זהירות! קבוצת רכישה לפניך

השרה שקד מובילה חוק להגנה על חברי קבוצות רכישה, אבל גם לאחר השלמת החוק עדיין יהיו פרטים שחייבים להיזהר מהם. מומחה מסביר.

שמעון כהן , כ' בטבת תשע"ט

אילוסטרציה
אילוסטרציה
צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

להתייעץ לפני עסקה. עובד

בימים האחרונים אישרה ועדת שרים לענייני חקיקה את הצעת החוק שגיבשה שרת המשפטים, אילת שקד, להגנה על חברי קבוצות רכישה. זאת על רקע קריסת החברה של ענבל אור לפני כשלוש שנים ופרשות דומות, גם אם בהיקפים קטנים יותר.

ביומן ערוץ 7 ביקשנו להבין את מהות החוק וההגנה שהוא מעניק לרוכשים וגם את החורים שהוא עדיין מותיר ומסבכים רוכשים ואיך ניתן להתמודד. לשם כך שוחחנו עם עורך הדין שי עובד, מומחה למקרקעין.

"חוק מכר דירות, חוק הגנת משקיעים, לא חל על קבוצות רכישה", מסביר עו"ד עובד ומזכיר כי "כשאנשים קונים בית במצב רגיל יש הגנה בחוק על ההשקעה שלהם. כשמגיעים למעמד רכישת בית רוצים להגן על הכסף שמשלמים בתחילת הדרך ולאורך הפרויקט עד לשלב קבלת הבית, ובתי המשפט מגינים על הקונים מקבלן או חברת בנייה כדי להבטיח שנקבל מפתח. לעומת זאת כשמדובר בקבוצת רכישה מדובר בקבוצת בעלי עניין שהתאגדו בדרך כלשהי, בין אם על ידי יזם או גורם אחר, עקרונית אין שום בטוחה לכסף".

במציאות שכזו, קובע עו"ד עובד, "מי שמצטרף לקבוצת רכישה חייב להתייעץ עם מי שמבין בכל ההשלכות, לא ביום שבו הכול נראה ורוד ומבטיחים לך הנחה של 300 אלף שקל, אלא כדי להבטיח שבסוף הדרך נקבל את הדירה".

דוגמה לדבריו מציג עו"ד עובד את 'פרויקט אחיסמך' המנוהל כיום במשרדו: "מדובר בפרויקט גדול מאוד שקורם עור וגידים רק היום, שש שנים אחרי הליכי המשפט המייגעים. רק עכשיו מתחיל הפרויקט להיבנות ומאות רוכשי דירות שמו את כספם על קרן הצבי עוד לפני רכישת הקרקע, והיו בפני שוקת שבורה כאשר עורך הדין שארגן את הקבוצה הכריז על עצמו כפושט רגל. הגיעה קבוצה שהבטיחה להשלים את הפרויקט כמעין קבוצת רכישה, הם קיבלו את הפרויקט לניהולם וקיבלו החלטות שרוכשי הדירות ישלמו להם כספים על ניהול ועל קידום תכניות, תשלומים שלא היו ידועים מראש לחברי הקבוצה, אבל הם הפכו לשבויים בידי החברה".

"החוק אמור להבטיח את הדרך, להתוות מסלול כדי שכל מי שמארגן קבוצת רכישה יצטרך לעבור במסלול הזה כדי שהרוכשים יקבלו בסוף המסלול את מה שהובטח להם", אומר עו"ד עובד המציין כי ידוע לו שבימים אלה עמלים על השלמתו של החוק על מנת שיכלול גם סעיפים שיבהירו מה צריך החבר בקבוצת הרכישה לשלם ומתי, כפי שחוק המכר קובע.

"מדובר בחוק מבורך, טוב וכזה שנועד להגן על הרוכשים אבל עדיין לא נותן הגנה מלאה לרוכשים, כי ברגע האמת כשרוכש יבוא לבית המשפט השופטים לא ידעו איך להתמודד עם מציאות לא מוסדרת ומעמד לא קבוע בחוק של מארגני הקבוצה והגנות שלא קיימות במקרה של קבוצות רכישה. לכן חייבים להתייעץ עוד לפני שנכנסים לקבוצה".

התייעצות שכזו, אומר עו"ד עובד, תחייב את מארגני הקבוצה לעמוד בדרישות שיבטיחו את כספם של הרוכשים, ערבויות וכיוצא באלה.