10,000 חיילים עברו גיור בצה''ל

הנשיא ריבלין לחיילים: הבחירה שלכם לצעוד לקראת היכרות עמוקה עם האמונה היהודית מעוררת השתאות והשראה גדולה.

ערוץ 7 , י"א בטבת תשע"ט

אחד הפרויקטים הלאומיים החשובים ביותר שצה"ל מוביל
אחד הפרויקטים הלאומיים החשובים ביותר שצה"ל מוביל
צילום: מארק ניימן - לע''מ

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין השתתף היום (רביעי) באירוע הוקרה לפעילות קורס נתיב של צה"ל.

במהלך הטקס סופרו כמה מסיפורי בוגרי הקורס; תיאטרון צה"ל עלה במופע מוזיקלי "הידעת?" בו שיתפו את הקהל בעובדות על קורס נתיב; ולסיום, איתי קורמן בוגר הקורס שעלה מסין, ניגן בכינור את אחד מניגוניו המוכרים של הרב קוק "כנפי רוח".

באירוע השתתפו ראש אגף כוח אדם אלוף מוטי אלמוז, קצין חינוך ראשי תת אלוף צביקה פייראיזן, הרב הראשי לצה״ל תא״ל איל קרים, מפקד מערך מגן אלוף משנה קרן קמרינסקי, ח"כ אלעזר שטרן, ראש מערך הגיור הרב ולר ונציגי ארגון ידידי צה"ל בארה"ב ובפנמה (FIDF) אשר תומך בקורס נתיב.

הנשיא ריבלין אמר באירוע כי "במשך שנים פועלת מגמת 'נתיב' בחברה הישראלית, ופותחת את הדלת באהבה ובמאור פנים לקראת אלו שמבקשים לעשות את הצעד פנימה - להיות בני ובנות בית בעולם היהודי. התהליכים הגלובליים הדרמטיים של העשורים האחרונים פרצו מסכי ברזל ומחיצות של ניכור, והביאו אלינו גלי עלייה גדולים, מגוונים ומבורכים מאוד.

''וכמו בכל תהליך גדול, גם שאלות ואתגרים התחילו להתעורר ולבקש פתרון ברגישות,ביסודיות, מתוך הערכה ודאגה למעמדו של צה"ל כצבא העם ולנגישות של חייליו לעולם היהודי ולאוצרותיו, ניגשתם אתם למלאכה. פילסתם שבילים, דרכים ונתיבים עבור אלו שמבקשים ובוחרים למצוא ביהדות זהות, אמונה, תורה ומצוות, בית חי וחם".

"לכל אחד ואחת מכם יש סיפור", אמר ריבלין לחיילים, ''בית שמתוכו יצאתם, ומסע שהביא אתכם הנה. בין אם המסע שלכם התחיל כמסע פורמלי או בירוקראטי, ובין אם הוא התחיל כמסע חיפוש וגיבוש זהות, אין שום דבר ברור מאליו בבחירה שלכם לצאת לדרך, ובבחירת הנתיב המיוחד הזה.

"הבחירה שלכם לצעוד צעד מעבר לקראת היכרות עמוקה עם האמונה היהודית, העם היהודי ועם עולם התורה והמצוות מעוררת השתאות והשראה גדולה. כממשיכי דרכם של הלל ושמאי, אתם נושאים מצד אחד את בשורת: "מה ששנוא עליך, אל תעשה לחברך". ומצד שני, את השמירה על הבית כחיילים בצבא ההגנה לישראל, ואת הנכונות לקבל את כל האדם בסבר פנים יפות. שני כללים שיש בהם שליחות, וקריאה לאהבת אדם. אני מאמין שבתום המסע הזה, ובבוא העת כשמישהו אחר יתדפק על הדלת, תדעו גם אתם לפתוח אותה במאור פנים ובאהבת הבריות", הוסיף ריבלין.

ח"כ אלעזר שטרן, לשעבר ראש אכ''א, אמר "אני רואה בנתיב את אחד הפרויקטים הלאומיים החשובים ביותר שצה"ל מוביל. זהו תהליך שפתח את דלת הכניסה של מדינת ישראל ושל עם ישראל לאלפים רבים של חיילות וחיילים שמקדישים את מיטב שנותיהם למען מדינת ישראל וחלקם אף מסכנים את חייהם להגנה על המדינה ועל העם היהודי.

''החשיבות הניתנת בנתיב למוכנות הייחודית כל כך של המתגיירים לחירוף הנפש לטובת העם היהודי, אינה ניתנת באף מקום אחר. מעבר לתרומה האישית המוענקת לכל אחת ואחד מהמתגיירים, יש בכך חשיבות לאומית-אסטרטגית רבה למדינת ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי", כך שטרן.

סגן אוריאל ויינר, בוגר הקורס שעלה מבואנוס איירס שבארגנטינה, ומשרת כיום כמפקד בנח"ל, עלה לשאת דברים כנציג החיילים: "תהליך הגיור השפיע עלי במיוחד בהיותי מפקד. כמפקדים אנו נדרשים למקם את עצמנו בלב העשייה במסגרות שלנו. לא רק להימצא אלא בעיקר להיות, כך שמי שאנחנו, ומה שאנחנו מביאים איתנו, הוא מרכיב מרכזי בקבלת ההחלטות וביחס אל אנשים. תהליך הגיור וקורס נתיב, הן ללא ספק חוויות מעצבות בחיי, ואני חושב שנכון לומר שהן הוסיפו קומה לזהות שלי, הן כאדם והן כמפקד''.