הסופר אלי עמיר: ישראל מדינת אפרטהייד, הערבים ינקמו בנו

הסופר אלי עמיר מתגעגע לעמוס עוז ז"ל, קורא להקים מדינה פלסטינית ומשווה בין המחבלים לבין לוחמי האצ"ל, הלח"י והפלמ''ח. ראיון סוער

אלירן אהרון , כ"ד בטבת תשע"ט | עודכן: 18:32

אלי עמיר
אלי עמיר
צילום: אלירן אהרון

אלי עמיר, סופר מוערך, מרצה ואיש תקשורת, מספר בראיון לערוץ 7 על חברו הסופר עמוס עוז ז''ל, מתייחס לסכסוך הערבי-ישראל וקורא להקים מדינה פלסטינית בארץ ישראל.

"כשנודע לי שעמוס חברי היקר נפטר אז משהו נשבר בי. היינו חברים עשרות שנים והחברות שלנו החלה מיד אחרי שהספר 'תרנגול כפרות' יצא לאור. עמוס כתב לי מכתב יפהפה, למרות שלא הכיר אותי. באתי אליו לחולדה וישבנו שעות לדבר. מאז נקשרה בינינו ידידות עצומה".

היתה אסכולה שלמה שלא חיבבה אותו במיוחד, אפילו קראה לו בוגד.

"פה בארץ היו מי שהשמיצו אותו ואמרו שהוא שמאלן, מוכר את המדינה וקראו לו גם בוגד. זה שטויות ורשע. הוא היה ציוני בעומק נשמתו, גדל בבית רוויזיוניסטי, אוהב הארץ ואנשיה וחרד לגורלה של מדינת ישראל יותר מכל הפטפטנים האחרים".

אין ספק שהוא היה סופר בקנה מידה בינלאומי. אתה מצליח להבין את הביקורת שהטיחו בו? הוא באמת היה יותר לטובת הערבים כפי שטענו נגדו?

"הוא לא חשב כך ואין שחר לדברים האלה. יש גורמים בימין שהמקצוע שלהם הוא להכפיש, להשמיץ, לקלל ולהפיץ שקרים. זה בפירוש לא נכון. כמו שזכותם של מבקריו לחשוב על ארץ ישראל השלמה, הוא חשב ואני חושב כמוהו, שהסכסוך הזה אינו פתיר אלא אם יהיו שתי מדינות לשני עמים והארץ הזאת תחולק. אחרת נהיה מדינה אחת, כפי שעמוס בעצמו ניסח, שתהיה מדינה ערבית עם מיעוט יהודי גדול".

עמוס עוז גם אמר שישראל עלולה להפוך למדינת אפרטהייד.

"מדינת ישראל במידה מסויימת ובכיסים מסויימים היא כבר היום מדינת אפרטהייד. הערבים בשטחים סגורים בגדרות ובמשמר קשה. לכל הדברים האלה יש מחיר. יש שם אנשים שיתנקמו בנו במשך הזמן".

הוא לא ראה את אזורי התעשייה המשותפים שבהם עובדים יחד ישראלים ופלסטינים?

"יש פועלים שעובדים אצל יהודים שעושים עליהם כסף, למה לא לדבר על זה ישירות? יש מפעלים שבהם עובדים ערבים לפרנסתם ובעלי הבית עושים הון. הם לא רוצים להיות כאלה, אבל אין להם ברירה, הם צריכים להביא לחם לילדים שלהם. אז הם יעבדו אצל השטן".

"אני לא מצדיק, חס וחלילה, שום פעולת טרור או רצח מצד אף אחד אבל אנחנו צריכים להיות עם עיניים פקוחות. המצב, כמו שעמוס אמר, לא יכול להימשך כך. הם צריכים לקבל מדינה".

העקירה מגוש קטיף הייתה טעות לדעתך? נראה שהיום תושבי הדרום משלמים את המחיר.

"זו לא הייתה טעות בשום פנים ואופן. אתה מתאר לך מצב שהיו שם 7,000 או 8,000 יהודים שהיו יכולים להיות שבויים בידי חמאס והיו עושים להם מה שעושים בעוטף עזה?".

אבל הרי זה לא הצליח. חמאס ממשיך לירות לעבר ישראל.

"הם ימשיכו לירות, לתקוף ולשלוח טרוריסטים. הם יעשו כל מה שיוכלו עד שתוגדר להם מדינה והם יקבלו עצמאות. מה אנחנו עשינו? מה האצ"ל, הלח"י, ההגנה והפלמ"ח עשו לפני 1948? כמעט אותו דבר".

קשה לדמיין יהודי שבא לדקור או לירות באשה הרה ערבייה.

"נו נו נו, ונערי הגבעות היפים שלך? ושלושת הרוצחים האחרונים עם הפאות המסולסלות שלנו שעכשיו השב"כ חוקר. מה? הם לא עושים אותו דבר?".

הם לא הורשעו עדיין.

"ומה? טרוריסטים שלנו לא רצחו ילד פלסטיני לפני כמה חודשים? עם ישר, רודף צדק, הומניסטי. הכל קדחת כשאתה רואה את הדברים האלה".

יש אנשים שיאמרו שזו הבעיה של השמאל. הוא רואה את הפלסטינים רוצחים ומה שמעניין אותו זה אותם האנשים עם הפאות ולכן השמאל לא מצליח.

"ברור שיגידו עלי כך. אני אומר שהמבחן הוא לשאול את עצמנו, מה היינו עושים במקומם. אני פטריוט יהודי. אני אוהב את המדינה הזאת ואין לי לאן לחזור. אני פליט מעיראק. אז הם יותר פטריוטים או חרדים יותר לשלום המדינה ממני?

"הם אנשים פרועים שעושים דברים שמזיקים לנו מאוד. מישהו מצפה שאבו מאזן יהיה פטריוט ישראלי? הוא פטריוט פלסטיני. ברגע שיסתכלו עליהם נכון, כאנשים שנלחמים להשיג עצמאות בדרכים שלהם".

זה נשמע כאילו אתה נותן להם לגיטימציה.

אני לא נותן להם לגיטמציה ולא מצדיק כלל וכלל את מה שהם עושים. אני רק שואל את עצמי מאה פעמים, מה אני אלי עמיר הייתי עושה לו הייתי במקומם או בסיטואציה שלהם? אני הייתי עושה אותו דבר".

"אני לא מגן על אבו מאזן למרות שהדברים יכולים להישמע כך. יש לחצים עליו מהגופים הקיצוניים שלו. יש לו את חמאס שרוצה לזרוק אותו לים והם הגרועים שבאויבנו. אנחנו צריכים להילחם בהם בציפורניים ובשיניים. אבל יש אנשים בקרב העם הפלסטיני והם הרוב, שרוצה לחיות איתנו בשלום. נסה את זה ואם לא תילחם בהם - מדינה נגד מדינה, אז גם העולם יקבל את זה".