גנבו את צה''ל - מכתב לשר נפתלי בנט

"צה"ל שינה את רוחו מצבא לוחם, מסתער ומנצח לצבא שוויוני המנסה 'לתרבת' את לוחמיו", כותב הרב יעקב דביר מישיבת מצפה רמון לשר בנט.

הרב יעקב דביר , י"א בטבת תשע"ט

נפתלי בנט
נפתלי בנט
צילום: Yonatan Sindel/Flash90

לכבוד נפתלי בנט, ראש מפלגת הבית היהודי,

שלום רב,

בימים האחרונים, שמעתי ברדיו שני ראיונות שלך בנושא ערעור הביטחון ביו"ש לאחר הפיגוע הנוראי סמוך לעפרה. טענת שם שהסיבה המרכזית למצב היא עודף המשפטיזציה שכובל את ידיו של צה"ל.

ובכן, ודאי שאתה צודק בעניין המשפטיזציה במדינה בכלל ובצה"ל בפרט, והמצב אף חמור יותר ממה שתיארת. אך לדעתי לא נגעת בשינוי המהותי שעובר על צה"ל בשנים האחרונות, שהוא בעל השפעה ניכרת על המציאות בשטח.

מדוע התערער הביטחון?

עם וצבא הם קודם כול רוח ומוטיבציה היונקות מאמונה בצדקת הדרך.

כל המערכות – כלכלה, תעשייה וצבא, לא יועילו לעם שאין בו רוח של אמת ואידיאל.

אז מה קורה בצה"ל? ניתן "לשים את האצבע" על אחת משתי סיבות מרכזיות לשינוי שחל בצבא:

1. כל דרגות הפיקוד בצה"ל, ובעיקר הבכירות, שומעות כבר יותר מעשור מרצים ממכוני שמאל רדיקלי המערערים על המוסריות של עם ישראל בארצו ומעלים ספקות שמא הצבא הישראלי הוא צבא כובש. שמות המכונים והמרצים מוכרים לנו, ולמרות ההבטחות הם לא הוצאו מצה"ל באופן מלא.

2. לפני יותר משנתיים מישהו החליט להכניס לצה"ל את פקודת 'השירות המשותף' ואת רוח צה"ל החדשה. בנוסח המקורי של הפקודה אף נאמר שצוער שלא יקבל את רוח צה"ל החדשה של פמיניזם ושוויון לא יתקבל לקצונה בצה"ל.

צה"ל שינה את רוחו מצבא לוחם, מסתער ומנצח לצבא שוויוני המנסה 'לתרבת' את לוחמיו ומתנה את קידומם בצה"ל ברוח זו. כך אין צורך לשכנע ולהסביר, השינוי ייעשה בפקודה.

במצב החדש, נראה שאחת המשימות המרכזיות שצה"ל נטל על עצמו היא לשלב לוחמות ומפקדות בכל תפקידי הלחימה, דובר צה"ל הפך למשרד פרסום יחצ"ני של נשים ולהט"בים,

ונוצרה הרגשה כאי לו המשימה של צה"ל היא השוויון התרבותי ולא ההגנה על עם ישראל.

מה עובר על צה"ל?

שתי הסיבות הללו לשינוי שחל בצה"ל מסבירות כמה תופעות:

1. לוחמים שפועלים יותר מהרף שנראה מוסרי לפיקוד הבכיר ננזפים ב'נאומי מספריים' או בהעמדה למשפט. לעומת זאת, לוחמים ובעיקר לוחמות שעושים פחות מדי, כמו הצוערות שברחו ומלבד אחת לא ירו על מחבל בפיגוע בשכונת ארמון הנציב, לא רק שלא ננזפו אלא דובר צה"ל התקשר לכל רשתות התקשורת וביקש שלא 'יוציאו רע' את הלוחמות, וגם כשברחו לוחמות בבקעה מפלסטינאים ולא ידעו לתפעל את נשקן, לא שמענו נאום חוצב להבות.

רוח המפקד ברורה היום מאוד: פחות מדי יעבור בשתיקה, יותר מדי – בתגובה.

2. ה'תודעה היהודית' שהייתה חלק מהרבנות הראשית הוצאה במתכונתה הקודמת מצה"ל והוכפפה לחיל חינוך. מדוע? התשובה פשוטה: המרצים דיברו על רוח הלחימה של דוד המלך וגיבוריו, רוח הלחימה של יהושע, גדעון ויפתח המתוארות בתנ"ך. זה לא מתאים לרוח צה"ל העכשווית.

3. רבנים וחיילים דתיים מושפלים היום בצה"ל אם הם מעיזים לדבר בגאון על רוח צה"ל הלאומית היונקת מהתנ"ך.

4. ולסיום, צה"ל הכניס ליהודה ושומרון גדודים מעורבים השומרים על היישובים והצירים. הפלסטינאים קולטים את המסר, והשאר היסטוריה.

רבים דיברו, כתבו והתריעו על המציאות בצה"ל כבר למעלה משנתיים, אך אתה וחבריך השרים וחברי הכנסת בחרתם להתעלם. אף לא שאילתה אחת עלתה בכנסת סביב השאלה מי החליט על רוח צה"ל החדשה. האם הייתה החלטת ממשלה או קבינט שאתה חלק מהם?

רוב עם ישראל בוחר מפלגות ציוניות ודתיות, רוחו שונה מהרוח של המיעוט שהשתלטה על צה"ל. מישהו גנב לנו, לכם ולכל עם ישראל את צה"ל מתחת לאף.

כפי שהצהרת שחברתך למפלגה איילת שקד מטפלת במערכת המשפט, הגיע הזמן שאתה וחבריך – בין אם מכיסא שר הביטחון ובין אם לא - תטפלו בצבא ותחזירו אותו להיות צבא לאומי לוחם ומנצח, ויפה שעה אחת קודם.

הכתובת היא על הקיר, האג'נדה הזאת מסכנת את צה"ל ומדינת ישראל וקורעת את האחדות והרעות שהייתה עד היום סביב הביטחון. עם ישראל בריא וחי ורוצה להתקדם. לא מערכת המשפט היא זו שאמורה להילחם אלא צה"ל ורוחו. עליכם מוטל להילחם על רוחו של צה"ל!