מבצע מגן צפוני
המלט להשמדת המנהרה הציף את הכפר הלבנוני

צה״ל נטרל את מנהרות הטרור שנחפרו מהכפר כילא ואיימו על מטולה. המלט שהוזרם למנהרה על ידי צה״ל יצא ברחובות הכפר במספר מוקדים.

קובי פינקלר , י"ט בטבת תשע"ט

המפעל בכפר כילא, ממנו נחפרה מנהרת טרור
המפעל בכפר כילא, ממנו נחפרה מנהרת טרור
צילום: דובר צה"ל

המפעל בכפר כילא, ממנו נחפרה מנהרת טרור

צה״ל, בהובלת פיקוד הצפון ועוצבת הגליל, השלים את נטרולן והשמדתן של מנהרות הטרור ההתקפיות חוצות-הגבול אשר נחפרו ממרחב הכפר השיעי כילא ונחשפו בידי צה"ל במסגרת מבצע "מגן צפוני".

המנהרות ההתקפיות נבנו כרכיב מסווג בתוכנית ההתקפה שארגון חיזבאללה ניסה לפתח בשנים האחרונות ונועדו לאפשר כניסה חשאית של פעילות יחידת רצ׳ואן (היחידה המיוחדת של הארגון) וזאת לצד ניסיון לחדירה עילית תחת מעטפת אש רחבה.

חשיפת והשמדת המנהרות הביאה לפגיעה מהותית ביכולת מימוש התוכניות של חיזבאללה וזאת לצד שורה של פעולות שמבוצעות בשנים האחרונות לשיפור מרכיבי ההגנה העילית (״אבן משתלבת״ והפרויקטים למיצוק ולחישוף).

פעילות צה״ל סיכלה ומנעה את ניסיון חיזבאללה לפגוע בעיר מטולה ותושביה והוציאה את המנהרות מכלל שימוש. נטרול המנהרות ארך מספר ימים ובוצע בשיטה הנדסית שכללה שימוש במגוון אמצעים.

דובר צה״ל תת אלוף רונן מנליס אמר כי ״האחריות על חפירת המנהרות והשלכותיה מוטלת על ממשלת לבנון. צה"ל ימשיך לפעול בתיאום עם ראשי הרשויות הרלוונטיים ותושביהן ולעדכנם ככל שיידרש״.

דיווח מגבול הצפון

מנליס מתאר כי חיזבאללה תכנן ״לנתק״ את הצירים הקרקעיים בצפון ישראל אחרי כניסה לשטחים הסמוכים למטולה ולמקומות נוספים, הן מהתווך התת קרקעי שנחשף עכשיו והן בחדירה עילית של מחבלים.

במשך השנים טען חיזבאללה שמפעל הבלוקים שלו בכפר כילא הוא לול תרנגולות שלצדו ״מפעל בלוקים״, ואף שלח כתבת לדווח משם. מלאכת החפירה התבצעה במסווה של אותו ״מפעל״.

השמדת המנהרה בכפר כילא נעשתה באמצעות בטון וכעת הן הפתח ב"מפעל הבלוקים" והן רחובות הכפר מוצפים במלט, דבר שמוכיח שהמנהרה חצתה את הגדר ושבשטח הכפר יש פתחים של המנהרה בנוסף לזה שהסתתר ב״מפעל הבלוקים״.

"התמונות הללו של המלט הזורם ידברו בעד עצמן ויראו לממשלת לבנון שחיזבאללה פועל תחתם", אומר דובר צה"ל ומוסיף שהמבצע נמשך לפי התוכנית.

נציין כי על אף שצה"ל העביר מידע על מספר מנהרות ליוניפ״יל כדי שיטפל בהן, עד כה לא נראה שנעשה משהו מצידו וצה"ל אוחז במנהרות בכל מקרה. ״המבצע לא הסתיים עדיין ויקח זמן עד אשר ננטרל את כל המנהרות״, מסכם דובר צה״ל.