"החוק הפולני" נגד הטלויזיה הגרמנית

בית המשפט הורה לרשת טלוויזיה גרמנית להתנצל ולשלם פיצויים לאחר שסדרת טלוויזיה גרמנית הציגה את לוחמי המחתרת הפולנית כאנטישמיים.

ניסן צור , כ"א בטבת תשע"ט

אוושויץ
אוושויץ
צילום: iStock

פסיקת בית המשפט בקרקוב הורתה לרשת הטלוויזיה הגרמנית ZDF לפרסם התנצלות פומבית לאחר שסדרת הטלוויזיה שהפיקה בשם "האמהות שלנו, האבות שלנו" הציגה את לוחמי המחתרת הפולנית בזמן מלחמת העולם השנייה כאנטישמיים שפגעו ביהודים שנלחמו לצידם.

בכתב התביעה נמסר כי "המחתרת הפולנית הוצגה בסדרה הגרמנית כאילו היתה שותפה לפשעים נגד היהודים, ואילו הגרמנים תוארו כקורבנות מלחמת העולם השנייה".

בית המשפט בקרקוב גם הורה לרשת הטלוויזיה הגרמנית לשלם פיצויים בסך 20 אלף זלוטי (4600 יורו) לזביגנייב רדלובסקי, לוחם המחתרת הפולנית בן 94 כיום, שהגיש את התביעה כנגד רשת הטלוויזיה הגרמנית בטענה כי פגעה בשמו הטוב ובשמה של פולין בכך שטענה כי אנשי המחתרת הפולנית היו בעצם שותפים לפגיעה ביהודים.

"הסרט מהווה סילוף מכוון של ההיסטוריה, שמטרתו להעביר לפחות חלק מהאחריות על השואה אל הפולנים" התובעים דרשו כי רשת הטלוויזיה הגרמנית תתנצל באופן פומבי גם בגרמניה וגם בטלוויזיה הפולנית על הצגת הלוחמים הפולניים כאנטישמיים, ותציג מודעה מיוחדת לפני הקרנת כל פרק בסדרה בה יצויין כי "הגרמנים הם האשמים היחידים במלחמה ובשואה".

רשת הטלוויזיה הגרמנית טענה מצידה כי יש לדחות את התביעה על הסף, אולם בית המשפט דחה את הבקשה והורה לה לפרסם התנצלות ולשלם פיצויים ללוחם המחתרת הפולנית לשעבר.