43 חודשי מאסר לתושב ג'לג'וליה שהצטרף לדאע"ש

סלאח נטל חלק בפעילות דאע"ש בהיבטים שונים, כולל השתתפות במבצעיים וצבאיים. הוא אף שובץ ל"ענף הייצור והפיתוח" של דאע"ש.

ערוץ 7 , י"ט בטבת תשע"ט

מאסר. דאעש
מאסר. דאעש
צילום: רויטרס

שופטת בית המשפט המחוזי מרכז ליאורה ברודי גזרה עונש של 43 חודשי מאסר בפועל על נידאל סלאח, תושב ג'לג'וליה בן 26 שחצה את הגבול לסוריה ברחפן והצטרף לדאע"ש.

סלאח הורשע בעבירות של מגע עם סוכן חוץ, יציאה שלא כדין, חברות בארגון טרור, מסירת ידיעה לאויב ועבירות נוספות במסגרת הסדר טיעון שכלל גם הסכמה על העונש.

כזכור, לפי כתב האישום, פיתח סלאח הזדהות אידיאולוגית-דתית עם ארגון הטרור דאע"ש, ובחודש אוקטובר 2015 המריא באמצעות רחפן מישראל לסוריה. בעודו באוויר הצליח סלאח להימנע מפגיעת ירי שבוצע לעברו מהצד הסורי ונחת בשלום בשטח סוריה, לצורך ולקראת חבירתו לכוחות דאע"ש.

בפתח תקופת שהייתו בסוריה סלאח נעצר ונלקח בשבי, נכלא ונחקר בברוטאליות, באיומים, באלימות ובעינויים, על ידי גורמי דאע"ש שונים, להם מסר בכפייה מידע שונה אודות ישראל, וכן ניסה להימלט מגורמי דאע"ש בדרכים שונות אך נתפס.

לאחר חודשים רבים שוחרר סלאח והצטרף באופן רשמי לכוחות דאע"ש. סלאח נטל חלק בפעילות דאע"ש בהיבטים שונים, כולל השתתפות במבצעיים וצבאיים. סלאח אף שובץ ל"ענף הייצור והפיתוח" של דאע"ש, במסגרתו עבד בעבור שכר חודשי במפעל לפיתוח וייצור כלי טיס (מזל"טים) למטרת תיעוד מהאוויר וכן נשיאת חומרי נפץ, בתפקיד האחראי על מערכת ההיגוי של הכלים.

סלאח לחם בקרבות של דאע"ש, קיבל מדאע"ש סכומי כסף מעת לעת וכן התבקש על ידי גורם דאע"ש לפעול לגיוס פעילי לדאע"ש בתוך ישראל והסכים לבקשתו. לאחר קרב בו לחם לצד דאע"ש נגד הממסד הסורי, נפל סלאח בשבי כוחות הממסד הסורי ולאחר תקופה מסוימת הצליח להימלט ממנו.

לאחר הימלטותו, בסוף חודש מאי 2018, עבר סלאח באמצעות מבריח מסוריה לטורקיה. ביוני השנה הוא טס לישראל, מלווה בבני משפחתו ועורך דינו, ונעצר עם נחיתתם בנמל התעופה בן גוריון.

הסדר הטיעון נחתם במסגרת הליך גישור. בפרקליטות הסבירו כי השיקולים להקלה בעונש שנגזר מלבד הודאתו של סלאח , לקיחת אחריות והבעת החרטה על מעשיו, נגעו לנסיבות החריגות שבהן הוא נפל קורבן בעצמו לאכזריותו של ארגון דאע"ש, כאשר נשבה במשך תקופה ארוכה מצטברת של כשנה, במהלכה אף נחקר בעינויים. מגזר הדין עולה כי ככלל, בהעדר נסיבות חריגות אלה, העונש בגין ביצוע העבירות הללו אמור להיות חמור אף יותר.