הפייסבוק שלה ועיון בפוסטים של המחליפה שלו בתפקיד, שהירה שלבי, מעלה כי היא מחזיקה פחות או יותר באותן הדעות.

לא התחיל אתמול

מי שהריצו את קליש-רותם, ויש אומרים אף גרמו בפועל למהפך בראשות העיר כלשון מאזניים, הם מיכי אלפר וסיעת דגל התורה. בהסכם שאליו הגיעו לפני הבחירות, סוכם על תמיכה מלאה בה תמורת שמירה על הסטטוס קוו בנושא שבת ודת, מינוי רבנים בהסכמה, אי העסקת יועץ חיצוני שייצג את החרדים, תקציבים למוסדות חינוך ותפקידים. כעת, עם התפוצצות הפרשה, מסרב אלפר להתראיין או להגיב בנושא.

מפלגת הבית היהודי תמכה דווקא בראש העיר יונה יהב שהפסיד בבחירות, אבל בקואליציה העירונית הנוכחית הם חברים בלי נקיפות מצפון. "היא לא רצתה את חד"ש מלכתחילה", טוען יואב רמתי, יו"ר הבית היהודי בחיפה, "בוודאי לא את זעאתרה. קליש רצתה לצרף את הליכוד כדי ליצור קואליציה רחבה והציעה להם מגוון תפקידים, אבל מסיבות שונות הם החליטו שלא להצטרף. היא הייתה זקוקה למינימום 21 חברים כדי לייצב את הקואליציה, ולכן צירפה את חד"ש. זאת לא הייתה מחלוקת אידיאולוגית, אלא על ג'וב כזה או אחר", הוא מפנה את האצבע המאשימה כלפי הליכוד.

דבריו של רמתי מקבלים חיזוק מגורמים מתוך נציגות הליכוד המקומית. "הנהגת הליכוד בחיפה סידרה לנו סגן ראש עיר מחד"ש, ואת רג'א זעאתרה כחבר בכנסת הבאה", מאשים אושר טקאטש, מפורום צעירי הליכוד בחיפה. "מי שעומד בראש הנהגת הליכוד בחיפה רצה להיות סגן ראש עיר לקדנציה מלאה בשכר, ולא הסכים להתפשר על חצי קדנציה, ובפועל דחף את קליש לצרף את חד"ש וזעאתרה".

יואב רמתי, יש קווים אדומים לישיבה שלכם בקואליציה?

"בהחלט יש. מהרגע שהחליטו לצרף אותו לקואליציה פעלנו בעניין. אנשים כאלה אין מקומם גם באופוזיציה. מי שתומך בחיזבאללה - מקומו בבית הכלא. במקרה הזה, הבית היהודי הוא זה שהביא את האקדח המעשן. ליקטנו את הראיות ואת המסמכים שכתב זעאתרה ותרגמנו אותם מערבית לעברית. זאת ההוכחה הברורה לכך שזעאתרה אכן ייסד את ארגון BDS 48 והשתתף בכנס של ה-BDS, וכמובן היו שם עוד מאמרים שבוודאי לא מקנים לו זכויות גדולות בעם ישראל. מההיכרות שלי עם קליש בחצי השנה האחרונה, היא ציונית גדולה ויש לה כוונות טהורות באשר להתפתחות של העיר חיפה".

גם לנוכח ההתפתחויות האחרונות והחלפתו של זעאתרה בשלבי, רמתי סובר שהבעיה בעינה עומדת. "איני מבדיל בין אנשי חד"ש. לשיטתי זו מפלגה שיש לבדוק ברמה הארצית האם להוציאה מחוץ לחוק, כי היא פוגעת במדינה. ראש העיר חיפה מתייחסת ברצינות לנושא, ופועלת בשיקול דעת תוך איזון בין היושר וניקיון השלטון ובין שמירה על הערכים".

רמתי מבקש להזכיר שהבעיה לא התחילה אתמול: "במשך 25 שנה יש סגן ראש עירייה ערבי בחיפה, עם הבית היהודי, הליכוד ויש עתיד - כל החבר'ה שצועקים כרגע. בקדנציות הקודמות היו גם חד"ש וגם בל"ד. לרגע שלא נטעה לחשוב שהקודמים לו היו שונים מדעותיו, אבל בעבר כולם ישבו בשקט. המחשבה של קליש הייתה שאם זה עבד יפה עד עכשיו, אין סיבה שזה לא ימשיך. לכן חשובה ההוכחה שלנו".

ראש העיר ד"ר עינת קליש-רותם לא מסרה תגובה עד לסגירת הגיליון.