בגלל ח"כים לא ראויים מהליכוד מצביעים עוברים לגנצים

ח"כ גליק: הצבעתי במודע נגד פיזור הכנסת. פשע לחסום את חוק העישון. בגלל ח"כים בליכוד שביזו את הכנסת אנשים נוטשים לגנצים ולכחלונים

שמעון כהן , י"ט בטבת תשע"ט

ח"כ יהודה גליק
ח"כ יהודה גליק
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

מתוך 120 חברי כנסת 2 הצביעו נגד פיזורה אתמול. אחד מהם הוא חבר הכנסת יהודה גליק אתו שוחחנו הבוקר (חמישי).

גליק קובע כי בניגוד לשמועות ולדיווחים בתקשורת לא הייתה זו הצבעת טעות כלל ועיקר, ומבקר כמה מחבריו שלדבריו לא כיבדו בהתנהלותם את הכנסת וגרמו לציבור לעבור למפלגות האווירה.

"הצבעתי כמו שרוב אלה שהצביעו רצו, אבל מסיבות פוליטיות לא הצביעו. אם היית שואל באופן אישי את רוב חברי הכנסת הם היו אומרים לך שהם לא רוצים ללכת לבחירות, גם באופוזיציה וגם בקואליציה, אבל הפוליטיקה כפתה את עצמה על עמדותיהם".

חבר הכנסת גליק מבהיר כי הסיבה המרכזית שהובילה אותו להצביע בניגוד כמעט לכל חבריו הוא הצורך העליון שהוא רואה בקידומו של החוק למניעת פרסום מוצרי עישון. "בעיניי מדובר בחוק החשוב ביותר שהכנסת הזו חוקקה ועכשיו פיזור הכנסת יחסום אותו. מדובר בחוק מציל חיי אדם שעושה כאן מהפכה ועבר תהליך הריון ארוך, עכשיו הגענו לשלב הלידה ולא מאפשרים לתינוק הזה לצאת החוצה".

לזאת מוסיף חבר הכנסת גליק ומציין כי הוא "פועל לביטול הגזירה" ומנסה להכליל את החוק בדיוני ועדת ההסכמות שבה יתכנסו ראשי הקואליציה לדיון אילו חוקים יקודמו במהלך השבוע הבא למרות חוק פיזור הכנסת. "אסור לנו לאפשר למצב שבו הפוליטיקה של בעלי ההון מנצחת את האינטרס הציבורי של חיי אדם. אלפי ילדים מצטרפים למעגל הנורא של העישון ואנחנו בפיגור עמוק מול העולם המערבי. אנחנו במקום 138 בעולם במאבק בעישון. אמרתי בוועדת הכנסת שזה פשע והגעתי גם לבכי כי ראיתי לנגד עיניי את אלה שמתים מהעישון".

ובאשר למערכת הבחירות המתרגשת עלינו אומר גליק: "אנחנו חייבים לדאוג לכך שרשימת הליכוד לכנסת תהיה עם אנשים אטרקטיביים ולא אנשים שמבזים את הכנסת, שייבחרו אנשים שמחוברים למאבק על הר הבית, על ירושלים ולכל מה שהליכוד מסמל, שייבחרו אנשים שמחוברים לבני אדם, אנשים ללא שנאה והתנשאות. אני חושב שככל שהליכוד יציג הרכב אטרקטיבי יותר נוכל לחזור לארבעים ושמונה או חמישים מנדטים".

לטעמו "מצביעי גנצים לפידים וכחלונים היו צריכים להצביע לליכוד ולא מצביעים כי בקדנציה האחרונה חלק מחברי הכנסת של הליכוד לא היו ראויים לתפקיד. לכן אני חושב שחשוב שהליכוד יגיע עם הרכב אטרקטיבי מכובד וממלכתי. במקביל אני קורא למפלגות מימין שלא יגרמו לאיבוד קולות", אומר גליק ופונה ישירות למשה פייגלין לד"ר בן ארי ואחרים להימנע ממהלכים שיגרמו לאיבוד קולות. זאת תוך שהוא מזכיר ש"גם ישראל ביתנו על הקשקש", וגם שם קיים חשש משמעותי לאיבוד קולות למחנה הימין.

על אותם חברי כנסת שלטעמו לא כיבדו את המשכן והובילו לנטישת מצביעים, כצפוי, מקפיד גליק שלא לפרט את שמותיהם, אך הוא מספר כי פוגשים אותו אזרחים ואף אנשים מתוך הליכוד ו"אומרים לי תראו איך אתם נראים".

עוד שאלנו את חבר הכנסת גליק מתי מגיע הרגע בו נשלחים נציגי המגזר בליכוד, יהודה גליק, ציפי חוטובלי, זאב אלקין, יולי אדלשטיין ואולי גם אחרים לשתות בקשית את המנדטים מהבית היהודי. גליק משיב: "לבית היהודי יש מנדטים ואנחנו גונבים אותם? הבית היהודי קיבלו מנדטים בבריאת העולם? אני לא מבין את זה".

"כששואלים את הבית היהודי מה ההבדל בינם לליכוד הם לא אומרים שהם דתיים אלא שהליכוד הוא שמאל. לא שמעתי את הבית היהודי נאבק על הגיור, למען הר הבית ולמען מאבקים נוספים שקשורים לצד הדתי. הם הזניחו את נושאי דת ומדינה ליאיר לפיד. קיבלנו הכתבות של החרדים שקבעו מי יהיו נציגי הציונות הדתית במינוי דיינים. לא ראיתי שהפן הדתי הוא הדגש של הבית היהודי. הם לא מדברים עם הפן הדתי אלא על ההנגדות שלהם למדינה פלשתינית, אז צריך לומר שכל חברי הליכוד מתנגדים למדינה פלשתינית".

ומה לגבי עמדתו של ראש הממשלה המדבר על מדינה פלשתינית מינוס? על כך אומר גליק כי הטרמינולוגיה של נתניהו מבהירה שלא מדובר במדינה של ממש.

"בבית היהודי יש אנשים מצויינים והלוואי והיינו מתאחדים. אני מאוד מקווה שלא נפעל בהשמצות. אני מתנצל אם נשמעו בדבריי השמצה או השתלחות. אני מציע ללכת יד ביד, שלא נתקוף ונשמיץ אחד את השני, אלא נדאג להחזיר את הציבור למפלגות שיש בהם אלמנטים של ממלכתיות ואהבת ישראל, מה שלכאורה נדמה לציבור שאין אותם אצלנו. אם נציג רשימות שיש בהם את הערכים האלה הציבור יחזור ויצביע לליכוד, ומצדי גם לבית היהודי".