אורי אריאל לערוץ 7: רץ לקדנציה נוספת

"כשנתניהו חזק הוא פחות סופר אותנו", מזהיר שר החקלאות שנערך לבחירות. "יש מקום לעוד קדנציה אחת. צברתי ניסיון רב''.

חזקי ברוך , י"ז בטבת תשע"ט

אורי אריאל
אורי אריאל
צילום: הלל מאיר/TPS

שר החקלאות אורי אריאל, ראש מפלגת האיחוד הלאומי, מגיב בערוץ 7 להחלטת ראש הממשלה בנימין נתניהו לפזר את הכנסת ולהקדים את הבחירות לכנסת ה-21.

בפתח השיחה עימו מזכיר אריאל כי הממשלה הנוכחית החזיקה מעמד למעלה מארבע שנים, דבר שלא קרה מאז שנת 1985. ''זה הישג יפה מאוד וגם ההישגים של הממשלה הם טובים. אנחנו נערכים לבחירות ובעזרת ה' תהיה קואליציה דומה עם הבדל אחד - שאנחנו נהיה יותר חזקים ונוכל להשפיע עוד יותר בביטחון, חינוך, חקלאות, משפטים והתיישבות''.

לפני חודש לא תמכת בהקדמת הבחירות, מה השתנה?

"אני אמרתי וחשבתי שטוב שהממשלה תמלא את ימיה אבל היה ברור שזה יוקדם לחציון הראשון של השנה. מה שהשתנה לטעמי הוא שראש הממשלה הסביר שיש עניין ביטחוני בצפון ואחרי זה כולנו נחשפנו על עניין המנהרות.

"התסריטים שהיו עלולים להתפתח מהמבצע ושצה"ל והדרג המדיני-ביטחוני חששו מהם שזה ידרדר לדברים הרבה יותר משמעותיים כולל פתיחת חזית בצפון, ברוך ה' לא התקיימו. צה"ל נטרל את המנהרות מבלי שהמבצע יוביל למלחמה וירי רקטות על מדינת ישראל. למיטב ידעתי אין חשש למלחמה בשנה הקרובה. האם מלחמה יכולה לקרות? אנחנו לימודי ניסיון ממלחמת יום כיפור שתמיד צריכים להיות מוכנים".

לא יותר פשוט לומר שנתניהו הקדים את הבחירות כי כך נוח לו מבחינה פוליטית?

"אני לא מסכים אותך. אני חושב שחל שינוי משמעותי. מצד אחד טיפלנו באיום המנהרות בצפון שהוא איום שאף אחד לא מזלזל בעוצמתו ומצד שני הצלחנו לדאוג שלא יגלוש לדברים קשים. הגענו למצב שלא הייתה יריה אחת. אם למישהו זה היה מובן מאליו תרשה לי לחייך מתחת לשפם שאין לי. אני לא מזלזל במציאות ולמרות זאת זה לא סותר שנתניהו הוא זה שקובע מתי הולכים לבחירות".

במשבר בין הבית היהודי לבין הליכוד על תיק הביטחון חשבת שלא צריך לפרוש. טעית?

"לא היה סיכוי לקבל את תיק הביטחון וגם היינו מואשמים ובצדק בהפלת ממשלת ימין. מה היינו מרוויחים מזה? נתניהו לא היה ממצמץ ובנט לא היה ממונה לשר הביטחון ויש לי על מה לסמוך. יש דברים שלא עוברים את אנשיו ויועציו".

נתניהו הולך לבחירות בגלל החקירות?

"יכול להיות שגם בגלל החקירות, אין לי שום מידע. אני לא יודע איפה החקירות עומדות באמת. כל הדיווחים העיתונאים האין סופיים... בשונה מהפוליטיקאים שמקליטים את דבריהם ומשמיעים להם. היתרון של פרשנים פוליטיים שגם אותם מקליטים אבל אף אחד לא משמיע להם מה הם אמרו אתמול או שלשום".

איך מתכוננים באיחוד הלאומי לבחירות?

"אנחנו באיחוד הלאומי הקמנו ועדת הסכמות שאמורה להביא בימים הקרובים הסכמות ביני ובין חבר הכנסת בצלאל סמוטריץ' על עניין יו"ר המפלגה. הצוות הזה הוסכם על ידי כולנו ואין מחלוקת גם על הקמת הצוות ואנשי הצוות. במידה והמלצות שלהם יתקבלו אזי נאשר אותן במרכז ובמידה ולא תהיה הסכמה אז יהיו בחירות במרכז גם על יו"ר המפלגה וגם על הרשימה לכנסת, ואני מעריך שזה יהיה בחודש הקרוב. ברור לכולם שאין זמן וצריך להתכונן לבחירות".

אם יחליטו שסמוטריץ' יעמוד בראש, איך תפעל?

"אני לא יודע. נכון לעכשיו אני רץ לכנסת גם בבחירות הבאות".

אתה לא חושש שמרכז המפלגה ידיח אותך?

"אני לא יודע מה יהיה. אני אומר בצורה הכי פשוטה - היות ואני בריא ברוך ה' אני חושב שצברתי ניסיון רב ואני לא מתכוון להעיד על עצמי ועל יכולותיי. אני חושב שיש מקום להמשיך ולעשות עוד קדנציה אחת ולתרום את מה שאני יכול לתרום. בוודאי שסמוטריץ' גם יהיה בכנסת ויצבור את הניסיון שלו אבל יש גם אחרים שיש להם רצונות אחרים וזה בסדר גמור. יש לנו מרכז של 127 איש ובסופו של דבר הוא מקבל את ההחלטות".

איך מתקדם האיחוד עם הבית היהודי?

"נכון לעכשיו אין איחוד. אנחנו מנסים כבר שנים ועכשיו הקצב של המו"מ הולך ומתחזק. ישבנו אתמול ביחד עם השרה שקד ואנשי הבית היהודי וקבענו להמשיך גם מחר. נמשיך עם צוות יותר מצומצם. שני הצדדים רוצים רק שיש פה נושאים שיש להגיע איתם להסכמות ואם לא נגיע להסכמות נרוץ לבד ומתחברים לקבוצות אחרות.

"לדעתי הציבור רואה את האיחוד הזה כערך ובוודאי נותן גם דחיפה אלקטורלית לבית היהודי. נכון לעכשיו אנחנו לא מנהלים מגעים אם אף מפלגה אחרת חוץ מהבית היהודי. עכשיו נגמר הזמן ואנחנו פועלים למען האחדות".

אתה מעוניין להישאר במשרד החקלאות?

"תיק החקלאות מעניין מאוד. אני שמח שהצלחתי לשדרג את המשרד ולהגדיל את תקציבו מאז קום המדינה. ארבע מפלגות כבר הודיעו שהם דורשות את תיק החקלאות בקדנציה הבאה. במשרד החקלאות יש גם את השירות הלאומי והבדואים, אני שמח שפתאום כולם רוצים אותו".

המחנה הלאומי הבין את הטעות של הבחירות הקודמות כאשר איפשר לנתניהו "לשתות" את המנדטים של הבית היהודי?

"המחנה הלאומי הבין את הטעות אבל אני חושש שהוא עלול לחזור על אותה טעות. בחודשים הספורים שנשארו עד הבחירות אנחנו צריכים להסביר שאנחנו בעד נתניהו כראש ממשלה ומצד שני אנחנו צריכים להיות חזקים. כשנתניהו חזק הוא פחות סופר ומחשיב את דעתנו".

אם יוגש כתב אישום נגד נתניהו הוא צריך לפרוש?

"אני מאלה שחושבים שגם אם יוגש כתב אישום, עומדת לנתניהו חזקת החפות. אי אפשר לעשות את זה אחרת. אני מתפלא על אחרים שחושבים שברגע שיוגש כתב אישום הוא צריך להתפטר הרי אם הוא יצא זכאי אז מי יחזיר אותו להיות ראש ממשלה? אין הליך כזה. לוקחים מידיו את התפקיד מספר אחת של מדינת ישראל כי מישהו רוצה שהוא יפול. אני לא בעד זה.

''אין ספק שזה מטריד את ראש הממשלה ולוקח מזמנו יחד עם זאת ראיתי את ראש הממשלה במבחנים גדולים ובעבודה מסודרת רציפה וטובה ולכן אני חושב שהוא יכול להמשיך בתפקידו".