מסיבת רחוב בשבת, המקובל קרא להתענות

בעקבות קריאתו המתריסה של ראש עירית טבריה להשתתף במסיבת רחוב בשבת נגד "הכפיה החרדית", הכריז הרב דב קוק במחאה על 'יום צום'.

מיכל לוי , כ"ה בטבת תשע"ט

רון קובי, ראש עיריית טבריה
רון קובי, ראש עיריית טבריה
צילום: אלירן אהרון

ההתקוטטות בין ראש עירית טבריה רון קובי לאוכלוסיה המסורתית בעיר אינן שוככות: בפוסט שהעלה בדף הפייסבוק הזמין קובי את תושבי העיר למסיבת רחוב בשבת הקרובה "כדי למנוע כפיה חרדית", כלשונו.

"אף אחד לא יעצור את טבריה! העיר חוזרת לימיה הגדולים כבירת הבילויים של הצפון. הסטטוס קוו בעיר התחתית באיזורי הבילוי והתיירות ישמר! העיר תהיה פתוחה במוקדי הבילוי גם בשישי ושבת! לא ניתן לכפייה החרדית לשלוט בעיר", כתב קובי.

בעקבות חילול השבת ההמוני הצפוי, קרא המקובל הרב דב קוק מטבריה לקיים מחר (חמישי) יום צום.

"נבקש מכל מי שיש לו זיקה לשבת לצום ולעשות תענית ציבור ביום חמישי הקרוב. כשם שקובעים צום במקרים שיש סכנה כגון ספינה המיטרפת בים, או מחלות ועצירת גשמים, שאז קובעים צום בשני וחמישי ושני, כך צריך לצום מחר על חילול השבת ההמוני בעיר טבריה", דברי הרב קוק.

הוא ציין כי "אין לך צער גדול יותר מאשר חילול שבת, וזה יותר מצער של עצירת גשמים וסכנות אחרות, כי זה צער של הנשמה, צער של בורא עולם, צער של התורה, צער של הצדיקים, צער של משה רבנו, צער של כל הצדיקים הנמצאים בטבריה, צער של רבי חיים אבולעפיה, בכיות של הרמב"ם, בכיות של רבי מאיר בעל הנס, צער של רבי חייא ובניו, צער של רבי אברהם אבוחצירה, צער של רבי משה קליר רבה של טבריה, וכל הצער בגדול של כל הקדושים שנמצאים בטבריה".

"מי שיכול לצום מהלילה כמו תשעה באב עדיף, כי חילול שבת זה כמו לשרוף את בית המקדש – כמו חורבן בית המקדש, ממילא מי שיכול לצום מהלילה כמו תשעה באב עדיף, ומי שאין לו כח לצום מהלילה כמו תשעה באב, שיצום מהבוקר", סיכם הרב קוק את פנייתו לציבור.