צפו: חברי ועדת חוץ וביטחון מסיירים בזירות הפיגועים

חברי ועדת חוץ וביטחון של הכנסת בראשות ח"כ אבי דיכטר הגיעו לסיור בצומת גבעת אסף במקום בו נרצחו שני חיילי צה"ל ביום חמישי.

חזקי ברוך , ח' בטבת תשע"ט

חברי ועדת חוץ וביטחון בגבעת אסף
חברי ועדת חוץ וביטחון בגבעת אסף
צילום: חזקי ברוך

ועדת החוץ והביטחון סיירה היום (ראשון) בזירות פיגועי הירי שאירעו בשבוע האחרון על ציר 60, בגבעת אסף ובעפרה, ולאחר מכן התכנסה לדיון בעפרה.

יו"ר ועדת החוץ והביטחון ח"כ אבי דיכטר, אמר בסיור, "כמי שיש לו ניסיון של 47 שנים בלחימה בטרור, חשוב לי להבהיר: לחבית הטרור יש תחתית! זו לא חבית ללא תחתית".

"בשנים הקשות מאוד של האינתיפאדה השנייה אמרו לנו בעולם שאין אפשרות לנצח את הטרור. צה"ל, השב"כ, המשטרה והתושבים הוכיחו שניתן לנצח את הטרור", הסביר דיכטר.

לדבריו, "האחריות שלנו כוללת. מהצפון לדרום ועד הפיגועים הקשים ביו"ש. אנחנו בועדה נפקח על הנושא הזה לוודא שהביטחון ותחושת הביטחון לא ייפגעו. אם נצטרך לפעול חזק ומהר יותר כדי לספק תחושת ביטחון - אנחנו נספק תחושת ביטחון! אם יהיה עימות בין בטחונם ותחושת בטחונם של תושבי יהודה ושומרון לבין איכות החיים של הפלסטינים - אנחנו יודעים במה נתמקד".

חברי הוועדה קיבלו תדרוך ממפקד פיקוד המרכז, האלוף נדב פדן, על כל הנעשה בגזרה בשבוע האחרון. לאחר מכן, חברי הוועדה וגורמי צה"ל קיבלו תדריך בשטח נקודת הפיגוע בצומת גבעת אסף. חברי הוועדה שוחחו עם חבריהם של הנרצחים - חיילים מגדוד נצח יהודה שאבטחו את הצומת.

תא''ל ערן ניב, מפקד אוגדת איו"ש, אמר כי "את הטרור באיו״ש אנחנו מסכלים לילה לילה. הכוחות בגזרה נכנסים לפעילויות מידי יום ומבצעים מעצרים, תפיסות אמצעי לחימה וכספי טרור. דרך הסיכול אנחנו נלחמים בטרור.

''ההגנה החזקה באיו״ש היא כדי לעצור את הטרור שהצליח לעבור ולכן הלוחמים נדרשים להיות חזקים, חדים ומדויקים אל מול האיומים. בשבוע שעבר היו מספר פיגועים קשים, אותם נתחקר ומהם נפיק הלקחים להמשך", הבטיח ניב.

הסיור נחתם בישיבת ועדת חוץ וביטחון, בהשתתפות גורמי צה"ל וראשי רשויות מיו"ש במזכירות היישוב עפרה. בראשית הישיבה אמר יו"ר הוועדה ח"כ דיכטר כי חברי הוועדה הגיעו לישיבה זו בעיקר בכדי לשמוע את ראשי הרשויות.

יו"ר מועצת יש"ע, חננאל דורני, אמר כי "לטרור יש תקווה לנצח אותנו ולכן הוא יוצא לפגע פעם אחר פעם. חופש לתנועה לא יכול להיות חופש לטרור. מרקם טוב של הערבים באזור הוא טוב לביטחון אבל כאשר חופש התנועה מנוצל לטרור, צריך לעצור את זה.

''ההגנה זה מרכיבים טכנולוגיים ועוד המון דברים שבכל יש קיצוץ. אנחנו כאן דורשים שהוא יבוטל. אם ההתיישבות לא תתחזק, יבינו שיש אפקטיביות בטרור. המשך בניית בתים והקמת ישובים כדבר שבשגרה, יגדע את התקווה שינצחו אותנו", הדגיש דורני.

ראש מועצת מטה בנימין, ישראל גנץ, אמר כי "אישה בהריון מפונת כעת במצב בינוני מזריקת אבנים. מה שמתחיל באבנים, נגמר בירי. חייבים לעצור את השגרה הזאת שכלל לא מדווחת. אבן וכדור זה אותו הדבר בדיוק".

יוסי דגן, ראש המועצה האזורית שומרון, אמר בדיון "זו הממשלה שבחרתי בה, זו באמת פדיחה אבל אבחר שוב בנתניהו לראשות הממשלה. זה אכן מסר מורכב. לא ייתכן שיפקירו אותנו! בשנה הקרובה מתוכנן קיצוץ בהגנת היישובים. אזרחים שגרים כאן, צריכים לקבל הגנה. זה לא נושא של ימין ושמאל".

עודד רביבי, ראש המועצה המקומית אפרת, אמר כי "אם יש אירוע בלי מחבל שמחוסל בנקודה, זה מלמד שאנו מאבדים את כח ההרתעה. מנציב קבילות החיילים אני לומד שמדובר על משהו הרבה יותר מערכתי".

יוחאי דמרי, ראש מועצת הר חברון העיר "לא ייתכן שהרס של בתים, ייעשה על רצף של כמה חודשים, זה לא מרתיע. צריך לעשות את הכל במספר שעות. העידו אנשי שב"כ שזה מה שגרם למשפחות לעצור מפגעים פוטנציאליים.

גיא יפרח, סגן ומ"מ ראש העיר מעלה אדומים, סיפר כי "היום כל מי שנוסע בציר ירושלים-ים המלח-מעלה אדומים, מקיים תרגולות לילדים איך להתכופף מפני זריקת אבנים. הסוגיה הזאת היא סוגיה קריטית. הבירוקרטיה אוכלת בנו: היישובים נוטלים על עצמם את עול אבטחת היישוב. כל שנה מחדש מצמצמים את מענק הביטחון שמקבלים הרשויות, כאילו תושבי מעלה אדומים אינם אזרחים כמו כל תושבי ישראל האחרים".

אליהו גפני, ראש מועצת עמנואל, אמר לחברי הכנסת כי "מספיק להכיר את משפחות הנפגעים שגרים ביישובים כדי להבין שעד כאן. חייבים לחזק את היישובים באבטחה ובשמירה"

שלמה נאמן, ראש מועצת גוש עציון, תיאר "ילדים שאמורים לצאת לבי"ס חוששים ולא רוצים ללכת. בגוש עציון יש שלושה צירים שמותקפים כל הזמן. משתי זריקות אבנים בשבוע, זה עלה לשתיים בשעה. אם ילד לא יכול להגיע לבית הספר, אין ברירה וכל הכפר צריך להסגר ושאף אחד לא ייצא לעבודה. אז יש חשש שככה יקרו עוד אירועים? אנחנו מוכנים להיכנס לכוננות ספיגה. לפעמים אין ברירה וצריך להיכנס בהם ולהפוך את חייהם לגיהינום. כפר שלם צריך לשלם את המחיר כי כפר שלם לא נותן לילדים לצאת לבית הספר".

יגאל להב, ראש המועצה המקומית קרני שומרון, סיפר ''התרגלנו לזריקות אבנים שבשום מקום בארץ לא היה עובר בשקט ואחר כך מגיעים גם לירי. משהו בהתנהלות שלנו חייב לקבל גוון אחר. תושב צריך לסע בשלום הביתה. יש עשרות תושבים שלא מקבלים תב"ע ואז גם אין להם תקציב למרכיבי ביטחון והם חשופים לסכנות".

יו"ר האופוזיציה ח"כ ציפי לבני ביקרה את דברי ראשי המועצות: "את החלטות הביטחון לתושבים, צריכים לקבל בצבא ההגנה ישראל ולא אנשי הביטחון של היישובים. אל תבלבלו בין ביטחון לאידיאולוגיה. אין קשר בינה לביטחון ואל תטענו שהיא קשורה לביטחון. אתם רוצים למנוע היפרדות אי פעם מהפלשתינים".

ח"כ מוטי יוגב הזכיר ללבני "ההתיישבות היא שחיזקה אותנו והיכן שעבר גבולנו שם היה ביטחוננו. מדינה פלשתינית לא הייתה פה מעולם ולא תהיה בארץ ישראל לעולם. שבנו ליהודה ושומרון לנצח, בחיזוק התיישבותנו ביו"ש, יתחזק גם ביטחון ישראל".

ח"כ עמיר פרץ טען "הפיגועים נמנעו עד כה כי שיתוף הפעולה עם מנגנוני הרש"פ עובד. אסור לשכוח שאנו לא מוותרים על שיתוף הפעולה איתם". ח"כ ענת ברקו הוסיפה "ספק אם לבני הייתה מדברת לראשי יישובים בעוטף עזה באותו אופן. אפשר לקחת את עזה כמקרה בוחן. משם התנתקנו".

ח"כ אילת נחמיאס ורבין אמרה כי "הטענות על הפגיעה במרכיבי הביטחון מופנות כמובן לממשלה שאינה יודעת לייצר ביטחון למתיישבים או בכלל. מהעוטף ועד בית-אל כולם חוטפים סטירה מהממשלה הזאת".

ח"כ אורן חזן הגיב לדברי לבני: "את סוחרת כאן בדם יהודים שנשפך בשביל האידאולוגיה שלך". ח"כ יואב קיש: "היעד זה חיסול המפגעים בנקודת האירוע. אנחנו צריכים להסדיר את ההתיישבות ללא קשר לאירועים".

ח"כ ישראל אייכלר: "ההצעה הכי פשוטה – לשוב ולהניח בידוק בכל הכבישים כדי למנוע מעבר של אמצעי אמל"ח. רק השיטה הזאת פועלת בעולם בכל מעברי גבול".

ח"כ שולי מועלם: "דוחה את דברי הבלע של לבני. יש לי קושי עם הקריאה להסדרה של עופרה רק בעקבות הפיגוע. האובדן של תינוק בבטן אמו, אמורה לזעזע לדברים יותר גדולים".טוען....