עונת המרתונים נפתחת ביום שישי הקרוב

ביום שישי הקרוב יצא לדרך בפעם ה-42 מרתון טבריה, המרתון הוותיק ביותר בישראל שיפתח את עונת המרתונים בישראל

נרי וייס , כ"ה בטבת תשע"ט

שער הזינוק במרתון טבריה
שער הזינוק במרתון טבריה
צילום: דוברות והסברה עיריית טבריה

בסימן 42. 42 שנים עברו מאז ייסד דוד אייגר את ריצת המרתון הממוסדת הראשונה בישראל, תחרות שהייתה גם התחרות המקצוענית הראשונה בעולם בריצה - הרבה לפני המרתונים הבינלאומיים.

האמת שהרעיון של אייגר לייסד תחרות מרתון בינלאומית החלה כבר ב-1975 כשזה סבר כי המיקום האולטימטיבי עבור ריצה שכזו בישראל היא סביב ימת כנרת. שנתיים אחרי הצליח אייגר, אז מזכיר וועדת האתלטיקה בישראל, להקים את התחרות שמתקיימת זו הפעם ה-42 ברציפות.

לימים סיפר אייגר כי רק המחשבה על תחרות שכזו מופרכת, שכן נוכח העובדה שבארבעת העשורים הקודמים נערכו בארץ פחות מ-20 תחרויות ריצה שונות, ורק באחד מהם נמנו יותר משמונה מסיימים, הפכה את זה לאירוע שספק אם בכלל אפשרי להקים ולהוציא לפועל.

בשיתוף פעולה של המועצות האזוריות המקומיות עמק הירדן וגליל תחתון, ב-31 בדצמבר יצאה לדרך תחרות המרתון הבינלאומית הראשונה בישראל, שהתקיימה במסלול שבין כפר נחום לעין גב שסביב הכנרת.

כמות המשתתפים הדהימה את כולם כש-99 רצים משבע מדינות עמדו על קו הזינוק, ובסופה של הריצה הושגו מספר הישגים מרשימים ביותר. ההישג בהקמת תחרות שכזו הגיעה עד לטלוויזיה של אותם הימים ששידרה כתבה בת 50 דקות על האירוע.

42 שנים עברו, וביום שישי הקרוב ה-4/1 יתקיים שוב מרתון טבריה הבינלאומי, כשמלבד מקצה המרתון בן ה-42 ק"מ המסורתי, יתקיים בפעם השניה ברציפות גם מקצה חצי מרתון בן 21.1 ק"מ.

למעשה, המרתון הוותיק יפתח את עונת המרתונים הבינלאומיים שצפויים להתקיים עד לשלהי הקיץ.

מרתון טבריה, הינו המרתון הוותיק המתבצע לאורך מסלול ריצה נוח לצד קו המים המדהים של הכנרת ומתקיים בהפקתה של 'מרתון ישראל'.

עופר פדן מנכ"ל 'מרתון ישראל', החברה המפיקה ומשווקת את המרוץ הבינלאומי אמר כי צפי מספר הרצים שצפויים להשתתף השנה במרתון יגיע ל-6000, כולל קבוצות ריצה ורצים מחו"ל מכל רחבי העולם וישראלים רבים המכורים לדבר, וכאלה שעבורם זו הפעם הראשונה גם.

"השנה לאור ציון המרתון ה -42, סימנו לנו למטרה לייצר חגיגה וחוויה מיוחדת לרצים, לחבר את תושבי העיר על קהילותיו בתכני האירוע ובפעילות אקטיבית בכל אירועי המרתון. בנוסף יש לנו יעד להפוך את המרתון לחוויה תיירותית בת מספר ימים גם בקרב תיירות הפנים וגם התיירות הנכנסת", הוסיף פדן.

ראש העיר הנבחר של טבריה, רון קובי, אמר: "המרתון השנה יהיה ססגוני וחגיגה ספורטיבית שלמה בשימת דגש על חוויית הרצים. כלל הלקחים מהשנים הקודמות הופקו, במטרה להמשיך להשתפר ולשפר ולהפוך את מרתון טבריה לגדול יותר, מהיר יותר ואיכותי יותר".


‫הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: neri@inn.co.il