פרופ' אריה קצוביץ': ברזיל לא תעביר את השגרירות לירושלים

פרופ' קצוביץ' מעריך כי  למרות הביקור המוצלח של נתניהו, ברזיל תמשיך להיות ניטרלית, "אין ספק שראש הממשלה פותח כאן אפיקים חדשים".

בני טוקר , כ"ה בטבת תשע"ט

נשיא ברזיל
נשיא ברזיל
Reuters

פרופ' אריה קצוביץ' מהמחלקה ליחסים בינלאומיים באוניברסיטה העברית בירושלים מעריך בראיון לערוץ 7 כי למרות האמירות המעודדות של של הנשיא הנבחר בולסונרו, השגרירות הברזילאית לא תעבור לירושלים.

"להערכתי מתוך ההכרות עם מדיניות החוץ של ברזיל זה לא יקרה כל כך מהר", אומר קצוביץ'. ''לברזיל יש יחסים מיוחדים עם כל המדינות כולל עם מדינות ערב ואיראן, ולא סביר שהנשיא בולסונרו ימהר להעביר את השגרירות. ברזיל היתה מהמדינות הראשונות באמריקה הלטינית שהכירו במדינה הפלשתינית ויש להם יחסים טובים גם איתנו וגם עם הפלשתינים".

לדבריו הביקור של נתניהו בברזיל הינו חשוב והיסטורי, "זו פעם ראשונה שראש ממשלה ישראלי מבקר בברזיל. היחסים בין ברזיל לישראל ידעו עליות ומורדות. בהקשר ההיסטורי ברזיל תמכה בנו. בהצבעה באו"ם ב-1947 השגריר של ברזיל היה אז נשיא העצרת והוא הוביל את התמיכה בתכנית החלוקה. מאז היו לנו יחסים טובים איתה.

"מצד שני הם גם הראשונים באמריקה הלטינית שהכירו מאוחר יותר במדינה הפלשתינית. היו לנו משברים דיפלומטיים איתם כולל התנצלות של הנשיא ריבלין בפניהם לאחר ששר החוץ שלנו קרא להם גמד פוליטי וכולנו זוכרים את הניסיון שנכשל למנות את דני דיין לשגריר, ניסיון שלא צלח".

פרופ' קצוביץ' מסביר את החשיבות בקשרים בין ישראל לברזיל, "קודם כל בהיבט הכלכלי לישראל יש הסכם סחר חופשי בהיקף של כמיליארד דולר. יש גם שיתופי פעולה בנושאים טכנולוגיים ישראל תמכור להם ציוד טכנולוגי ומזל"טים. בהיבט הבינלאומי בברזיל יש חמישים מיליון אוונגליסטים שתומכים בממשלת ישראל, זה בא לידי ביטוי גם בגינוי של החמאס באו"ם שהם תמכו בגינוי. אין ספק שראש הממשלה פותח כאן אפיקים חדשים".

ביקור הסטורי חשוב