השייח' שפלש לאדמות מדינה נכנס לכלא

שייח' אבו מדיעם פלש לאדמות מדינה באל עראקיב מעל מאה פעמים. רגבים: "אבו מדיעם משלם לבדו את מחיר הקמפיין השקרי של השמאל הקיצוני".

ערוץ 7 , י"ז בטבת תשע"ט

אחד מהפינויים באל-ערקיב
אחד מהפינויים באל-ערקיב
צילום: תנועת רגבים

שייח' סייאח אבו מדיעם, תושב רהט, החל הבוקר (שלישי) לרצות עונש של עשרה חודשי מאסר בפועל בגין הסגת גבול.

השייח' נדון למאסר לאחר שהורשע פלישות והסגת גבול חוזרת ונשנית למקרקעין באדמות מדינה מצפון לבאר שבע שזכו לכינוי 'אלערקיב'.

פעילים בדואים ופעילי שמאל קיצוני ואבו מדיעם בראשם, פלשו מעל 130 פעמים לשטחים אלו, בטענה כי קרקעות אלו שייכות למשפחתו, ובנו במקום באופן בלתי חוקי פעם אחר פעם, תוך שהם מאלצים את רשויות החוק להפנות משאבי עתק וזמן יקר לאכיפת החוק.

טענת הבעלות נדחתה מכל וכל לפני מספר שנים על ידי בית המשפט העליון, ולאחרונה דחה בית המשפט העליון גם את ערעורו של סייאח על עונש המאסר שהושת עליו.

בפסק הדין נכתב, "פעילות עבריינית הכוללת פלישה חוזרת ונשנית למקרקעין שפונו לשם הקמת מבני מגורים בהם, תוך התעלמות מהחלטות בתי המשפט בעניין, חורגת מגבולות המחאה הלגיטימית. משכך, אין בעצם העבודה כי מעשיו של המבקש בוצעו על רקע קיומו של מאבק ציבורי בכדי להצדיק מתן רשות ערעור בעניינו".

"עם המון יצירתיות וסבלנות, הפך מקרה אל עראקיב לאפוס רחב יריעה, ולנראטיב כולל של טענות הבדואים כנגד מדינת ישראל שכביכול נישלה אותם מאדמות שבהם ישבו מימים ימימה", אומר עמיחי יוגב, מנהל הפעילות של תנועת רגבים באיזור הדרום. "מה שעבד לאותם ארגונים עד לפני כמה שנים, כבר לא מחזיק מים בימינו אנו. הנראטיב של אל עראקיב הופרך ונקרע לגזרים בפסק הדין של בית המשפט העליון, וסדרת צילומי האוויר מלפני עשרות שנים מראים, שחור על גבי תצ"א, שלא היה ולא נברא. לא היה כלום, כי אין כלום".

"יותר ממאה ושלושים פעמים התאפשרה רמיסת חוקי המדינה עד שהוחלט על כניסתו לכלא", מוסיפים ברגבים. "בסופו של דבר, אבו מדיעם משלם לבדו את מחיר הקמפיין של ארגוני השמאל הקיצוני, נקווה שהעונש הנוכחי יהיה מרתיע מספיק גם כלפי אחרים שרומסים את החוק ברגל גסה. מסתבר שהפרכת שקרים וסיפורי בדים גם היא מרכיב הכרחי בשמירה על אדמות המדינה".