׳מהפכת שקד׳ מגיעה לשטח – עתירות יו"ש עוברות למחוזי

העתירות בענייני יהודה ושומרון עוברות מבג"ץ לבית המשפט המחוזי. הסנונית הראשונה מימין: עתירה נגד השתלטות ערבית על אדמות מדינה.

עדו בן פורת , כ"ב בטבת תשע"ט

איילת שקד
איילת שקד
צילום: רויטרס

עתירה חדשה העוסקת בהשתלטות ערבית בלתי חוקית על אדמות מדינה במזרח גוש עציון, הוגשה על ידי עמותת רגבים לבית המשפט המחוזי בירושלים.

על פי חוק בתי המשפט המנהליים שהובילה שרת המשפטים איילת שקד ונכנס לתוקפו בשבועות האחרונים, יוסמך בית המשפט המחוזי בירושלים לדון כערכאה ראשונה בעתירות מנהליות על איזור יהודה ושומרון.

המהלך מוביל לנורמליזציה משפטית של אזור יהודה ושומרון, והוא מוחק למעשה את "הקו הירוק" בכל הנוגע לסוגיות משפטיות. התרומה המיידית של המהלך תוריד את העומס מבית המשפט העליון בהפחתת מאות עתירות משולחנו, ה'סותמות' כיום את המערכת.

בכתב העתירה מתואר כי במזרח גוש עציון, צמוד לישוב מיצד, פרצו ערבים דרך על אדמות מדינה והחלו לעבד שטחים חקלאיים בהיקף של עשרות דונמים, והכל בעזרתם ובמימונם של האיחוד האירופי אשר מנהל ומממן את ההשתלטות הערבית באופן שיטתי וגלוי. על שלט שנקבע בסמוך לעבודות מתנוסס בגאון סמל האיחוד האירופי מצורף להסבר על עבודות הפיתוח והחקלאות שנעשים באזור.

"התערבות האיחוד האירופאי בנעשה בשטחי C היא התערבות חצופה ואגרסיבית", אומר ישי חמו רכז יו"ש ברגבים. "אנחנו רואים מעורבות נרחבת מצידם בהפרת חוק, ובפלישה לאדמות מדינה בכל רחבי יהודה ושומרון. הסמלים שלהם מתנוססים בכל פינה אפשרית, ומדינת ישראל חייבת להגיב להתערבות הבוטה הזו גם במישור הדיפלומטי".

צילום: רגבים

שלמה נאמן, ראש מועצת גוש עציון: "המעורבות הישירה של האיחוד האירופי במימון פולשים ערבים לשטחים ואדמות מדינה כבר הפכה למכת מדינה. אנחנו מברכים את שרת המשפטים, איילת שקד על המהלך המתבקש שהובילה שיש בו הגיון וצדק רב, הן בהפחתת העומס על בית המשפט העליון והן באכיפה אחידה כלפי גזל קרקעות על ידי גורמים עויינים".

נאמן הוסיף כי "הערבים מבינים שהקרב האמיתי הוא על האדמה. מדינות זרות בעזרת הכסף שלהם מנסים לעצב תודעה שקרית ולבסוף גם לשנות את מפת המדינה. אך שום דבר לא יכול לשנות את ההיסטוריה ואת שייכותנו הטבעית אל אדמות הלאום".