סמוטריץ' לבנט ושקד: פעלו באופן מכובד

ח"כ בצלאל סמוטריץ' מסביר בראיון לערוץ 7 מדוע פרישתם של השרים תעשה רק טוב למפלגה ציונית-דתית ולא פוסל מועמדים חילוניים ברשימה.

חזקי ברוך , כ"ב בטבת תשע"ט

ח"כ סמוטריץ'
ח"כ סמוטריץ'
צילום: הלל מאיר/TPS

חבר הכנסת בצלאל סמוטריץ' מודה היום (ראשון) בראיון לערוץ 7 כי הופתע מהמהלך של השרים בנט ושקד, אך חושב שניתן להיבנות ממנו.

"הופתעתי מהתזמון, לא הופתעתי מהמהות. אני חושב שזה היה מהלך בלתי נמנע. בנט ושקד אמרו מראש שהם לא באו לפוליטיקה כדי לשבת על כסא מנהיגי הציונות הדתית והם מכוונים לראשות הממשלה – וזה בסדר. הם חשבו שיוכלו לשעבד את הפלטפורמה הציונית-דתית למאווים האלה והתברר שלא. טוב שכך", אומר סמוטריץ'.

הוא מדגיש כי הציונות הדתית מקבלת כעת הזדמנות. "הציונות הדתית היא תנועה חיה ותוססת, עם שורשים עמוקים, עם דרך, עם ציבור שיש לו אחריות אמיתית, מפעלי התיישבות, חינוך, גרעיני נוער שלכולם היה, יש ויהיה ייצוג פוליטי ברור בכנסת ישראל. התנועה הזאת היתה לפני בנט ושקד והיא תהיה אחריהם. אני מקווה שהם יצליחו ויגדילו את גוש הימין".

הוא גם שולח רמז לשרים בנט ושקד לגבי הציפיות מצד הבית היהודי והאיחוד הלאומי שלא תהיה מתקפה נגד המפלגה שעזבו. "כמו בגירושין אפשר להשקיע בלריב ולהסתכסך ולהשקיע את כל הכסף בעורכי דין טובים ומנגד אפשר להחליט שנפרדים כידידים וכל אחד הולך לדרכו. אני אומר לבנט ושקד: אתם הולכים, תעשו את זה בצורה מכובדת. שאף אחד לא ינסה להציג את הציונות הדתית כמשהו קטן, חשוך, מיושן, חסר השפעה שאי אפשר לפעול דרכו. זה מופרך. הציונות הדתית היא אחת התנועות הכי אהודות ומשפיעות במדינת ישראל בעשורים האחרונים".

סמוטריץ' מקווה גם שהניסיון לגייס קולות, לא יבוא על חשבון קולות הציונות הדתית. ""זה תלוי בהם. אני מקווה שהם ילכו להביא קולות מבני גנץ, מאורלי לוי, מהליכוד, מיש עתיד ומכולנו. לקחת קולות מהמרכז ימינה .אם הם יחפשו חיים קלים וילכו על הקולות של הציונות הדתית, הם מועלים בתוכנית שהם הציבו לעצמם. אני מעריך שהקהל של הציונות הדתית יהיה איתנו, הם יפנו לדרך חדשה והלוואי ושני הצדדים יצליחו".

יש לי הערכה ליכולות הפוליטיות שלהם ופרגון לשאיפות שלהם", הוא מוסיף. "אני שמח שזה לא בא על חשבון קיומה של מפלגה ציונית דתית מובהקת. חייבת להיות מפלגה כזאת בכנסת שנושאת את הדגל של תורה ועבודה, שמגבשת את הציבוריות הזאת, מאחדת אותה ומייצגת את הצרכים שלה ומפתחת את כל המפעלים שנושאים על גבם את התנועה הזאת".

המבט של ח"כ סמוטריץ' הוא בעיקר קדימה. "יש לי משימה אחת בלבד והיא לאחד ולגבש את המפלגה הציונית-דתית, כדי שנבוא עם רשימה חזקה, ערוכה ומוכנה לבחירות, כזו שתביא תוצאות טובות ותייצג בכנסת הזו ובאלה שאחרי את הערכים של הציונות הדתית".

לשאלה לגבי חיבורים אפשריים הוא עונה, "זה מתחיל בחיבור הטבעי של האיחוד הלאומי והבית היהודי וימשיך בעיני בכל מי שירצה להצטרף לאותו בית ציוני-דתי מובהק ובעיקר מי שרוצה לגלות אחריות ולא ללכת להרפתקאות מסוכנות שיאבדו הרבה מאוד קולות, יפגעו בערכים שאנחנו רוצים לייצג ויפגעו במדינת ישראל ובגוש הימין כולו".

סמוטריץ' לא מתייבש לומר שהוא מעוניין להנהיג את המפלגה המאוחדת, אבל משתדל לא להיראות להוט מדי. "אני לא חושב שצריך להתעסק בעניינים האישיים. יש לי התמודדות מול השר אריאל עוד שבועיים על ראשות האיחוד הלאומי ואני מקווה שהחברים יתנו בי את אמונם. יכול להיות שאהיה בראש, אם זה מה שירצה הציבור, קברניטיו, הרבנים ואנשי המעשה. יכול להיות שכמו משה שנלקח מאחר הצאן להוביל אעשה גם את זה. אם ימצאו מישהו אחר טוב ממני, גם יהיה מצויין. מה שחשוב הוא לא האדם אלא התנועה".

הוא גם לא שולל אפשרות של שיבוץ מועמדים לא דתיים ברשימת הציונות הדתית המאוחדת. "בשנים האחרונות המונח מרחיבים שורות היה מונח מכובס לרצון להפוך את המפלגה הציונית-דתית למפלגת ימין ישראלית לא דתית. אנחנו לא שם. בונים מפלגה שיש לה נאמנות מוחלטת לתורה, להלכה ולערכי התורה והעבודה. אני באמת מאמין שהערכים הללו צריכים ויכולים להיות בית גדול לחלקים גדולים בחברה הישראלית. אני מאמין שהמון אנשים מזדהים עם מה שיש לנו בחלון הראווה".

"כל מי שמזדהה באופן מובהק עם עולם הערכים הזה ומרגיש כאן בבית יכול לבחור ולהיבחר. הבסיס יהיה ציוני-דתי, ערכי, אידיאליסטי מובהק, מי שאנחנו. לא ננמיך את הערכים כדי להתכנס לאיזה מכנה משותף רחב שיאפשר לנו לקבל יותר קולות. כשנהיה מאה אחוז אנחנו – נקבל הכי הרבה קולות", הוא מסכם.