סרט ישראלי חדש: גאולה

דרמה מרגשת על אדם אחד שמוכן לעשות הכל בשביל המשפחה שלו, גם אם זה אומר לחזור לעולם שהוא החליט להשאיר מאחור. איכותי ומומלץ

קובי פינקלר , י"ז בטבת תשע"ט

גאולה
גאולה
צילום: יח"צ

ראשית לשמו של הסרט. זו לא גאולה כאחת מלשונות חז"ל אלא שמה הפרטי של כוכבת הסרט ילדה בת 6 בשם גאולה.

שנית, החיבור בין יוסי מדמוני ובועז יעקב יוצרי הסרט הישראלי החדש, גאולה, הוא חיבור שלא היה מסוגו בקולנוע הישראלי. חיבור בין במאי-תסריטאי, שמאחוריו כמה וכמה סרטי קולנוע וסדרות טלוויזיה, לבין צלם, שהחליטו ליצור סרט ביחד, מתהליך הכתיבה ועד לבימוי.

אביה של גאולה, מני, היה בעברו סולן כריזמטי של להקת רוק מצליחה בעבר, והיום מנחם – הוא חוזר בתשובה שחי לבדו עם בתו בת ה-6, גאולה, אחרי שהתאלמן במפתיע.

כשגאולה צריכה לעבור טיפול חדשני ויקר, מנחם פונה אל חבריו ללהקה לשעבר בבקשה מפתיעה – לאחד את הלהקה 15 שנים אחרי שהתפרקה, לסיבוב הופעות אחרון וקצת אחר...

הבמה, המוזיקה והמפגש המחודש עם הקהל מצליחים לעורר במנחם זיכרונות ורגשות בעוצמות שכבר שכח מזמן, אולם החיבור המחודש עם חברי הלהקה ועם העולם שהשאיר מאחור גם פותחים מחדש את משקעי העבר, פצעים שמעולם לא התאחו באמת, איתם מנחם יאלץ להתמודד כדי למצוא גאולה אמיתית... ומכאן משחק המילים הנפלא בין שם הסרט לנושאו.

"גאולה" הוא דרמה מרגשת על אדם אחד שמוכן לעשות הכל בשביל המשפחה שלו, גם אם זה אומר לחזור לעולם שהוא החליט להשאיר מאחור. הסרט, נקי (למעט מילים בודדות), איכותי ומלא רגש וחברות.

נקודת ציון חשובה בעבודה להפקת הסרט, היתה הפגישה עם משה פולקנפליק, השחקן הראשי, מי שמגלם את מנחם הרוקיסט שחזר בתשובה ומרגיש שמשהו חסר לו. פולקנפליק עצמו היה מסומן כתקווה הגדולה של המחזור שלו בבית צבי בתקופת לימודיו. מיד עם סיום הלימודים הוא קיבל תפקידים ראשיים בתיאטרון ובקולנוע אבל אז נעלם לתקופה ארוכה...

פולקנפליק הוסיף עומק לדמות ממקום ביוגרפי הכי אישי – גם הוא וגם מנחם, הדמות שגילם בסרט, הם אמנים מצליחים שחזרו בתשובה ונעלמו למקומות הכי פחות זוהרים - מנחם בתחילת הסרט עובד בסופרמרקט, משה הוא שומר לילה.

תהליך הליהוק של הסרט הוא בכלל סיפור בפני עצמו – המלהקת מיכל אליאס היא בעלת דוכן פטרוזיליה בשוק הכרמל עם נגיעה חזקה לקולנוע ולמוסיקה. בדרכה הייחודית היא הצליחה ללהק שילוב של מוסיקאים מקצועיים, חרדים שאיתרה ברחוב ושחקנים מקצועיים.

ואכן "גאולה" הוא סרט שהמוסיקה משחקת בו תפקיד ראשי. הסיפור מזכיר סיפור של הרבה מוסיקאים מדור הלהקות של שנות ה 90 - מני, רוקיסט שחזר בתשובה לפני 15 שנה והפך למנחם, מגייס את חבריו מהעבר לנגן איתו בחתונות חרדיות על מנת לממן טיפול יקר לבתו.

מתחילת שלב הליהוק ידעו שהם רוצים ללהק מוסיקאים אמיתיים ללהקה שאין פשרות על האמינות. אחרי החיפוש הלא פשוט נשארה להם דווקא הדמות שחשבו שתהיה הכי פשוטה - גולי - הבסיסט טוב הלב. בסוף מצאו מישהו לכאורה הכי לא מתאים- יונתן גלילה, ענק מזוקן, הגיטריסט של מרסדס בנד ושל רד בנד. דווקא ממנו הוציאו הכי הרבה רוך, תמימות וחן. סרט מלא חמלה, רוך וטוב. גאולה אמיתית בין חברים. מומלץ ביותר.