בכיר בצה"ל הוזמן לכנס שמאל קיצוני

יועמ"ש איו"ש הוזמן להרצות בפני משתתפי השתלמות שעורכת האגודה לזכויות האזרח. ''היכרות נרחבת עם סוגיות מהשטחים הכבושים".

עדו בן פורת , י"ז בטבת תשע"ט

נתניהו עם הרמטכ''ל ופורום מטכ''ל
נתניהו עם הרמטכ''ל ופורום מטכ''ל
צילום: קובי גדעון / לע"מ

ראש מחלקת הייעוץ המשפטי באזור יהודה ושומרון (יועמ"ש איו"ש), הוזמן להרצות בהכשרה שעורכת האגודה לזכויות האזרח.

ההכשרה תיערך ביום ראשון הקרוב בשיתוף פעולה עם הצלב האדום, ותעסוק במשפט ההומניטרי הבינלאומי. בהכשרה יינתנו הרצאות על ידי מומחים בתחום – מהאקדמיה, מארגונים בינלאומיים, מארגוני זכויות אדם וגם מצה''ל.

''התוכנית תשלב בין ידע תיאורטי, ניתוחי מקרי מבחן מהעולם והיכרות נרחבת עם סוגיות מהמציאות בישראל ובשטחים הכבושים", נכתב באתר של האגודה לזכויות האזרח.

''המשפט ההומניטרי מטיל הגבלות על התנהלות הצדדים לסכסוך במטרה להפחית את הסבל האנושי שנגרם כתוצאה מהלחימה, ולהבטיח כי גם בעתות מלחמה ישמרו ערכי היסוד ההומניטריים", נכתב.

תכני ההכשרה, כפי שפורסמו על ידי ארגון השמאל הקיצוני: "עקרונות היסוד של המשפט ההומניטרי הבינלאומי, הדינים המסדירים את הלחימה, דיני כיבוש, המשפט ההומניטרי הבינלאומי ומזרח ירושלים, הדינים המסדירים את היחס למי שנשללה חירותם, מנגנונים להטמעה ולאכיפה של המשפט ההומניטרי''.

השתתפותו של הקצין הבכיר בכנס של האגודה טעונה את אישורו של שר הביטחון, תפקיד אותו ממלא כיום ראש הממשלה בנימין נתניהו.

לשאלת ערוץ 7 האם ההשתתפות אושרה השיבו בלשכתו של נתניהו כי הנושא בבדיקה. לפי שעה נראה שראש הממשלה לא מתכוון למנוע מהקצין הבכיר לקחת חלק באירוע.

הוריה של החיילת אוראל עזורי שנפצעה אנושות בפיגוע דריסה וניצלה בנס, פנו אל הרמטכ''ל גדי איזנקוט בבקשה למנוע מיועמ"ש איו"ש להשתתף בהשתלמות.

"הידיעה שהמחבל שניסה לפגוע בה הינו אזרח ערבי ישראלי מטרידה את מנוחתה. מי שמלווה את המחבל לאורך כל הדרך זו האגודה לזכויות האזרח הנלחמת במדינה המנסה לשלול לו את האזרחות, האגודה מגנה עליו ומייצגת את המחבל בחינם", כתבו ההורים יורם ולימור. "לעומת זאת, על זכותה של אוראל עזורי אף אחד לא מגן ובטח שלא האגודה לזכויות האזרח''.

שי גליק מארגון ''בצלמו'', מסר כי ''השתתפות צה"ל בקורס של האגודה לזכויות האזרח שמגנה על המחבל שפגע באוראל עזורי, היא יריקה בפנים של החיילת ומשפחתה. הקצינים שילכו לקורס לא ילמדו על זכויות האדם של אזרחי ישראל או על איך להלחם בטרור אלא ההפך הגמור. אני קורא לראש הממשלה ושר הביטחון למנוע כל קשר בין צה"ל לאגודה לזכויות האזרח''.

באגודה לזכויות האזרחי סירבו להשיב לפניית ערוץ 7