החללים יונצחו בבירת הציבור החרדי?

בישיבת מועצת בני ברק הקרובה צפויה לעלות בקשה להנצחתם של חללי גדוד נצח יהודה: ''זה חשוב דווקא בצל ההתייחסות לחיילים חרדים''.

שמעון כהן , ח' בטבת תשע"ט

עיריית בני ברק
עיריית בני ברק
צילום: פלאש 90

האם תנציח עיריית בני ברק את זכרם של לוחמי גדוד 'נצח יהודה' שנרצחו בפיגוע בגבעת אסף ביום חמישי?

יעקב וידר, חבר מועצת עיריית בני ברק וראש המטה החרדי בליכוד, ביקש מראש העירייה, אברהם רובינשטיין, להעלות את הסוגיה על סדר היום בישיבת מועצת העיר. שוחחנו אתו על המהלך וסיכוייו.

"ביום חמישי נפלו על קידוש ה' שני חיילים מהגדוד החרדי, אחד מהם גם היה גר בבני ברק בעבר. ראוי שעיר הבירה החרדית, בני ברק, תנציח את זכר החללים בישיבה שאליה יוזמנו בני המשפחות. לכן הגשתי הצעה לסדר לראש העיר והוא מחויב להעלות את זה לסדר כבר בישיבה הקרובה"

"אני מקווה שחברי מועצת העיר יצביעו בעד ההצעה הזו כי ראוי ביותר שבבני ברק יונצח זכרם של אותם קדושים", אומר וידר וכשהוא נשאל אם מדובר בהנצחת זכרם של נרצחי הפיגוע האחרון או בכלל נופלי הגדוד החרדי, הוא משיב ואומר כי לפי שעה ההצעה מתמקדת בנופלי האירוע האחרון, אם כי הוא סבור שיש לבחון החלטה מקיפה יותר שתעסוק בהנצחת כלל החללים החרדים מקרב לוחמי צה"ל.

וידר מציין כי סוגיית החללים החרדים מעסיקה אותו באופן מיוחד ו"בכל שנה אני עורך טקס לחללים החרדים מבני ברק. חשוב לי הנושא של חללים חרדים במיוחד לאור ההתייחסות לחיילים חרדים בשנים האחרונות והנושא הזה נמצא בראש סדר העדיפויות אצלנו. כעת נפלו שני חיילים חרדים והעיריה חייבת להנציח אותם".

עוד מציין וידר כי פנה לשרי הממשלה בבקשה לקיים ביום הזיכרון לחללי צה"ל טקס מיוחד ונפרד המתמקד בזכרם של החללים החרדים. זאת לנוכח ההסתה נגד חיילים חרדים והצורך להביע עמדה נחרצת אודות "חללים חרדים שמסרו את הנפש כדי שבבני ברק יהיה לימוד תורה וישיבות יהיו פורחות. לצערי לא מספיק זוכרים אותם ולכן חשוב שדווקא בבני ברק הם יונצחו".

על אופן ההנצחה הרצוי לטעמו אומר וידר: "הצעתי לעירייה שמזכיר העירייה יעלה חמש אופציות ובהתייעצות עם המשפחות יעלו ההצעות. עיריית בני ברק מומחית בהנצחה. היא עושה את זה על עסקנים והיא יודעת להקצות אזכרה לכל פלג אזכרה ונושא חללי צה"ל חשוב ביותר ויש לעיריית בני ברק יכולת להנציח את זכרם ואני מקווה שההחלטה תתקבל לא ברוב קולות אלא בכל הקולות".

ואולי, שאלנו, יהיו מי מחברי המועצה שיגידו שהם מייצגים קהילה המתנגדת לגיוס חרדים לצה"ל ומשמעות הנצחה כזו תתפרש כמהלך הפוך לתפיסתם? "נושא הרוגי מלכות הוא לא נושא אידאולוגי של חרדים וחילוניים אלא נושא יהודי. אני מקווה שחברי המועצה לא יפלו בפוליטיקה הזו ויתמכו כי זה נושא יהודי ערכי. אני אופטימי ומקווה בעזרת ה' שההצעה הזו תעבור".