מפקד האוגדה לנתניהו:
"הלוחמים לא חשדו בגלל הלוחית הצהובה"

ראש הממשלה נתניהו סייר בצומת גבעת אסף בו אירע הפיגוע בשבוע שעבר וקיים הערכת מצב ביטחונית בסיומה אמר "אנחנו נכה אותו ביד קשה".

ניצן קידר , י' בטבת תשע"ט

נתניהו בזירת הפיגוע בגבעת אסף
נתניהו בזירת הפיגוע בגבעת אסף
צילום: עמוס בן גרשום/ לע"מ

ראש הממשלה ושר הביטחון בנימין נתניהו קיים הבוקר (שלישי) הערכת מצב ביטחונית במפקדת אוגדת יהודה ושומרון בבית אל.

בהערכת המצב השתתפו גם הרמטכ"ל רא"ל גדי איזנקוט, מפקד פיקוד המרכז אלוף נדב פדן, מפקד אוגדת יהודה ושומרון תא"ל ערן ניב ומפקדים בכירים נוספים.

ראש הממשלה נתניהו קיבל סקירות ביטחוניות על הפעילות השוטפת של צה"ל בגזרת יהודה ושומרון לסיכול הטרור והגנת יישובים ושוחח עם מפקדי החטיבות והגדודים בגזרה.

מפקד האוגדה תיאר בפני נתניהו את ממצאי התחקיר סביב הפיגוע בגבעת אסף, וציין כי החיילים שעמדו בטרמפיאדה לא חשדו ברכב בו נסעו המחבלים כי הוא היה עם לוחית זיהוי צהובה.

"ביום חמישי בבוקר מפגע שקשור לפיגוע בעפרה מגיע לכאן (צומת גבעת אסף) עם רכב כחול ולוחית זיהוי צהובה. הוא מכיוון רמאללה, נוסע עד לצומת ועושה פרסה וחוזר לצומת. עומדים כאן שלושה לוחמים, הם לא חושדים בו כי זה רכב עם לוחית זיהוי צהובה (ישראלית). המרחב הזה לא נראה כמו שהוא נראה עכשיו - הבטון כאן חדש, העמודים חדשים. למעשה כל התחנה הזאת חדשה, פחות משבועיים כאן כי כל הצומת משופצת. ויש כאן שתי בטונדות שמאבטחות נגד דריסה", סיפר תא"ל ניב.

"יושב כאן חייל, אוכל, שני חיילים נמצאים בצד. כאן יושבת עוד אישה שמחכה להסעה וליד עומדת עוד אישה אחת. הרכב עוצר שם ובעצם יוצא מחבל עם קלצ'ניקוב ויורה על החיילים. הורג שניים, פוצע אחד אנוש ופוצע את האישה קשה ופוצע גם את האישה השנייה יותר קל. לוקח נשק אחד עולה על הרכב ונוסע. למעשה הוא ממשיך בציר למעלה, פונה שמאלה, נתקע עם הרכב ועולה בעלייה. אנחנו יוצאים אחריו למרדף. בסופו של דבר אנחנו לא מצליחים להגיע אליו באותו רגע ומאז ועד עכשיו אנחנו במרדף רציף אחריו. את הנשק אנחנו מוצאים, גם את שלו וגם את מה שהוא לקח. מאז עצרנו חלק מהחבורה שקשורה אליו, אנחנו בעיצומו של מרדף", הוסיף.

תא"ל ניב דחה את הטענות אודות רמתו המבצעית של גדוד נצח יהודה, "נצח יהודה זה גדוד שהביא הרבה מאוד הישגים, עצר מאות אנשים במהלך השנים ביו"ש, תרם לביטחון במרחב הזה בצורה שמעט מאוד גדודים יכולים להתחרות בה, מכיוון שהוא נמצא כאן כל השנה. זה גדוד שמשרת יומם ולילה. הלילה ביצע מעצרים בגזרה, לא הפסיק לרגע".

נתניהו אמר במקום הפיגוע, "בסוף השבוע היו 100 מעצרים ואתמול 36. זו רק שאלה של זמן עד שאנחנו נמצא גם את הרוצח הזה, כפי שמצאנו את האחרים, ונבוא איתו חשבון כפי שבאנו עם האחרים. הטרור הפלסטיני לא יעקור אותנו מכאן, המקום הזה הוא לב המולדת שלנו".

"אנחנו נחזק את ההתיישבות עוד יותר, כפי שעשינו עכשיו, וננקוט את כל הצעדים נגד הטרור, כולל צעדים נוספים. לא נסבול טרור לא מעזה ולא מיו"ש. אנחנו נכה אותו ביד קשה", הוסיף נתניהו.

ראש הממשלה ציין עוד, "אני מבקש לשבח כאן את ציבור המתיישבים שמגלה חוסן וכוח עמידה מול הטרור הרצחני הזה, ולשבח את מפקדי וחיילי צה"ל, ששומרים על כל אזרחי המדינה, סביב השעון, כל ימות השנה".