אושר: מצלמות יוצבו במעונות היום

החל מספטמבר 2020, הצבת מצלמות תהפוך לחובה בכל המסגרות המיועדות לגיל הרך, שבהן למעלה מ-7 פעוטות ובכל מעונות היום השיקומיים.

חזקי ברוך , ט"ז בטבת תשע"ט

ח"כ יפעת שאשא ביטון
ח"כ יפעת שאשא ביטון
צילום: יעל אורבך

מליאת הכנסת אישרה הערב (שני) בקריאה שנייה ושלישית את הצעת החוק שתחייב התקנת מצלמות החל מספטמבר 2020 בכל מעונות היום והפעוטונים וכן במעונות היום השיקומיים.

זאת, למעט במסגרות הפועלות בשטחים המשמשים במקביל לצורכי מגורים או במסגרות שבהן יותר מ-70% מההורים מתנגדים לכך.

לאור התעקשותה של יו"ר הוועדה לזכויות הילד ויוזמת החוק, ח"כ שאשא ביטון, הצבת המצלמות תהפוך לחובה ולא תיעשה באופן התנדבותי, כפי שהוצע בתחילה בוועדת השרים לחקיקה.

החוק להצבת מצלמות שהוגש לפני יותר משנתיים ע"י ח"כ שאשא ביטון במטרה לייצר אמצעי הרתעה ואכיפה ותיעוד שישמש כראיה בבית המשפט, קובע כי החומר שיוקלט יישלף אך ורק במקרה של חשד סביר לביצוע עבירה.

משטרת ישראל, רשויות התביעה והמפקחים באגף למעונות היום המשרד העבודה והרווחה יורשו להשתמש בצילומים במקרה של חשד לפגיעה בשלומם הגופני והנפשי של הפעוטות במעון. גם במקרים בהם לא יתפתח התיק לכדי חקירה פלילית, אך נצפתה התנהגות שעלולה להביא לפגיעה בילדים, תדווח על כך המשטרה לממונה על אגף מעונות היום.

העונש על העתקת הצילומים, העברתם לאדם אחר ושימוש בהם או במידע שהתגלה מהם יהיה מאסר של 6 חודשים. התיעוד במצלמות ייעשה במעגל סגור ויתבצע בכל השעות שבהן שוהים פעוטות במעון, בהקלטת וידאו ללא קול. המצלמות יתעדו את כל הנעשה בכיתות המעון, בחצר ובכל יתר המקומות שבהם ניתן חינוך וטיפול לפעוטות במעון, למעט חדרי רחצה ושירותים.

הוראות החוק ייכנסו לתוקף בספטמבר 2019, אך החובה להתקנת מצלמות תיכנס לתוקפה בספטמבר 2020. תקופת הביניים תהווה תקופת הסתגלות בה הוראות החוק יחולו על מי שיתקין מצלמות מיד לאחר פרסום החוק.

בתקופת הביניים תתמרץ המדינה מסגרות שיבחרו להציב מצלמות בשטחיהם באמצעות מתן סבסוד שייקבע עפ"י חלוקה לאשכולות.

ח"כ שאשא ביטון, שיזמה גם את חוק הפיקוח על מעונות היום, אמרה כי "חוק זה משלים את חוק הפיקוח, וביחד הם מתחילים תהליך הסדרה של שטח שהיה מופקר לחלוטין, כשהדגש בשלב ראשון הוא ביטחונם האישי של הפעוטות".

"זוהי רק תחילתה של מהפכה שנדרשת במסגרות לגיל הרך, שהן מסגרות חינוכיות לכל דבר ועניין וכך המדינה צריכה להתייחס אליהן. במשך למעלה משנתיים קיימתי מאבקים קשים לקידום חוקים אלה, אך לצערי, רק לאחר מותה של התינוקת יסמין וינטה ז"ל, זכו החוקים הללו לתמיכת הגורמים המקצועיים וההורים. וגם אז, נאלצנו להתגבר על מהמורות רבות", הוסיפה חברת הכנסת.

לדבריה, "החוק שומר על האיזון העדין שבין חובתנו כחברה להגן על חסרי הישע לבין הצורך להגן על הפרטיות. הוא ישמור על ביטחונם האישי של התינוקות והפעוטות בישראל ויסייע בעקירת העשבים השוטים שמאפילים על מערכת שלמה של גננות וסייעות מסורות שעושות עבודת קודש".