"לכל תלמיד בחמ"ד יש מוסד חינוכי"

לקראת הרישום למוסדות הפנימיתיים בחמ"ד, מספר יהודה מליק, מדריך ארצי לרישום, כיצד לנהוג נכון ולמקסם את האפשרויות עבור הנרשמים.

ערוץ 7 , ט"ז בטבת תשע"ט

כיתה
כיתה
צילום: ISTOCK

בתחילת השבוע הבא, ביום ראשון כ"ב בטבת (30.12.18) ייפתח הרישום למוסדות הפנימייתים בחמ"ד לקראת שנת הלימודים הבאה.

יהודה מליק, מדריך ארצי לרישום למוסדות הפנימייתים בחמ"ד, מסביר לערוץ 7 על ההבדלים בין המוסדות השונים.

"מוסד פנימייתי הוא מוסד פרטי שקולט תלמידים לא רק מהאזור שלו אלא מכל הארץ, בניגוד למוסד שאינו פנימייתי שקולט את התלמידים מאזור הרישום שלו. יש מוסדות משולבים, שכוללים חטיבת ביניים רגילה וגם פנימייה. החטיבה היא אזורית והפנימייה כוללת אפשרות להרשמה מכל רחבי הארץ", מסביר מליק.

לדבריו, יש גם שוני בתהליך הרישום. "בעוד במוסד המקומי יש לכל אחד אזור רישום שקובעת העירייה ושם חייבים לקבל את התלמיד או התלמידה, המוסד הפנימייתי לא מחוייב לקבל תלמידים והוא בוחן ועושה מיונים שפעם היו יותר סביב מקצועות כמו אנגלית ומתמטיקה והיום בוחנים בעיקר את האישיות וההתאמה למוסד הפנימייתי ברמות השונות".

מליק מספר כי הליך הרישום עבר הנגשה משמעותית ההולכת ומשתפרת מדי שנה. "תהליך הרישום לפנימיות מתבצע באמצעות אתר ייעודי שכל תלמיד שנרשם אליו בוחר לעצמו שלושה מוסדות פנימייתיים, התעודה שלו נשלחת לשלושתם, מתאמים לו ראיון ואז ייתכן שיתקבל וייתכן שלא".

איך אפשר למנוע מצב שבסופו של דבר תלמיד לא נשאר בלי מוסד ללמוד בו? מליק משיב שגם על האפשרות הזו חשבו בחמ"ד.

"פיתחנו באתר שלנו אפשרות שתלמיד חייב להירשם למוסד אזורי שמחוייב לקבל אותו. הוא מסמן את המוסד האזורי ורק אחר כך יכול לרשום את המוסד הפנימייתי, כדי שלא יווצר מצב שתלמיד יישאר בלי מוסד", הוא אומר.

חשוב לו גם לציין שבחמ"ד דואגים שלא יווצר מצב שחלילה תלמיד ייפול בין הכסאות, אבל חשובה גם מעורבות ההורים והבנתם את תהליך הרישום. "אנחנו לעולם לא משאירים תלמיד מאחור ולכולם מוצאים בסוף מוסד חינוכי".

"אנחנו ממליצים להורים, לא לבחור רק את המוסדות שיש אליהם הכי הרבה ביקוש, כי אז התלמיד או התלמידה יכולים לנחול אכזבה שבסוף שלושת המוסדות לא קיבלו אותו. תמיד כדאי לבחור לפחות מוסד אחד ואולי שניים שברור שיש בו גם מקומות ואפשר לברר זאת בבתי הספר. לא להגיע למצב שההורים רושמים שלושה מוסדות שיש בהם מיעוט מקומות".