תתכוננו, בקרוב הסוף החלקי למזומן

המאבק בהון השחור: בעוד ימים אחדים ייכנס לתוקף החוק לצמצום השימוש במזומן: עסקאות גדולות רק בתשלום מתועד. סוף לצ'קים הפתוחים.

שמעון כהן , ט' בטבת תשע"ט

לאפסן את המזומן
לאפסן את המזומן
צילום: נתי שוחט, פלאש 90

סוף לעסקאות האפלות? ברכה

בראשית החודש הבא, ראשית שנת 2019, ייכנס לתוקף החוק לצמצום השימוש במזומן.

על החוק ומשמעויותיו שוחחנו עם תמר ברכה, יו"ר הועדה ליישום חוק הצמצום לשימוש במזומן ומנהלת בכירה בתחום קבילות וניהול פנקסים ברשות המיסים.

"החוק הוא תוצאה של ועדת לוקר שבחנה את נושא הון השחור והגיעה למסקנה שהגבלות על השימוש במזומן יגבילו את תופעת ההון השחור, וזו בעצם המטרה", מתמצתת ברכה את העילה להחלתו של החוק.

לדבריה השימוש בתשלומים דיגיטאליים אמור לפתור גם בעיה של עקיפת מיסוי והעלמת הכנסות וגם את בעיות העסקים הבלתי מוסריים כדוגמת סחר בסמים ובבני אדם, עסקאות שנעשות בדרך כלל במזומן.

כשנשאלה אם מבצעי העסקאות הבלתי מוסריות אינם די מומחים כדי לתעתע ברשויות החוק ולדעת לעקוף את כל הכללים וכל החוקים, היא משיבה ואומרת כי "כאשר יש הגבלה בשימוש במזומן החוק מטיל אחריות לא רק על העוסק ועל מקבל הכסף אלא גם על המשלם, האדם הפרטי. לכן אם עד היום שאלו את האדם הפרטי אם הוא רוצה את השירות עם או בלי קבלות, היום המגבלה היא גם על מקבל השירות וגם הוא צפוי לעונשים".

לדברי ברכה קיימות מקבילות בעולם וישראל אינה הראשונה המחוקקת חוקים להגבלת השימוש בכסף מזומן, ובמדינות רבות באירופה ומחוצה לה הוכח כי במהלך זה יש ניתן מענה לסוגיות מוסר ומיסוי.

באשר לפרטי החוק עצמם אומרת ברכה כי בעסקאות מול עוסקים, בכל עסקה מעל 11,000 ₪ ניתן לשלם במזומן 10% ממחיר העסקה או 11,000 ₪, לפי הנמוך ביניהם. בעסקאות בין אנשים פרטיים המגבלה היא מסכול של יותר מ-50,000 ₪, כלומר ניתן לשלם במזומן 10% ממחיר העסקה או 50,000 ₪, לפי הנמוך ביניהם.

בנוסף קיימת מגבלה על שימוש בצ'קים, מגבלה כפולה: אין לשלם בצ'ק פתוח. המגלה הנוספת היא שאם מסבים צ'ק יש לתת את הפרטים, שם ותעודת זהות. מגבלה זו חלה על כל סכום.

"הדבר הנוסף שהחול מדבר עליו הוא חובת תיעוד. עוסק שמקבל תשלום במזומן חייב לתעד את אמצעי התשלום. בנוסף ברכישת מקרקעין במסגרת הדיווח על הרכישה יש לציין את צורת התשלום", אומרת ברכה ושני הסעיפים הללו נוגעים לכל סכום, קטן כגדול.

על מנת ליידע את הציבור הישראלי במגבלות החדשות יוצאת רשות המיסים במבצע של "הסברה רחבה שהתחילה היום בעיתונות ובראיונות, יתחיל בקרוב קמפיין, הושק דף אינטרנטי של רשות המיסים להסבר, יעלה סימולטור ושאלות ותשובות, נפתחה תיבת מייל שאפשר לשלוח אליה שאלות".

באשר לתקופת ההסתגלות אומרת ברכה כי "בתשעה חודשים ראשונים הפרה ראשונה לא תחייב קנס או עיצום כספי, אלא יישלח מכתב שיראה שהייתה הפרה של החוק והיה אמור להיות מוטל קנס אבל מכיוון שמדובר בתקופה הזו של הסתגלות אנחנו לא מטילים עיצומים בפועל, אלא אם אותו אדם יבצע את אותה עברה פעמיים על אותו סעיף בחוק ואז הסלחנות תסתיים".