האם ישוחרר הערבי הישראלי שנחטף לרש"פ?

ח"כ אכרם חסון ביקר ברמאללה ונועד עם בכירי רש"פ בעניינו של עיסאם עאקל שנחטף לידי מנגנוני הרש"פ. להערכתו ותקוותו השחרור קרוב.

שמעון כהן , י"ז בטבת תשע"ט

ישחרר? עבאס
ישחרר? עבאס
פלאש 90

במכתב ליו"ר הכנסת דורש חבר הכנסת אכרם חסון (כולנו) לקיים דיון מיוחד בסוגיית מעצרו וחטיפתו של עיסאם עאקל, ערבי ישראלי בעל אזרחות אמריקאית, בידי אנשי מנגנוני הרשות הפלשתינית בשל מעורבותו בעסקאת נדל"ן עם יהודים.

בראיון ליומן ערוץ 7 הוא מספר על מפגשים שקיים ברמאללה עם גורמים המעורבים בפרשה ולהערכתו בימים הקרובים צפויות התפתחויות משמעותיות, ויתכן אף שהאיש ישוחרר לאחר חנינה שיקבל מיו"ר הרש"פ אבו מאזן.

לדבריו בקשתו מיו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין, מגיעה מתוך הנחה שבכוחו של אדלשטיין לפעול לקידום שחרורו של עאקל. "יו"ר הכנסת יכול להביא את ראש הממשלה ומערכת הביטחון שיסבירו מה עשו,, הוא אומר ומציין כי בישיבה שהתקיימה בכנסת על גורלו של עאקל ציין באוזני הנוכחים כי לבד מהאמריקאים שביקרו את עאקל ושרת המשפטים, איילת שקד, שהורתה להתעניין בשלומו ולבחון מה קורה בתיק שלו וכיצד ניתן לסייע לו, לא ראה עיסוק משמעותי בפרשה.

"ישבתי עם שקד ודיכטר והסברתי להם את המצב", הוא אומר ומבקר את אבירי זכויות האדם שלא מצאו לנכון להופיע לדיוני הוועדה שעסקה במצבו של עאקל: "כל יפי הנפש נעלמו, אולי כי הוא אזרח ערבי ואולי כי זו הרשות הפלשתינית. אם זה כך הם לא יכולים לדבר על דאגה לזכויות אדם".

חבר הכנסת חסון מספר: "באופן אישי נסעתי לרמאללה וישבתי עם מי שצריך לשבת, בדקתי ודיווחתי את הדברים לרשויות. שמעתי את אחיי מהימין הקיצוני שאמרו שאם זה היה אזרח יהודי הצבא היה שולח גדוד לחלץ אותו. אני רוצה שנתייחס לכלל האזרחים בצורה שווה. מה שמבדיל אותנו ממדינות חשוכות בעולם הוא שאנחנו רואים את חיי האדם כערך עליון".

"אני מקווה שבתחילת השנה הבאה הוא ישתחרר ויחזור הביתה", אומר חסון המקפיד להתבטא בזהירות מחשש שהדברים יגרמו לפגיעה בעאקל: "לפי מה שאני מבין העלילו עליו. חלק מהשרים ברש"פ רצו להלבין את פניהם בעיני האוכלוסייה הפלשתינית על חשבון אזרח ישראלי תמים שלא עשה שום דבר. לא ניתן יד לזה. אתמול נפגשתי עם נציג בכיר של הרש"פ ואני מקווה שסוף סוף יתעשתו וישחררו את האזרח הזה".

על שיחותיו ברמאללה אומר חסון כי "בזמנו מדינת ישראל לא פנתה. אחרי שהעלינו את העניין השרה שקד היא היחידה שהתערבה והמנכ"לית שלה דיברה בוועדה. עדכנתי גם את השר כחלון ויש שינוי במגמה ובעוד כמה ימים הוא יובא למשפט ואני מקווה אבו מאזן ישחרר אותו ויסיים את הסיפור. אני לא מרחיב כדי לא לפגוע בו. אני לא מחפש כותרות ומה שחשוב הוא שהוא ישוחרר הביתה".

על עצם חטיפתו מעצור ועינויו של עאקל מבהיר חסון כי בעיניו בוודאי שהדבר אינו מוצדק ויש להבין ש"אנחנו לא במשפט דמוקרטי במזרח ירושלים או בגדה המערבית ואנחנו יודעים איך הם מתנהלים מול מי שהם רואים בו כבוגדים, לצערינו הרב. כאשר זה המצב צריך להיות מאוד זהירים".