תערוכה לזכר הדר - בפרלמנט האירופי

תערוכת אמנות של סגן הדר גולדין הי"ד ולזכרו נפתחה בפרלמנט האירופי בשטרסבורג, ביום שבו אירע הפיגוע בעיר.

גיא כהן , ו' בטבת תשע"ט

התערוכה בפרלמנט האירופי
התערוכה בפרלמנט האירופי
צילום: האיחוד האירופי 2018 / מישל קריסטן

האיחוד האירופי חלק כבוד לסגן הדר גולדין הי"ד עם פתיחתה של תערוכה לזכרו בשטרסבורג.

טקס הפתיחה נערך ביום בו התרחש הפיגוע הרצחני בעיר וזמן קצר לפני שהחמאס נטל אחריות לפיגוע בעופרה שבו נרצח תינוק שטרם נולד. כותרת התערוכה היא: "הדר גולדין: השלום האחרון".

"כמה נורא ומדאיג שהטרור שוב גבה חיי אדם, וכמה טראגי ומעציב שהוריו של הדר גולדין חווים את הכאב מדי יום ביומו, בזמן שגופת בנם עדיין מוחזקת ע"י מי שהרגו אותו", אמר בטקס בסטיאן בלדר, אחד משני חבר הפרלמנט שיזמו את האירוע.

סגן הנשיא לזכויות אדם של הפרלמנט האירופי, פבל טליצ'קה, שפרס על האירוע את חסותו, דרש מהקהילה הבינלאומית לעשות מאמצים מוגברים כדי "להביא לסיום את המקרה ההומניטרי" לאחר שנות המתנה של המשפחה.

ד"ר משה קנטור, נשיא הקונגרס היהודי האירופי (EJC), אמר כי "על כולנו לזכור את הדר ולהמשיך להילחם כדי לשמר את זכרו ולהפעיל לחץ כדי לוודא שגופתו תוחזר למשפחתו לצורך קבורה ראויה והומאנית. טקס זה שולח מסר חשוב, לפיו אפילו אל מול הטרור, בשטרסבורג ובישראל, לא ניכנע ולא נושתק ונמשיך לגנות ולתעב את מעשי הרצח הפחדניים הללו".

שמחה ולאה גולדין, שנכחו בטקס, הביעו את הערכתם לתמיכתו האיתנה והמאמצים המתמשכים של הפרלמנט האירופי למען בנם, ולמען הערכים ההומניטריים הבינלאומיים.

"הוריו של הדר נלחמו ללא לאות עבור משהו שהם לא היו אמורים להילחם עבורו כלל – הזכות להביא את הדר הביתה", הצהיר נונו ואהנון מרטינס, האחראי על ענייני האיחוד האירופי ב-EJC, בטקס. ה-EJC היה שותף בייזום והכנת הטקס.

נציין כי הפרלמנט האירופי אימץ השנה החלטה חריפה בנושא הצורך להשיב את גופותיהם של נעדרי מבצע "צוק איתן" גולדין וסמ"ר אורון שאול הי"ד, בנוסף על שני האזרחים הנעדרים, ואף קיים ישיבה בנושא בחודש יוני. הוא דרש מהקהילה הבינלאומית לעמוד בחובתה ואחריותה בנושא, כמי שאמונה על קיום החוק הבינלאומי ההומניטארי.

בתערוכה מוצגות כ-20 עבודות אמנות של הדר גולדין. היא נערכה תחת חסותו של סגן הנשיא לזכויות אדם של הפרלמנט האירופי, חבר הפרלמנט פבל טליצ'קה, ומארחיה היו חברי הפרלמנט בסטיאן בלדר, סגן הנשיא יואן פשקו, וחברי הפרלמנט קריסטיאן פרדה ואנדרס ויסטיסן, בשיתוף פעולה עם ה-EJC.

התערוכה תנדוד ברחבי אירופה ותביע תקווה להביא את הדר למקום מנוחתו הסופי.