"עידן חדש ביחסי ישראל וברזיל"

נשיא ברזיל הפתיע והגיע לקבלת שבת שערכה הקהילה היהודית בריו דה ז'נרו בבית הכנסת המקומי לראש הממשלה נתניהו.

ניצן קידר , כ"א בטבת תשע"ט

נתניהו ונשיא ברזיל, בבית הכנסת בריו דה ז'נרו
נתניהו ונשיא ברזיל, בבית הכנסת בריו דה ז'נרו
צילום: אבי אוחיון, לע"מ

נשיא ברזיל הנבחר, ז'איר בולסונארו הפתיע את ראש הממשלה בנימין נתניהו ורעייתו, והגיע לאירוע קבלת שבת עם הקהילה היהודית בבית הכנסת 'קהילת יעקב' בריו דה-ז'נרו.

ראש הממשלה נתניהו פתח את דבריו בחיוך ואמר, "אני נרגש מאוד ובמעמד היסטורי זה אני חייב לשאול אתכם שאלה: טודו בוי? טודו בום! (בפורטוגזית: הכל בסדר? הכל טוב)".

הוא סיפר על פגישתו עם נשיא ברזיל. "זהו מעמד מרגש כי מדובר באמת במעמד היסטורי. אמרתי לנשיא בולסונארו שזה בלתי נתפס שהיינו צריכים לחכות למעלה מ-70 שנה כדי שראש ממשלה בישראל יבקר בברזיל".

"הנשיא בולסונארו אמר שזו לא רק ידידות ולא רק ברית של אינטרסים, זו גם ברית אחים. יש בזה הרבה, משום שאנחנו עומדים מול עולם חדש שבו כל בני האדם יכולים להשיג דברים מופלאים. בשיתוף פעולה ובאחווה אפשר להשיג דברים שאי אפשר לדמיין. סיכמנו בינינו על הדרך להניע את שיתוף הפעולה הזה לגבהים חדשים", הוסיף נתניהו.

הוא פנה לחברי הקהילה היהודית ואמר, "היום אני רוצה להגיד לכם, בפרספקטיבה של אלפי שנים, מה הפלא שאנחנו חווים כאן הרגע. העם שלנו, העם היהודי, שבר את כל כללי ההיסטוריה. עמים רבים גלו מארצם, כולם נעלמו, מצאו להם ארץ חדשה, או נטמעו בעמים אחרים, אבל העם היהודי הוא העם היחיד שסרב למצוא לו ארץ חדשה, או להיטמע. שמרנו אמונים לארצנו ואלפי שנים אמרנו: 'לשנה הבאה בירושלים'. לא איבדנו תקווה, לא דרך הפרעות, גירוש ספרד, גירוש פורטוגל, ולא הפרעות באירופה, ואפילו לא תחת הפרעות האיומות תחת הנאצים. תמיד אמרנו 'לשנה הבאה בירושלים'. לתקווה הזו היו שותפות הקהילות היהודיות ברחבי העולם, שתמכו באחיהם, וזה כולל גם את קהילת ברזיל שהשורשים שלה התחילו בזמן ההגירה הפורטוגזית הנה ואחר כך, אחרי גירוש ספרד. הם באו והתקבלו כאן בעולם החדש בצורה יפה, אבל תמכו בחלום שיבת ציון. גאים בברזיל, אוהבים את ברזיל, ורוצים לראות את שיבת ציון 'בשנה הבאה בירושלים'".

"הנה חזרנו לירושלים", המשיך נתניהו, "וכמו הנבואות בתנ"ך, בנינו מחדש את ציון, יכולנו לאויבים רבים, קיבצנו את גלויותינו ובנינו את ארצנו. בנינו צבא חזק, מהחזקים בעולם. בנינו כלכלה מן החזקות בעולם. בנינו תעשייה, מדע, תרבות, ועכשיו אנחנו בונים עם ידידנו ברחבי העולם".

"יש לנו עכשיו חבר חדש, שיודע את תלאות ההיסטוריה, את המקורות של התרבות ה משותפת שלנו ואת האתגרים הגדולים העומדים בפנינו כדי להבטיח את העתיד. לכן במעמד הזה, של הביקור הראשון של ראש ממשלה של ישראל בברזיל, אני מתכבד לומר לכם שנארח בקרוב מאוד את הנשיא של ברזיל, ידיד ישראל, ז'איר בולסונארו בירושלים. בשנה הבאה בירושלים הבנויה והמאוחדת שלנו", הוסיף ראש הממשלה.

"בולסונארו אמר היום בבית הכנסת: 'אני בא ללמוד ממך מה שאתם עשיתם'. להם יש כל כך מעט, והם עשו כל כך הרבה. לנו יש כל כך הרבה, ועשינו כל כך מעט. מדינות מסתכלות עלינו בהערצה, אין מילה אחרת, בכל התחומים. אני זוכר שהפער ביננו לבין ברזיל היה כל כך ניכר, היום הוא לא ניכר. הוא ניכר במובן הזה שבולסונארו הנשיא הנבחר אמר: 'אני רוצה לסגור את הפער באמצעותכם גם כן. לא רק גם כן, אלא לסגור את הפער בברית'. אני חושב שזו תעודת כבוד למדינת ישראל, וזה אומר הרבה מאוד", סיכם נתניהו.