תופעה? מחבלים כלואים הופכים לאסירים פליליים

ח"כ ענת ברקו: ''לא יכול להיות שמי שהיה שותף לפיגוע מוציאים אותו מקטגוריית הביטחוניים כדי להוציא אותו לחופשות''.

ערוץ 7 , י"ז בטבת תשע"ט

אילוסטרציה
אילוסטרציה
Flash 90

חברי ועדת הפנים של הכנסת ניסו להבין מדוע אסירים ביטחוניים הופכים לאסירים פליליים בעת ריצוי עונש המאסר שנגזר עליהם, ומי מקבל את ההחלטה על כך.

הדיון התקיים לבקשת ח"כ עודד פורר (ישראל ביתנו) וח"כ ענת ברקו (הליכוד).

"גילינו משהו שלא הכרנו – מסתבר שרוצחיה של קטי דוד ז"ל שנכנסו לכלא כאסירים ביטחוניים, קיבלו שינוי סטטוס לאסירים פליליים ולכן אפשר לקצוב את עונשם. אם נשפטת על פי חוק הטרור אז אתה מחבל. איך זה קורה? מי מחליט? מי מאשר? איך מחבל שרצח כבר לא מחבל?", שאל פורר.

ח"כ ברקו אמרה בדיון כי "במקרה של אסירים ביטחוניים המושג שיקום לא קיים. הם לא תופסים עצמם כמי שעשו משהו רע. לכן הגישה של להעביר מחבל ממעמד של אסיר בטחוני לפלילי בגלל ניסיון אובדני אינה מתקבלת".

''אני מודעת לקושי של ניהול כלא תוך שמירה על רווחתם וביטחונם של האסירים, אבל לא יכול להיות שמי שהיה שותף לפיגוע, כדי להוציא אותו לחופשות, מוציאים אותו מקטגוריית הביטחוניים. מי שנשפט על טרור, צריך לעמוד מאחורי הקטגוריות, גם אם זה לא נוח", הדגישה חברת הכנסת.

נעמה ליאני, רע"ן רישום וניהול אסירים בשב"ס, אמרה "בוצע רצח מחריד של קטי דוד ז"ל. בכתב האישום דובר על רקע לאומני, ולכן עם כניסתם למתקן השב"ס שני הרוצחים סווגו כאסירים ביטחוניים. אבל בהמשך בית המשפט המחוזי ואחריו העליון פסקו שלא ניתן לקבוע שהרקע לאומני''.

ליאני הסבירה ''הכרעת הדין ניתקה את הרקע הלאומני, ולכן הם סווגו כפליליים. לעולם אין מצב שישנו סיווג של אסיר מביטחוני לפלילי בגלל שהוא ניסה להתאבד. הדבר הזה לא נכון עובדתית".

יואל הדר, יועמ"ש המשרד לביטחון פנים, הבהיר כי "השב"ס לא קובע את הסיווג על דעת עצמו. הוא מסתמך על קביעת בית המשפט ו/או השב"כ. סמכות השב"ס מאד מצומצמת".