סוף למונופול: 80 קווים ממפעילים חדשים

מחר יתפרסמו מכרזים חדשים להפעלה של קווים חדשים בירושלים שיחליפו את קווי אגד ויתנו שירות לקרוב ל-60 מיליון נסיעות שנתיות.

תגיות: אוטובוס אגד
מיכל לוי , י"א בטבת תשע"ט

אוטובוס אגד.
אוטובוס אגד.
מאיר סלע

לאחר שנות מונופול על קווי האוטובוסים, קואופרטיב אגד ייפרד בקרוב מעשרות קווים באזור ירושלים.

על פי הודעת משרד התחבורה, מחר (חמישי) צפויים להתפרסם מכרזים חדשים להפעלה של כ-80 קווים חדשים למפעילים שייכנסו במקום אגד ויתנו שירות לקרוב ל-60 מיליון נסיעות שנתיות.

כניסת המפעילים החדשים צפויה בחציון הראשון של 2019.

המכרזים החדשים הם תולדה של ההסכם שנחתם לפני מספר חודשים מול אגד, בו נקבע כי כלל הקווים שמוחזקים בידי החברה ייצאו למכרזים עד סוף העשור הבא, כאשר הפעימה הראשונה תהיה באזור ירושלים. עם סיום חלוקת הקווים החדשים אגד תאבד את אחיזתה בעיר ותרד לנתח שוק של כ-40% בלבד.

הלכה למעשה מדובר בכניסה של למעלה מ-800 אוטובוסים - כרבע מהם בעלי הנעה חשמלית. שעות הפעילות של קווים מרכזיים בעיר יוארכו עד לשעה 02:30 בלילה.

במשרד התחבורה מבהירים כי יפעלו קווים ישירים ומהירים משכונות ברחבי העיר למרכז ולאזורי תעסוקה שונים, לרבות חומת שמואל, גילה, תלפיות מזרח, קטמון, שכונות דרום מערב ופסגת זאב דרך ציר בגין ועד להר חוצבים ולאזור התחנה המרכזית.

"שיפור התחבורה הציבורית בישראל הוא אחד היעדים המרכזיים שאני מקדם מיום כניסתי לתפקיד. זהו יעד לאומי התורם לכלכלה, לחברה, לאיכות הסביבה ולאיכות החיים, הוא מצמצם פערים ומוזיל את יוקר המחייה לכל תושבי ישראל", אמר שר התחבורה ישראל כץ.