תצוגת ממצאים אבודים

תצוגת "ממצאים אבודים" מביאה לראשונה לעיני הציבור שורה של ממצאים ארכיאולוגיים שנגנבו על ידי שודדי עתיקות.

קובי פינקלר , כ"ג בטבת תשע"ט

ממצאים אבודים
ממצאים אבודים
צילום: כרמל וונסובר

במוזיאון ארצות המקרא נפתחה תצוגת "ממצאים אבודים" אשר הביאה לראשונה לעיני הציבור הרחב שורה של ממצאים ארכיאולוגיים שנגנבו על ידי שודדי עתיקות ונתפסו בין השנים 1968 ועד היום באזור יהודה ושומרון.

תפיסות בסבסטיה, חירבת דיר קלעה, חירבת דווארה וחווארה הם רק טעימה קטנה מתופעה רחבה הרבה יותר של שוד עתיקות ביהודה ושומרון. אלפי אתרי עתיקות נשדדים מדי יום וכל מקרה כזה מוחק עוד חלק מההיסטוריה של ארץ ישראל ועם ישראל.

מדובר באלפי פריטים וביניהם כלי חרס ואבן, צלמיות, לוחות טין כתובים, מטבעות, קערות השבעה ועוד אשר מהווים נדבך חשוב להבנת ההיסטוריה של המזרח הקרוב הקדום. חלק מהממצאים הוברחו לאזור זה ומקורם בארצות שכנות, וחלק נחפרו באופן לא חוקי בכלים ושיטות הגורמים לנזק בלתי הפיך לאתרים ארכיאולוגיים בעלי משמעות היסטורית למורשת המקומית.

עבודת בילוש מאומצת הכוללת מעקבים ארוכים, מארבים, תצפיות ליליות ותפיסת השודדים בעת מעשה הובילו להצלחת מבצעי ההצלה. העתיקות, שאוחסנו במחסני שימור מיוחדים, הוחרמו מידם של שודדי עתיקות הפועלים ביהודה ושומרון, ואלה הובאו לדין.

עד כה איתרה יחידת קצין המטה לארכיאולוגיה למעלה מ-40,000 ממצאים שנגנבו על ידי שודדי עתיקות וסוחרים בלתי חוקיים, בעבודה מאומצת של עשרות שנים. בשיתוף פעולה ראשון מסוגו בין היחידה ובין מוזיאון ארצות המקרא נחשפו לראשונה הממצאים לציבור הרחב על מנת לחלוק את אוצרות מורשת התרבות המשותפת לכולנו.

בטקס התייחס סגן שר הביטחון הרב אלי בן דהן לפעולה החשובה ואמר "בשנה האחרונה פעלתי רבות כדי למנוע את שוד העתיקות באזור. אני מקווה שנמשיך לפעול נגד התופעה כי בכל יום שהיחידה לא תפעל שודדי העתיקות ישדדו, יהרסו וינסו לטשטש את ההיסטוריה של העם היהודי מארצו. הפרטים האלה שאנו מציגים מראים שעם ישראל הוא חלק בלתי נפרד מאזור יהודה ושומרון."

ושאול גולדשטיין מנכ"ל רשות הטבע והגנים הלאומיים הוסיף "עד עכשיו התבצעו חפירות ב-24,000 אתרים ארכיאולוגיים ברחבי ישראל, מתוכם 3,000 באזור יהודה ושומרון. בזמן שאנחנו יושבים פה אנשים אחרים הולכים ומחפשים את הנכסים ושודדים אותם. רק בשבוע שעבר תפסו בחוקוק שודדים שניסו לגנוב עתיקות כך שזה מצב אין סופי. הגיע הזמן שנעצים את העבודה הזו על ידי מודיעין טוב. חייבים למנוע את זה כדי לשמר את ההיסטוריה וכדי שממצאים אלה כבר לא יהיה אבודים".