"הח"כים הערבים לא מתבלבלים מהעובדות"

חברי הכנסת הערבים שהגיעו להפגנת תושבי ביר הדאג' טענו שלתושבים אין לאן ללכת. בתנועת רגבים מזכירים את ההצעות הנדיבות של המדינה.

ערוץ 7 , י"ב בטבת תשע"ט

מחאת תושבי ביר הדאג'
מחאת תושבי ביר הדאג'
צילום: דוברות

חברי הכנסת מהרשימה המשותפת שהשתתפו הבוקר בחסימת כביש 40, האשימו את המדינה באכיפת החוק כלפי בניה בלתי חוקית בפזורת ביר הדאג' ליד קיבוץ רביבים, ללא מתן פתרונות מגורים לתושבים במקום.

אלא שטענות חברי הכנסת מתבררות כשיקריות לחלוטין. מאות המבנים הבלתי חוקיים ממוקמים על אדמות מדינה וקרקעות בבעלות יהודית פרטית, אליהן פלשו משפחות משבט אל עזאזמה בשנת 1995.

בשנת 2003 המדינה הקימה עבורם יישוב חוקי בשם ביר הדאג' בו הושקעו סכומי עתק לצורך פיתוח מגרשים לבנייה, תכנון מסודר של היישוב ובהכנת תשתיות עבור תושביו. ליישוב ישנה תכנית מתאר בתוקף המאפשרת בניה כחוק.

במסגרת עתירה חוזרת שהגישו לאחרונה תנועת רגבים ובעלי הקרקע לבית המשפט המחוזי בבאר שבע, התברר כי בשנים האחרונות המדינה הציעה לפולשים פיצוי חסר תקדים, על מנת שיעברו בהסכמה ליישוב הקבע: מגרש בגודל חמישה דונם, לצד מענק של 250 אלף שקלים לכל משפחה, אך אלו סירבו להצעת המדינה ונותרו בשטח אליו פלשו.

בשנה שעברה הצהיר ראש הרשות להסדרת התיישבות הבדואים, יאיר מעיין, "לאור חוסר שיתוף הפעולה מצד התושבים וחוסר רצונם להגיע להסדר הסתיימה פעילות ההסדרה של הרשות".

"חברי הכנסת הערבים לא מתבלבלים מהעובדות, ומשקרים במצח נחושה, כאשר העובדות שונות לחלוטין", אומר עמיחי יוגב, מנהל הפעילות של תנועת רגבים בדרום. "חברי הכנסת הערבים מעדיפים שהבדואים יגורו בפחונים לא חוקיים במקום ביישוב מסודר עם תשתיות, מבני ציבור, ושירותי רווחה וחינוך - על מנת שיוכלו להמשיך להאשים את המדינה ולעשות הון פוליטי על גבם של אחרים. אנחנו נמשיך במערכה המשפטית עד להחזרת הקרקע לבעליה".