הוועדה להפסקת היריון - לא שווה כלום

74 אלף תינוקות ניצלו עד היום בזכות אגודת אפרת. ד"ר אלי שוסהיים מגיב בערוץ 7 לנתוני הלמ"ס על ירידה במספר ההפלות במדינת ישראל.

חזקי ברוך , י' בטבת תשע"ט

ד"ר שוסהיים
ד"ר שוסהיים
צילום: חזקי

יו"ר אגודת אפרת, ד"ר אלי שוסהיים, מגיב בערוץ 7 לנתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מהם עולה כי נמשכת הירידה במספר הבקשות לביצוע הפלה שמגישות נשים אל הוועדות להפסקת היריון.

"כששומעים שיש ירידה מסוימת במספר הנשים הפונות קודם כל צריך לקחת בחשבון שאגודת אפרת קיימת והיא עושה כל מאמץ כדי שבסופו של דבר נשים כאלה ששוקלות הפלה ומתלבטות אם לעשות הפלה שיפנו לאגודת אפרת ויקבלו את הייעוץ, התמיכה, העזרה והליווי דרכנו", אומר שוסהיים.

ד"ר שוסהיים מגיב לכך שהוועדות מאשרות הפסקת היריון ל-99.3% מהנשים שפנו אליהן. ''בכל פעם שאני שומע את הדבר הזה אני נזכר בפגישה שלי בשנות ה-80 עם שר הבריאות יעקב צור. הצעתי לו שבוועדות להפסקת היריון ישב רופא שיניים.

"צור חשב שאני צוחק עליו אבל אני דיברתי ברצינות. מה שאפשר ללמוד מרופא שיניים שאם הוא רואה שן רקובה מכל הצדדים הוא יעשה כל מאמץ כדי להציל את השן. רופא שיניים לא למד רפואה כדי לעקור שיניים. הייתי רוצה שבוועדות שלא מדברים על שיניים ודנים על חיים של ילד לא יתכן שיחליטו שיותר מ-99 אחוזים צריכות לעשות הפלה.

''לצערי הוועדות למניעת היריון לא ממלאות את תפקידן. אם הועדות מאשרות למעלה מ-99 אחוזים אז הוועדות לא שוות כלום ולא עושות שום מאמץ כדי להציל חיים", קובע ד"ר שוסהיים.

לדבריו, במקרים שבהם המשך ההיריון מסכן את האם, "אני אשלח אותן באופן אישי להפסקת היריון כי החיים של האם קודמים לחייו של העובר, אבל אלו מקרים בודדים"

יו"ר אגודת אפרת מתייחס לנתון נוסף שפרסמה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, ולפיו כעשרה אחוזים מקרב הנערות עד גיל 19 מבקשות לבצע הפלה. "כולם יודעים שיש אחוז לא מבוטל של נערות לא נשואות שעושות הפסקות היריון ובמקרים האלה אגודת אפרת היא היחידה שפועלת כדי לתת לאותן נשים מידע.

"צריך גם לזכור שהמדינה לא עושה כלום כדי שלא יהיו היריונות לא רצויים. צריך לזכור שכל צעירה שעוברת הפלה תישאר עם צלקת לכל החיים ואת הנתון הזה אף אחד לא יכול לסתור, זאת עובדה".

למרות שהחוק אוסר יש הפלות פרטיות?

"יש עוד עשרות אלפי נשים שמפסיקות היריון ללא וועדה אלא אצל רופאים פרטיים. אני מעריך שיש עוד כ-20 אלף הפלות בשנה בצורה פרטית שלא מדווחת. למרות שהעונש בחוק על רופא שמבצע הפלה בצורה פרטית הוא 5 שנות מאסר עדיין לא היה רופא אחד שהועמד לדין. החוק אומנם בא בזמנו כדי לרצות מפלגות מסוימות אבל בפועל יש חופש פעולה לרופאים".

"הסיבה האמיתית של רוב הנשים היא כלכלית ולא יתכן שבגלל כסף מפסיקים חיים במיוחד כשיש אגודה כמו 'אפרת' שמסוגלת לסייע. כל הנשים שפנו אלינו מאושרות ואין מקרה אחד של אישה שמצטערת שהביאה ילד לעולם".

ד"ר שוסהיים מתייחס לעובדה שכ-50 אחוזים מהנשים מפסיקות היריון שאליו נכנסו מחוץ לנישואים, "הרפואה לא אומרת שבגלל שמדובר בהיריון מחוץ לנשואים יש להפיל את העובר ולעשות הפלה. אני בתור רופא מסתכל על הדבר הבריאותי לאישה ומבחינה בריאותית כל אישה שלא עשתה הפלה לא תצטער.

''אנחנו כבר הצלחנו להציל 74 אלף נשים שפנו אלינו לעשות הפלה ואף אחת לא מצטערת וכולן מאושרות וחלקן מתנדבות באגודת אפרת ועוזרות לנשים שהן באותו המצב. לעומת זאת אני לא מכיר אישה שעברה הפלה ולא נשארה בלי צלקת נפשית וחלקן עם צלקת גופנית ולא יכולות להביא ילדים בעתיד. היריון זה מצב רפואי והרופא והועדה צריכים לדון מבחינה רפואית מה טוב לאישה".

לסיום מדגיש ד"ר שוסהיים, "אנחנו באגודת אפרת לא מחכים לפרסומים מסוג אלה ופועלים יום ולילה כדי להביא עוד חיים לעולם".