20 שנות מאסר נגזרו על מחבל חמאס מעזה

המחבל מדחת בן פוזי אבו-סנימה היה מעורב בתכנון פיגוע תופת נגד חיילי צה"ל שמבצעים עבודות סמוך לגדר הרצועה.

ערוץ 7 , כ"ג בטבת תשע"ט

מחבלי חמאס בעזה
מחבלי חמאס בעזה
צילום: Ibraheem Abu Mustafa, רויטרס

בית המשפט המחוזי בבאר שבע גזר היום (שני) 20 שנות מאסר על מחבל החמאס מדחת בן פוזי אבו-סנימה, תושב עזה, שהורשע בעבירות חמורות הנוגעות לביטחון המדינה במסגרת חברותו בחמאס.

בכתב האישום שתוקן במסגרת הסדר טיעון הואשם אבו-סנימה בסעיפים רבים, בהם ניסיון רצח, קשירת קשר לביצוע פשע, חברות בארגון טרור, מסירת ידיעות לאויב בכוונה לפגוע בביטחון המדינה ואימונים צבאיים אסורים.

אבו-סנימה הצטרף בשנת 2009 לזרוע הצבאית של חמאס, גדודי עז א-דין אל-קסאם, ועבר קורס שכלל אימונים ושיעורים בהשתתפות בכירי הארגון. לאחר הקורס הוא החל לבצע פעולות הגנתיות ברצועת עזה שכללו שמירה נגד כניסת כוחות צה"ל. על פי ההנחיות, בעת כניסת הכוחות הוא אמור היה לתקוף את החיילים באמצעות רובי קלצ'ניקוב ורימוני יד במטרה להרוג אותם.

בשנה שלאחר מכן, החל אבו-סנימה לעסוק באיסוף מודיעיני על תנועת כוחות צה"ל. הפעילות, שהתמקדה באזור כרם שלום ומוצב סופה, נעשתה באמצעות משקפת ומצלמת וידאו לצילום גדר הגבול בין רצועת עזה לשטח ישראל, מעקב אחר סימני רכבים על הכבישים באזור ואחר תנועת ג'יפים ישראלים.

בסיום איסוף המידע, עמל אבו סנימה ביחד עם פעילים נוספים על תוכנית שתגרום למותם של חיילי צה"ל. אבו-סנימה קיבל מהארגון מטען חבלה במשקל 70-80 ק"ג, שאמור היה לפגוע בדחפורים העובדים סמוך לגבול.

המטען הוטמן סמוך לפעולת הדחפורים, אך הכוחות הישראליים לא הגיעו לאזור. לכן, הטמינו אבו-סנימה ושותפו מטען נוסף במשקל 4 ק"ג, שישמש פיתיון למשיכת הכוחות לאזור. סמוך לאחר מכן, הם פוצצו את פיתיון וכוחות צה"ל הגיעו לשטח שעות ספורות לאחר מכן. למרבה המזל, הם נמנעו מעבודה באזור ובכך נמנעה הפגיעה בהם.