השמאל מנסה להתערב בעבודת היועמ"ש

השר לוין שואף לתיק המשפטים בקדנציה הבאה: "לשקד הישגים אך ניתן לפעול עוד ואחרת. לפיד ישלם על פוליטיקה קטנה. לברק איש לא מתגעגע".

שמעון כהן , י"ז בטבת תשע"ט

דרושה יציבות שלטונית. לוין
דרושה יציבות שלטונית. לוין
צילום: מוטי מילרוד

בראיון מקיף מתייחס שר התיירות, יריב לוין, לסערת הבחירות המתקרבות ומשרד שקיבל לנהל כשר זמני, תיק העליה והקליטה.

בראשית הדברים ציין השר לוין כי תקופתו כשר זמני תסתכם בשישה עד שבעה שבועות שכן כהונת שר זמני מתאפשרת רק לתקופה של שלושה חודשים מאז התפטרות השר הקודם. להערכתו הכנסת במצבה הנוכחי לא תאשר את המשך המינוי בתום תקופה זו.

כך או כך בתקופה זו לוין "עוסק בלימוד של המשרד בניסיון להבין אם יש דברים שמחייבים טיפול דחוף לזמן הקרוב, אבל צריך להיות ריאליים. קשה לעשות בפרק זמן כזה דברים משמעותיים".

באשר לקדנציה הבאה מבהיר השר לוין כי אמנם "נושא העליה והקליטה הוא נושא בעל חשיבות עצומה, זו ליבת הציונות, לקבץ את הגלויות לכאן וההזדמנויות שיש כעת, בעקבות מצב במספר מדינות כמו צרפת, מציבה את העניין כאתגר גדול", אך עם זאת הוא מודה ששאיפתו "הייתה ונותרה להגיע למשרד המשפטים ואני לא מסתיר אותה".

בהקשר משרד המשפטים שאלנו לעמדתו של השר לוין אודות תפקודה של השרה שקד בסיכומה של קדנציה והוא משיב: "יש לה הישגים חשובים וגישה אחרת לגמרי שאותה היא הביאה למשרד המשפטים. עם זאת יש דברים שבעיניי היו צריכים להיעשות אחרת וזה טבעי שכל אחד רואה את הדברים אחרת".

"אני מאמין שצריכים לעשות במערכת המשפט שינויים גדולים ולא להסתפק במינויים כאלה ואחרים. צריך לשנות את השיטה מיסודה. לצד הישגים חשובים שהיו ולצד ניסיון אמיץ של שקד להתמודד עם המערכת הזו אנחנו עדים להתדרדרות, כמו ביטול חוק בשל טענות פרוצדורליות, מה שלא היה בעבר, פסילת החקיקה בעניין המסתננים ועבור לפסיקות נתיב האבות ועוד.

''לכן אני חושב שהדבר היסודי שצריך לעשות הוא שינוי בשיטת בחירת השופטים, לגרום לכך שלא יהיה שלטון שופטים ולא תהיה להם השפעה גדולה כל כך על החלטות הועדה, לייצר איזון בין הרשויות, לשים סוף לשיטת הסניוריטי שבה השופטים קובעים מי יהיה נשיא בית המשפט העליון ולא הועדה לבחירת שופטים, כך שיש עוד הרבה דברים גדולים ומשמעותיים שניתן לעשות".

מכאן נסובה השיחה עם השר לוין לסוגיית הקדמת הבחירות ובראשית הדברים הא נשאל כמי שהיה יו"ר קואליציה בעבר, האם ההליכה לבחירות היא כישלון של מי שהיה אמור לתפור את הקואליציה בהצבעות, כלומר יו"ר הקואליציה, ח"כ אמסלם, או שהכול היה צפוי.

"צריך לומר דברים ברורים בשבחו של יו"ר הקואליציה, חבר הכנסת אמסלם, שניהל את הקואליציה בצורה יוצאת מהכלל, קידם דברים גם כשהיו רק 61 חברי כנסת, העביר את ההצבעות ללא קשיים מיוחדים וכך את ניהול הוועדות. העובדה שהגענו לנקודת הזמן היא בזכותו ולא להיפך".

עם זאת, באשר לעצם ההחלטה על הקדמת הבחירות אומר לוין: "ראש הממשלה אמר בצורה ברורה לפני חודש וחצי שאסור היה ללכת לבחירות והוא לא יכול היה לפרט את הסיבות שנגעו למבצע בצפון אבל כשהמבצע הושלם דברים השתנו. לו הדברים היו תלויים בי סברתי שנכון היה להשלים את כהונת הממשלה עד תומה, אבל דעת השותפים בקואליציה הייתה שכאשר המניעה הביטחונית הוסרה ואין
הייתה ממשלה מצוינת קדנציה הזו, ומבחינתנו השלד של הקדנציה הזו צריך להיות גם השלד של הקדנציה הבאה. הדבר החשוב הוא לקבל מנדט להמשיך באותה דרך ושלא נצטרך להרכיב ממשלה אחרת או שהשלטון יעבור לשמאל.
יכולת לקדם חוקים בצורה משמעותית כי יש חברי כנסת בודדים בקואליציה שלא מקיימים את המשמעת הקואליציונית, נקדים את הבחירות. כיבדנו את ההחלטה הזו שהתקבלה ברוח טובה ואני מקווה שהיא תאפשר לנו מערכת בחירות קצרה שבסופה נקבל מנדט מחודש לקדנציה הבאה".

על דבריו של ראש הממשלה ולפיהם הקואליציה הנוכחית תהיה גרעין הקואליציה הבאה, תהינו מה יהיה הרווח שאותו מבקש נתניהו לקבל בהליכה לבחירות מוקדמות.

"הייתה ממשלה מצוינת קדנציה הזו, ומבחינתנו השלד של הקדנציה הזו צריך להיות גם השלד של הקדנציה הבאה. הדבר החשוב הוא לקבל מנדט להמשיך באותה דרך ושלא נצטרך להרכיב ממשלה אחרת או שהשלטון יעבור לשמאל. זו המטרה העיקרית. מעבר לכך, ההתנהלות בארבע השנים האחרונות הראתה את הבעיה הקשה עם רסיסי מפלגות, זה פוגע ביכולת לנהל את העניינים ופוגע ביציבות הממשלה. כש'ישראל ביתנו' לוקחת מנדטים של ימין כדי להפיל ממשלת ימין זה דבר פסול מיסודו. בעיניי הדרך היחידה היא לתת כוח למפלגה הגדולה, לחזור לימים שבהם היה לליכוד 48 מנדטים, לחזק את ראש הממשלה מול כל האתגרים שהוא מתמודד איתם".

בעוד השר לוין מדבר על התמודדות עם מפלגות קטנות המקשות על תפקוד הממשלה, לא ניתן להתעלם מקשיים שמעוררים חברי כנסת מתוככי הליכוד, בין אם זה ח"כ בני בגין מול חוקי ההתיישבות, בין אם זה ח"כ אורן חזן או יהודה גליק שבשל אג'נדות הקשו על נתניהו לקדם מהלכים. על כך משיב השר לוין ואומר כי אכן "יש גם מקרים כאלה. אני חושב שחברות וחברי הליכוד מאוד ערים לעניין הזה. מי שפועל בדרך ששוברת את השורות ומסכנת את יציבות הממשלה משלם מחיר כבד בפריימריז. הדבר הזה לא עוזר להם".

לזאת הוא מוסיף וקובע כי כיו"ר קואליציה לשעבר וכשר המקשר בין הממשלה לכנסת, "צריך לומר ללא
אומר ראש הממשלה שהוא מביא את החוק לכנסת ורוצה להשלים את החקיקה, ואז מופיע לפיד, שמדבר על הצורך והרצון לשמור על שילוב הציבור החרדי בחברה ובצה"ל, ומסתבר שהכול זו פוליטיקה קטנה ופופוליזם זול.
שום ספק שהבעיות הפנימיות בליכוד הם שוליות לחלוטין אל מול הקושי שצריך להשקיע בעניינים סקטוריאליים אצל מפלגות קטנות שלפעמים מחפשות כותרת, וזה בא לידי ביטוי במקרה קיצון במקרה של 'ישראל ביתנו'".

עוד שאלנו את השר לוין אם עשה נכון ראש הממשלה כשקבע כי זגזגנותו של יאיר לפיד הובילה לפירוק הממשלה, מה שבעיני לפיד כבר מתפרש ומנוצל כקלף הסברתי לטובתו.

"הממשלה לא נפלה בגלל יאיר לפיד. מה שראש הממשלה אמר הוא שחוק הגיוס הוא חשוב לחברה הישראלית ולצה"ל. אביגדור ליברמן הביא חוק גיוס מצוין ואומר ראש הממשלה שהוא מביא את החוק לכנסת ורוצה להשלים את החקיקה, ואז מופיע לפיד, שמדבר על הצורך והרצון לשמור על שילוב הציבור החרדי בחברה ובצה"ל, ומסתבר שהכול זו פוליטיקה קטנה ופופוליזם זול. כשמגיע רגע המבחן הוא מתנגד להצעת חוק שהוא עצמו תמך בה בקריאה ראשונה. זו התנהגות לא מכובדת ולא אחראית שמוכיחה שמה שמדריך את יאיר לפיד, כבר מהיום הראשון, זו לא אידאולוגיה או דרך אלא חישובים ציניים ופוליטיקה קטנה. אזרחי ישראל רואים את זה ואת המחיר ישלם לפיד בקלפי".

ומה לגבי אהוד ברק שנשמע כמי שמנסה לגבש קואליציית 'רק לא ביבי' ורומז לנכונותו לעמוד בראש
מה שמבקשים בצד השמאלי של המפה הוא ליצור מציאות שבה ראש ממשלה שלא מתגברים עליו בקלפי יאלץ לעזוב את תפקידו בגלל לחץ על רשויות אכיפת החוק. זה דבר פסול. אני מקווה שהיועץ המשפטי לממשלה יידע לעמוד בלחצים הללו.
הקואליציה הזו ומזכיר את העובדה שהוא היחיד שניצח את נתניהו בעבר? לוין משיב בנימה מזלזלת: "אנחנו כבר רגילים שמדי פעם, כשהוא מגיע לארץ לביקור, הוא מזכיר לנו שהוא כאן. זה לגיטימי, אבל הציבור הישראלי לא טיפש וזוכר את הכישלון החרוץ שלו כראש ממשלה בכל תחום מהנושאים הביטחוניים והמדיניים ועד הכלכליים והחברתיים. אני לא מרגיש התלהבות לנוכח הנכונות שלו להתנדב ולחזור להוביל את ישראל למקומות שאף אחד לא רוצה לחזור אליהם".

במערכת הבחירות צפויים מתנגדי הליכוד לנופף שוב ושוב בפניכם בהמלצות המשטרה והפרקליטות והחשש שנבחר בראש ממשלה שבתוך זמן קצר ימצא את עצמו על ספסל הנאשמים. איך מתמודדים?

"אנחנו כבר כמה שנים תחת עננה בלתי נגמרת של תהליך שאין לו סוף, דבר שהוא חמור בעיניי. מי שמכיר את התיקים יודע שמדובר לכל היותר במשהו שנמצא במישור האתי או המשמעתי, ואין בהם דבר וחצי דבר. ברור לחלוטין שמה שמבקשים בצד השמאלי של המפה הוא ליצור מציאות שבה ראש ממשלה שלא מתגברים עליו בקלפי יאלץ לעזוב את תפקידו בגלל לחץ על רשויות אכיפת החוק. זה דבר פסול.

''אני מקווה שהיועץ המשפטי לממשלה יידע לעמוד בלחצים הללו. אסור להתערב בעבודה שלו. צריך להמתין להחלטות שלו והוא יקבל אותם בתום הזמן הדרוש לו לבחינת הדברים. הניסיון להאיץ בו להגיע להחלטה מהירה זה ניסיון שייכשל. ציבור רחב מבין מה קורה כאן ומתקומם נגד הדבר ורוצה לחזק את ראש הממשלה גם בגלל מה שהוא עושה וגם בגלל מה שעושים לו".