"בנט יזנק קדימה"

האסטרטג יהושע מור יוסף מעריך שמהלך הקמת 'הימין החדש' נועד לעידן שאחרי נתניהו, "הם ישתלטו או יפרקו את הליכוד".

בני טוקר , כ"ב בטבת תשע"ט

בנט ושקד
בנט ושקד
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

האסטרטג יהושע מור יוסף מעריך כי מפלגת 'הימין החדש' של השרים בנט ושקד לא תצליח לחצות את רף שישה המנדטים.

"אני לא רואה את בנט ושקד מגיעים לעשרה מנדטים, זה המון המון קולות. נגיד שיצליחו להגיע לחמישה או שישה מנדטים זה יהיה הישג יפה מאוד", הוא אומר בראיון לערוץ 7.

להערכתו ההתפלגות מהבית היהודי היא למטרות ארוכות טווח. "מדובר כאן בהיערכות ליום שאחרי בנימין נתניהו, שאז יהיה שידוד מערכות והם יצטרכו להתמודד ביחד כחטיבה על הנהגת הליכוד או לנסות למשוך קולות מהליכוד שיפרשו אליהם, אחרי שנתניהו יצא מהזירה, ואז או שהם ישתלטו על הליכוד מבחוץ או שהם יפרקו את הליכוד אחרי עידן נתניהו".

"נפתלי בנט מבין פוליטיקה ויודע לשחק את המשחק. הוא הביא להישגים גדולים לציונות הדתית ולכן לדעתי במהלך שלו יש סיכוי שהוא באמת יזנק קדימה", מוסיף מור יוסף.

הוא מקווה שבבחירות הקרובות לא ייגרם נזק למחנה הימין בגלל המהלך. "הצעד של נפתלי ואיילת נועד לממש את הפופולריות של איילת שקד בעיקר וגם של נפתלי בנט, שהיא גדולה מהמותג הבית היהודי, ולתרגם אותה למנדטים. השאלה הגדולה היא האם הם יצליחו להגדיל את המנדטים של המחנה הלאומי או לשחק באותה בריכה ולהעביר מנדטים מצד לצד. כי אם זה יהיה המצב, במקרה הטוב הם לא שינו כלום ואולי חס ושלום זה יכול ללכת למקומות של איבוד קולות בגלל אחוז החסימה הגבוה".

לדבריו המרוויח הגדול מהמהלך הוא השר אורי אריאל. "השר אריאל נמצא בקרב לא פשוט בתוך תקומה על ההובלה. עכשיו ברור שפחות חשוב מי יעמוד בצמרת תקומה אלא מי יעמוד בראש צמרת החיבור של מפלגות האיחוד הלאומי תקומה והבית היהודי כי ברור שהן לא יכולות לרוץ בנפרד".

"אם בצלאל סמוטריץ' יעמוד בראש הרשימה המאוחדת יהיה לה צבע מאוד חד וברור וזה יצמצם את יכולותיה כי הוא נתפס כיותר קיצוני מאורי אריאל שהוא בסוף מפא"יניק מהעמק. הוא גם הכי בשל והכי מנוסה מכל החבורה שנמצאת היום בבית היהודי", טוען מור יוסף.

לכן לדבריו, "הם יעשו נכון אם יבחרו באורי אריאל שיעמוד בראש הרשימה המשותפת של הבית היהודי והאיחוד הלאומי. זה יצליח להביא את הקולות של כלל הכיפות הסרוגות, כי אורי תמיד היה יותר ממלכתי".