אושר חוק התכנון הרב שכבתי של שקד

מדובר בשינוי משמעותי בחוק המקרקעין, שנועד להגביר את יכולת הניצול של הקרקע באמצעות תכנון רב שכבתי.

ערוץ 7 , ט' בטבת תשע"ט

איילת שקד
איילת שקד
צילום: ששון תירם

מליאת הכנסת אישרה הערב (שני) בקריאה שניה ושלישית את הצעת החוק של שרת המשפטים איילת שקד לתיקון חוק המקרקעין.

מדובר בשינוי משמעותי בחוק המקרקעין, שנועד להגביר את יכולת הניצול של הקרקע באמצעות האפשרות להפריד בעלות במקרקעין לחלקות תלת-ממדיות, שיהוו נושא נפרד לעסקאות ולזכויות, בשכבות השונות של הקרקע – תת הקרקע, פני הקרקע ומרחב הרום.

זאת, במטרה לאפשר ניצול יעיל יותר ומיטבי של הקרקע, בהתאם לתכנון הדינמי הקיים היום המאפשר שימושי קרקע שונים ביחידות מרחביות שונות.

הצעת החוק תאפשר להקל על מימוש פרויקטים רב-שכבתיים, שכבר קיימים היום, באמצעות שכלול דיני המקרקעין ובכך להחליף את הפתרונות המשפטיים המסורבלים והמוגבלים שבהם נאלצים להשתמש היום, בפתרונות רישום פשוטים ומהירים יותר, שיגבירו את הוודאות בעסקאות, יאפשרו ניצול יעיל יותר ומיטבי של הקרקע (רב-שכבתי), ויקלו על צרכי הפיתוח והסחירות בקרקע.

רשויות התכנון כבר החלו להוציא תכניות הכוללות תכנון רב-שכבתי בקרקע, אולם סעיף 11 לחוק המקרקעין קובע שהבעלות במקרקעין מתפרסת בעומק האדמה וברום השמיים ואינו מאפשר רישום בעלות נפרדת בשכבות השונות של הקרקע. ההחלטה לתקן את חוק המקרקעין באה במטרה להתאים את רישום הזכויות במקרקעין לתכנון הדינמי הקיים היום, המצריך שימושים רבים בגובה ובעומק הקרקע, ובפרט שימושים מעורבים שכוללים ייעודי קרקע שונים בשכבות קרקע שונות, כדוגמת מנהרות תת קרקעיות וגשרים עיליים לתחבורה או לתשתיות, וכן על מנת להגביר את הסחר בקרקע. יצוין, כי על פי האמור בדברי ההסבר לחוק, אין בתיקון החקיקה כדי לאפשר נטילת זכויות באופן לא רצוני ומבחינת דיני ההפקעות המצב ייוותר על כנו. כמו כן הובהר, כי דירות בבית משותף לא יוכרו כחלקות תלת-מימדיות נפרדות וכללי הניהול החלים על בית משותף ימשיכו לחול כפי שהם.

השינויים שחלו מצריכים לבצע התאמות במוסדות המשפטים, ובהם דיני הקניין והמקרקעין, ולאפשר חלוקה גמישה יותר של המקרקעין, בפרט במדינת ישראל, שנדרשת להתמודד עם משאבי קרקע מוגבלים.

הצעת החוק נועדה לתת מענה לצרכים וההתפתחויות שחלו במציאות, באמצעות האפשרות לפצל בעלות במקרקעין וליצור תלת-ממדיות שתהיה תחומה גם בממד הגובה, ובכך להתגבר על הקשיים שנוצרים בעקבות מגבלות המצב המשפטי הקיים, שבו אין אפשרות להעביר ולרשום זכויות בעלות בחלקים של שכבות קרקע שונות.

שרת המשפטים, איילת שקד אמרה הערב כי "התאמת החוקים אל המאה 21 מחייבת אותנו לשדרג את עבודת המשרד בהתאם למציאות הקיימת. זאת, בין היתר, נוכח מצוקת הדיור ותכנון עומק של תשתיות התחבורה. השאיפה היא שנוכל לאפשר יישום של תוכניות יעילות ומתקדמות ביניהן יותר מנהרות תת קרקעיות, גשרים עיליים, תחבורה תחתית, בדומה למדינות מפתחות אחרות בעולם".

"ישראל היא מדינה קטנה, בעלת משאבים מצומצמים ועלינו להיות יצירתיים, חדשניים ומובילים, כדי להמציא את הפתרונות הנכונים ביותר. משרד המשפטים ימשיך להוביל ולהיות חוד החנית בנושאי חדשנות ויזמות למען האזרח. הפעילות החשובה של המשרד, ובפרט של הטאבו הובילו השנה לקפיצה משמעותית בדירוג של ישראל במדד ה-doing business", הוסיפה שקד.

המשנה ליועץ המשפטי לממשלה (אזרחי), ארז קמיניץ, הסביר כי "החוק שאישרה היום הכנסת מייצר פלטפורמה משפטית יעילה ומהירה לרישום תכנון מודרני רב-שכבתי, המערב שימושים, לרבות פרטיים וציבוריים ומהווה אבן דרך חשובה בהתאמת המשפט האזרחי למאה ה-21".

"דיני המקרקעין עברו היום שינוי מהותי וחשוב תוך שהם משיאים את תרומתם למגמות המודרניות לניצול יעיל ורב-שכבתי של הקרקע", הוסיף קמיניץ.

הממונה על מרשם המקרקעין ומנהל רישום והסדר מקרקעין במשרד המשפטים, עו"ד שלומי הייזלר, אמר כי "המציאות הקיימת, הכוללת מחד גיסא מחסור בקרקעות פנויות ומאידך גיסא גידול בצפיפות האוכלוסייה וכלי התחבורה, מצריכה מציאת פתרונות חדשניים ויצירתיים על מנת לנצל את הקרקע באופן יעיל ומיטבי. הצעת החוק של שרת המשפטים אשר התקבלה היום בכנסת מהווה את התיקון המשמעותי ביותר בחוק המקרקעין מאז חקיקתו, ומעניקה תשתית לפתרונות יצירתיים אלו".