כוחה של המדיה

שליחת הודעה עם מידע רגיש היא כלחיצה על ההדק, וברגע שלחצנו על ההדק ושחררנו את הכדור, הדרך לעצירתו קשה עד בלתי אפשרית. דעה

משה טייטלבוים , י"ט בטבת תשע"ט

שליחת הודעה עם מידע רגיש היא כלחיצה על ההדק! מסרונים בנייד
שליחת הודעה עם מידע רגיש היא כלחיצה על ההדק! מסרונים בנייד
צילום: ערוץ 7

בשנים האחרונות, עם הגלובליזציה המודרנית והפיתוח העצום של הטכנולוגיה בכל המישורים, אנו עדים להתקדמות רבה בתחומי הטכנולוגיה השונים, ובעקבות כך לשיפור מתמיד באיכות החיים בכל העולם.

אם זה בתחום הרפואה, כאשר בעיה רפואית שבעבר אי אפשר היה לפענחה בצורה מקצועית עקב מחסור ברופא מומחה עם הידע הנדרש בבית חולים בפריפריה, ניתנת כיום לפענוח ברמה המיקרוסקופית והמדויקת ביותר על ידי מומחה שנמצא בקצה העולם, באמצעות טכנולוגיה שמעבירה בזמן אמת את נתוני הבדיקה באמצעים ממוחשבים. ואם בחיי היומיום, כשאנחנו יכולים להיות מעורבים בחיי המשפחה המורחבת גם מרחוק, ולשתף את תמונות הילדים והאירועים המשפחתיים עם כל הקרובים והרחוקים.

בעבודה המשרדית עולמנו השתנה לבלי הכר. שליחת מסמך חשוב בדואר, שהצריכה בעבר רכישת בול ומעטפה והגעה לתיבת הדואר, הפכה לפעולה קלה ופשוטה באמצעות סריקה ממוחשבת ודואר אלקטרוני. העברת מסמכים חשובים נעשית בתוך שניות בודדות, עד שכיום מי זוכר מה זה מכשיר פקס או דואר. ואין סוף לטוב שהטכנולוגיה והחדשנות מביאות לחיינו.

אבל מאידך, עידן זה הפך להרסני בעוצמת המדיה אשר ברשתות החברתיות, עוצמה כמעט בלתי ניתנת לשליטה ומידע אישי רב שהפך לנחלת הכלל.

מתוקף תפקידי באיחוד הצלה אני נחשף למקרים רבים שבהם החדירה לפרטיות ומידע רגיש שמתפרסם במהירות האור גורמים נזק בל יתואר לאנשים תמימים ולמשפחות שלמות.

בלא מעט מקרים שבהם נחשפנו למצבים שבהם שמות נפגעים מתאונות דרכים או אירועים ביטחוניים מתפרסמים באופן בלתי אחראי ועלולים לגרום לנזק בלתי הפיך לבני משפחה שזה עתה גילו דרך המדיה על מות יקירם.

שליחת הודעה עם מידע רגיש היא כלחיצה על ההדק! וברגע שלחצנו על ההדק ושחררנו את הכדור, הדרך לעצירתו קשה עד בלתי אפשרית. לא משנה אם זה בקבוצה סגורה, או אפילו באופן אישי בין חברים, ברגע שהמידע נשלח הנזק נעשה, כדור השלג מתגלגל ואי אפשר לדעת לאן יגיעו הדברים. אם זה בפן הרפואי, הביטחוני או החברתי, הודעות ושימוש במדיה החברתית ובטכנולוגיה לרעה עלול להוביל לאסון.

כן, בהחלט אפשר לומר שאיבדנו את הפרטיות שלנו, לטוב ולרע. כעת כל שנותר לנו הוא לחשוב היטב, למצוא את האיזון הנכון ולנצל את הטוב שבדבר ולא רק את הרע.

הכותב הוא מנכ"ל איחוד הצלה