גם בגשם ובלילה: מבצע מגן צפוני נמשך

כתב ערוץ 7 סייר בגבול הצפון, שם פועלים כוחות צה''ל לחשיפת מנהרות הטרור של חיזבאללה. העבודה בשטח נמשכת למרות מזג האוויר הסוער.

קובי פינקלר , כ' בטבת תשע"ט

הכניסה למנהרת הטרור
הכניסה למנהרת הטרור
צילום: רוני מנור

צה''ל ממשיך במבצע ''מגן צפוני'' להשמדת מנהרות הטרור של חיזבאללה בגבול הצפון.

קצין בכיר באוגדת הגליל אומר "אנחנו פועלים כדי לנטרל את כל המנהרות אבל כל אחת בשיטה שונה. יש מנהרות שאותן ננטרל באמצעות בטון, יש מנהרות שאותן נפוצץ, כך שבכל מקום נפעל לפי תוואי המנהרה, לפי עומקה, לפי מיקום פתחיה ולפי שיקולים מבצעיים".

קצין נוסף הבקיא עד מאד בנבכי הפתרונות הטכנולוגיים מספר כי העבודה בשטח על המנהרות נערכת כבר למעלה משנה, "הכל נעשה בסודיות גמורה. כאשר העלינו את אנשי המעבדה מאוגדת עזה לצפון כדי ללמוד על השטח, כדי להכיר את הטופוגרפיה וללמוד מקרוב על הנעשה בתוואי התת קרקע.

''כל עוד אתה פועל רק מתוך מעבדה לא תצליח להגיע לפתרונות. ברגע שפרסנו את המערכות שלנו הצלחנו להביא פתרונות לאנשי ההנדסה שנפרסו בשטח", מסביר הבכיר.

בצה"ל יודעים לומר כי לא ירחק היום בו ישימו את היד על כל המנהרות. מפקד בכיר בגזרה מספר איך מאתרים מנהרה, כמובן בלי לפגוע בסודיות: "הבנו את תוכנית החיזבאללה כבר לפני שנתיים. כדי להוציא לפועל פיגוע בסדר גודל משמעותי הם צריכים להגיע לשטח עם כוחות משמעותיים.

"ברור להם שמציאות כזו שבה יצאו מתוך מנהרה בשטח גלוי היא לא מעשית והם יתגלו. הם חייבים להיות באזור מיוער או בתוך מטעים וכאן התחלנו לעבוד. התוצאות לא איחרו לבוא", אמר הקצין.

למרות מזג האוויר הסוער, כוחות צה''ל ממשיכים לעבוד במרץ לניטרול המנהרות במקביל לשמירה על הגיזרה. אלפי החיילים שהועברו לכאן כולל חטיבת הקומנדו הם עדות להיערכות הרצינית של הצבא למבצע "מגן צפוני".