השופטת החרדית הראשונה בארה"ב ביקרה במד"א

רוחי פרייר, השופטת החרדית הראשונה בארה"ב הגיעה לביקור במד"א ולמדה מקרוב על השתלבותן של נשים חרדיות בארגון ההצלה הלאומי של ישראל

ערוץ 7 , ט"ו בטבת תשע"ט

פרייר עם נשות מד"א
פרייר עם נשות מד"א
צילום: דוברות מד"א

רחל (רוחי) פרייר, השופטת החרדית הראשונה בארצות הברית, הקימה בשנת 2011 את ארגון "עזרת נשים" בניו יורק, ארגון חירום רפואי ייחודי המופעל על ידי נשים מתנדבות בלבד במטרה לשמור על צניעותן של נשים במקרי חירום רפואיים, בעיקר בלידות.

הארגון הוקם לאחר שארגון "הצלה" סירב לצרף נשים מתנדבות לשורותיו. בתחילה סיפקה פרייר שירותים משפטיים לארגון ולאחר מכן נעשתה מנהלת הארגון. בפברואר 2013 אושר הארגון על ידי מחלקת הבריאות של מדינת ניו יורק.

השופטת פרייר הגיעה לביקור בישראל כדי לצפות בסרט המגולל את סיפור מאבקה להפעלת ארגון ההצלה לנשים. במסגרת ביקורה בארץ הגיעה השופטת פרייר לתחנת מד"א בירושלים, שם פגשה את הנשים החרדיות המתנדבות בארגון, סיירה במוקד המבצעים בתחנה והתלוותה לנסיעה ב'בימבולנס' החשמלי הכשר של מד"א כשהוא נהוג בידי חיה ויטקס, כוננית מד"א הראשונה מהמגזר החרדי שיוצאת להציל חיים עם רכב הבימבולנס הצמוד אליה.

השופטת פרייר, חובשת בהכשרתה, התלוותה לצוות ניידת טיפול נמרץ של מד"א המורכב מנשים חרדיות בלבד ויצאה עימן לקריאות מבצעיות בירושלים. במהלך הביקור סיפרה השופטת לחובשות ולפראמדיקיות החרדיות של מד"א על מאבקה להקמת ארגון ההצלה לנשים בניו-יורק ועל האתגר שבקבלת הכרה בארגון מצד החברה החרדית בארצות הברית.

מנגד, סיפרו לה המתנדבות החרדיות במד"א על יכולתו של מד"א, ארגון ההצלה הלאומי של ישראל, למצוא לכל מגזר את המקום בו יוכל לקחת חלק במערך ההתנדבות של מד"א להצלת חיים, תוך שמירה על צביון חייו ומנהגיו.

"אני רוצה להודות לכן מקרב ליבי על שגרמתן לי שהביקור במד"א פה היום יהיה כזו חוויה מדהימה", אמרה פרייר. ''ראיתי לא רק את מה שהארגון מגן דוד אדום עושה למען התושבים ובשביל הנשים במיוחד שרוצות להצטרף אבל בעצם ראיתי אתכן בפעולה, ראיתי כיצד אתן מגיבות לקריאה, רגועות, מנוסות, מקצועיות, ידעתן על התרופות וידעתן באיזה מצב החולה, יכולתן להתמודד עם הלחץ ועם הציבור.

''עבורי זה היה מחמם את הלב לראות שמה שאני תמיד אומרת הוא נכון, שנשים מסוגלות כשיש להן את הזדמנות ואני מקווה שבניו יורק ההזדמנות הזו תגיע אפילו בצורה יותר חזקה. אבל מה שעושה את ישראל כל כך מיוחדת ואת הארגון שלכם כל כך מיוחד זה התמיכה של הגברים ששותפים לעבודה, הגברים שאתם עובדים איתם הם מכובדים, אני רואה שאינטראקציה שלכם מתנהלת בכבוד, הם נותנים לכן את המקום שאתם צריכות וכל הכבוד לכולכם בגלל שאתם עושים משהו שבעיני מדהים. אני מודה לנשים במד"א על ההשראה שקיבלתי בביקורי בארגון שאותה אארוז איתי במזוודה ואקח בחזרה לניו יורק", הוסיפה השופטת האמריקנית.

הפראמדיקית החרדית במד"א אילנה אברמס אמרה כי "זו הייתה פריבילגיה לבלות זמן במחיצתך בדרכנו לקריאה, אני מאחלת לך, לקהילה שלך ולכל האנשים באמריקה את הטוב ביותר. שתצליחי להגשים את החלומות שלך ולהציל חיים, זו עבודה חשובה ואת בחזית. אנחנו מצפים לראות אותך בעתיד איתנו באמבולנס''.

מנכ"ל מד"א אלי בין אמר ''שמחנו לארח במד"א את השופטת רחל רוחי פרייר שפרצה דרך כשהתמנתה לשופטת החרדית הראשונה בארצות הברית, אישה שנאבקת למען שילובן של נשים חרדיות כמגיבות ראשונות בתחום הצלת החיים. מד"א הוא ארגון ההצלה של ישראל וככזה הוא פועל בקרב כלל המגזרים והאוכלוסיות המרכיבות את הפסיפס הישראלי ויש בו מקום לכולם.

''בביקורה של השופטת פרייר במד"א היא חוותה דוגמא וקיבלה השראה כשפגשה את הנשים החרדיות בארגון המשמשות כחובשות, פראמדיקיות ונהגות אמבולנס שנוטלות חלק בהצלת חיים תוך התחשבות מלאה בהשקפת עולמן", הוסיף בין.