הורים שכולים לרמטכ"ל: לא נפרדנו מהבת שנרצחה בפיגוע

הוריה של שיר חג'אג' מבקשים לדעת מדוע לא נתנו להם להיפרד ממנה בהלוויה ותוהים האם עצירת המחבל מוקדם יותר היתה מצילה את חייה.

ערוץ 7 , ט"ו בטבת תשע"ט

סגן שיר חג'אג' והוריה
סגן שיר חג'אג' והוריה
צילום: באדיבות המשפחה

מירב חג'ג', אמה של שיר הי"ד שנרצחה בפיגוע דריסה בארמון הנציב לפני כשנתיים, שיגרה מכתב לרמטכ''ל איזנקוט שבו ניסתה להבין מדוע לא קיבלו מצה"ל את הדוח המלא של הפיגוע.

"אפשרו לנו להביט בה רק למספר שניות, ואני לא הבנתי. לא הבנתי שזהו, פה אני נפרדת משיר שלי", כתבה האם השכולה במכתב לרמטכ''ל היוצא איזנקוט ולרמטכ''ל הנכנס אביב כוכבי.

"בהר הרצל תוך שניות הורידו אותה", המשיכה מירב ושאלה "למה כל כך מהר? רצינו להיפרד. רציתי לנשק אותה. כל החיים אני אסחוב על עצמי את היום הזה. אני שואלת את עצמי שוב ושוב למה אף אחד לא הציע לי לקחת ביצית משיר, שיישאר לי סיכוי למשהו ממנה?".

האב השכול, הרצל חג'ג', מוטרד מכך שהמחבל שרצח את בתו נוטרל על ידי אזרח למרות שהיו באזור חיילים רבים שיכלו לעצור את הפיגוע לפני, ואולי כך גם להציל את חייה של בתו.

"הבעיה שלנו היא רוח המפקד, ככה אנחנו רואים את זה", תיאר הרצל בראיון לחדשות 2. "ההכלה הזאת של 'תחשוב עוד שלוש שניות לפני שאתה יורה', 'תיזהר עוד קצת כי יש סיכוי שהוא לא מחבל' ואז זה גורם להרוגים ולפצועים שיכלו להימנע אם היו מגיבים קצת לפני".

ההורים השכולים מתעקשים לקבל את הדוח שמסביר באיזה שלב בפיגוע נרצחה בתם: "אין דוח פתולוגי, אין דוח של הפיגוע, כלום. אם היא מתה מהדריסה הראשונה או השנייה? אז מה אני עושה? אני יושבת, מתחילה לעשות הערכות".

תגובת דובר צה"ל: "צה"ל, באמצעות מחלקת הנפגעים, מלווה את משפחת חג'אג' וימשיך ללוותה. טענות המשפחה אינן מוכרות לגורמים הרלוונטיים ונשמעות כעת בפעם הראשונה. ככלל, צה"ל נענה לבקשות משפחות החללים להיפרד מיקיריהם, ולא מוכרת בקשה שלא נענתה בעניינה של שיר ז"ל. שיר ז"ל נפלה באירוע פח"ע (פיגוע חבלני עוין), חומרים שהתקבלו ממשטרת ישראל בנוגע לאירוע הועברו לידי המשפחה. נדגיש כי צה"ל סייע למשפחה ליצור קשר עם הפרקליט המטפל בתיק מטעם פרקליטות המדינה, ואכן המשפחה לקחה חלק בדיונים בבית המשפט העליון בנושא שחרור גופת המחבל".