חוק הפורנו אושר בקריאה ראשונה

הצעת החוק תחייב את ספק האינטרנט לעדכן את מנוייו על זכותם לקבל שירות יעיל לסינון של אתרים פוגעניים ותכנים פוגעניים באינטרנט.

אורלי הררי , כ"ד בטבת תשע"ט

 מועלם רפאלי
מועלם רפאלי
צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

מליאת הכנסת אישרה בקריאה ראשונה את הצעת החוק שתחייב את ספק הגישה לאינטרנט לשלוח לכל מנוייו, בדרך אלקטרונית, הודעה בדבר זכותם לקבל ממנו שירות יעיל לסינון של אתרים פוגעניים ותכנים פוגעניים באינטרנט.

שירות הסינון יסופק באמצעות תוכנה שהמנוי יוכל להתקין בציוד הקצה שברשותו.

לפי הצעת החוק, בהודעת ספק הגישה לאינטרנט יתבקש כל מנוי לבחור אם הוא מעוניין לקבל את שירות הסינון עם קוד גישה או ללא קוד גישה או אם אינו מעוניין בשירות הסינון. תשובת המנוי תישלח לספק הגישה באינטרנט באופן שיאפשר את זיהוי המשיב כמי שמשלם עבור שירות הגישה לאינטרנט, שכן על פי רוב מי שמשלם עבור השירות הוא בגיר.

מנוי שלא ישיב להודעה יקבל מהספק הודעה נוספת, ואם גם עליה לא ישיב – תישלח לו הודעה נוספת. מנוי שהודיע כי אינו מעוניין בשירות הסינון, יקבל מהספק תזכורת אחת לשלושה חודשים לפחות בדבר האפשרות לקבל את שירות הסינון בכל עת.

שירות הסינון יינתן למנויים שיבקשו זאת ללא עלות נוספת על התשלום בעד שירות הגישה לאינטרנט שמספק הספק. עם זאת, מוצע לקבוע כי ספק גישה לאינטרנט יקבל מאוצר המדינה סכום שלא יעלה על 2 שקלים חדשים בעד כל מנוי שקיבל ממנו את שירות הסינון, ובלבד שהסכום הכולל מדי שנה לא יעלה על 5 מיליון שקלים חדשים. המימון מאת המדינה יהיה לתקופה של עשר שנים מיום תחילת ההסדר המוצע.

כדי להגן על פרטיות הגולשים באינטרנט, מוצע להטיל על ספקי הגישה לאינטרנט ועל כל מי שפועל מטעמם חובת סודיות לעניין השימוש במידע המגיע לידיעתם עקב יישום הוראות ההסדר המוצע.

ח"כ שולי מועלם רפאלי (הימין החדש) שיזמה את החוק יחד עם ח"כ מיקי זוהר מהליכוד, אמרה "לאחר עבודה של חודשים רבים בסופם הגענו להסכמות עם הגורמים השונים בנוגע לנוסח החוק, אסור שנאבד את הכל משום שהכנסת מתפזרת. לכן ח"כ מיקי זהר ואני ראינו חשיבות רבה בהעברת החוק בקריאה ראשונה כדי להשיג דין רציפות לכנסת הבאה ואז בתחילת המושב הראשון להעבירו בקריאה שנייה ושלישית. המציאות הקיימת כיום החושפת ילדים ובני נוער לתכנים פורנוגרפיים הפוגעים בהם, מחייבת שנפעל באופן מידי".

יוסף שפייזר, מייסד ׳הפורום הדיגיטלי - שומרים על הילדים ברשת׳ אשר קידם את הצעת החוק, אמר ''זהו יום היסטורי ומרגש שמתווה דרך ברורה לכנסת ה-21 אשר תידרש להשלים את המהלך החשוב והנצרך הזה. היום החוק עבר משוכה משמעותית על אף התנגדויות חריפות וניסיונות חוזרים ונשנים מטעם ענקיות הסלולאר והאינטרנט.

''מטרת החוק ברורה - חיוב הספקיות להציע שירותי סינון באופן יזום בתחילת הגלישה ולוודא מודעות בקרב הסכנות הכרוכות בגלישה פרוצה לקטינים. רק כך נצליח להגן על ילדינו. זוהי חובה לאומית ואנו מתכוונים להמשיך ולפעול עד חקיקתו המלאה בכנסת הבאה", הבטיח.