"החופש ליהודי איראן - רק למראית עין"

לראשונה יצא לאור ספר מחקרים ומאמרים בנושא יהדות איראן מתקופת ימי הביניים ועד עליית רובם לישראל.

ערוץ 7 , י"ח בטבת תשע"ט

"החופש ליהודי איראן - רק למראית עין"
"החופש ליהודי איראן - רק למראית עין"
צילום: פלג לו

אמש, הושק ספר המכיל מאמרים ומחקרים בנושא יהדות איראן. הספר "יהודי איראן -הנהגה, חברה, תרבות" יצא בהובלת מרכז דהאן למורשת יהדות המזרח.

"בזמן שקיימים ספרים רבים על עדות ישראל השונות, הרי שעל יהודי איראן כמעט ולא קיים אף ספר המכיל מאמרים ומחקרים אקדמאיים. על כן, במאמץ כביר ובעריכתו של שאול רגב אנו גאים להיות הראשונים שמוציאים ספר מסוג זה. ליהודי איראן מורשת עשירה ומפוארת שצריכה להילמד במערכת החינוך בישראל", אמר מנהל מרכז דהאן, ד"ר שמעון אוחיון.

"משמעות השם איראן – ארצם של הארים. פרס היא רק מדינה אחת באיראן. היחסים בין היהודים לאירן מתחילים בגלות סנחריב. כורש מתגלה כמלך פלורליסט שהשיב את העמים לאלוהיהם, בינהם את היהודים. עם זאת, לא כל היהודים שבו לארצם. אלו שנשארו, הם יהודי איראן של היום ומסופר עליהם בספרים דניאל עזרא ונחמיה. מעניין לומר שהאירנים האנטישמים היום, עושים שימוש במגילת אסתר, ולפני כמה שנים אף הפגינו מול הקברים של מרדכי ואסתר".

בספר, מגוון מאמרים העוסקים בהנהגה, בחברה ובקהילה, בלשון ובתרבות של יהודי איראן. המאמרים מקיפים תקופה ארוכה בחייה של קהילת יהודי איראן מקופת יהודי הביניים ועד לאחר עליית מרביתם לישראל.

כיום, למרות היחסים הרעועים בין איראן לישראל, חיים באיראן 8,000-20,000 יהודים.